ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1220. Woensdag 31 Juli 1907. 16e Jaarg. Buitenland. It II I! S k K S C IIF COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.S25 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone régel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Bit lilini verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever C. DIEEEMASi te Rreskens. Aangaande de inwijdjng van Brugge- Zeehaven schrijft de correspondent der N. R. C. Overal jubeling op de gezichten, over 's: 1 getrompetter, getrommel en gebom- mel, gedruisch. Maar 't feestelijksto van alles wasde Zon 1 Zij dreigde 's och- tf nds in grauwigheid onder te blijven, maar in den voormiddag is zij toch op gedoken, en van toen af heeft zij haar werk niet meer gestaakt. Zij heeft blij heid geschenen over de Brugsche hui zen, op de gelaten en in de harten der Brugsche menschen. En de zee, ja de zee ook lachte. Het was een feest-dag. En dat hebben de dappere Bruggelin gen dan ook waarlijk welverdiend. Het is immers een historische dag, die eeu wen later nog zal vermeld worden en op de scholen aan de kinderen ingeprent om goed te onthouden de haven, die "strijd van vijftig jaren, die verzuchting van eeuwen, is nu werkelijkheid gewor den. Na ruim vier eeuwen lang ver zand te zijn geweest, van de landkaart- afgevraagd en zoo goed als vergeten, herleeft daar eindelijk de haven, die eenmaal de bron van weelde, pracht en glorie dezer stad was. Het plan van de Maere, om nabij Heyst een haven te graven, die door een diepe vaart met Brugge zou verbonden worden, is ver wezenlijkt. En daarmede is een nieuw tijdperk voor Brugge aangebroken, dat, indien de vooruitzichten niet bedriegen, schoon zal zjjn. Dinsdag waren er wedstrijden voor vaartuigen tusschen Oostende en Zee- brugge, een proefvoorstolling van het steekspel op de Groote Markt, en 's avonds verlichting der haven. Maar Woensdag was het feitelijk de eerste dag de Koning, de Kroonprins en dezes gemalin zijn toegekomen, over heden van alle slag, burgerlijk, geeste lijk, militair zijn op hun paaschbest op gedirkt, er roert hier een leven van be lang. Wij hebben de vorstelijke bezoekers aan de kade opgewacht, en 't was geen gering schouwspel al die bevlagde sche pen te zien aanzetten, aan zee, daar waar voorheen niet anders dan een zan dig strand was. Op het 2487 M. lange havenhoofd krioelden de uniformen, de uniformen, de zwarte rokken, de pries terkleederen en de kleurige damestoilet ten. 's Konings jacht De Alberta ver scheen eindelijk, «voerende de Engelsche en de Belgische vlaggen het schip is feitelijk Engelsch en heel de staf en de bemanning zijn Engelsch 1 en toen de reusachtige figuur van Koning Leopold, met den grijzen baard, den goudblin kenden generaalshoed zichtbaar werd, gingen er van booten en wal vele vreug dekreten op. De Koning zag er inder daad statig uitgrooter dan al de menschen die op dit oogenblik in Brug ge zijn (alleen zijn neef Albert is bijna even groot) en bovendien imponeerend door zijn majestatisch gelaat, steeds rustig en bedaard, altijd de man die de omstandigheid beheerscht, een Koning inderdaad, een modern Koning dan, maar een Koning ongetwijfeld. De ranke gade van Albert, Prinses Elizabeth, stond wat verder als een fij ne rose bloem naast de voorname slan ke verschijning van onzen blonden kroon prins, met zijn dun blond snorretje, zijn scherpen neus, waarboven de neusnij per blinkt. Lang duurde de begroeting der overheden aan boord. Men zag daar beurtelings de ministers, waarbij de ge wezen eerste-mi nister de Smet de Nae- yer, de Brugsche autoriteiten, de bui- tenlandsche afgevaardigden opduiken, o. a. de commissaris van Neerland's Ko ningin, de heer Dijckmeester, wier tor pedobooten een aanzienlijk getal knallen hadden gegeven tot welkomstgroet. Wat verder zag men de paketboot van de Norddeutsche Lloyd, de Prins Heinrich, die haar reis van Bremen naar Shangaï over Antwerpen een dag afgebroken had om een feestelijkcn Duitschen groet over te brengen. Eindelijk werd aan land gestapt, en 't was voor de persmannen een hache lijk oogenblik. Gezwermd lijk zware hommels rond hot Koninklijke podium, kwamen zij op een gegeven oogenblik duchtig in de verdrukking, en men mocht haast zeggen, dat de pers van Zeebrugge inderdaad „geperst" werd. De geestdrift werd er in geduwd. Op eenige stappen van 's Konings ze tel stond een belangrijke groep de hoo- gere geestelijkheid, met aan 't hoofd de gemijterde bisschop Waffelaert, die als een gouden tor glimde en glansde in de bakelende zon, en wiens glurende oogen aandachtig heel de doening opna men. Als een heerlijke St. Nicolaas zijn Hoogwaardigheid en de stokoude kanunnieken naast hem, leken als weg gesneden uit schilderijen van premitie- vendie als bleeke oude-vrouwenge- zichten werden bijzonder levendig als de Koning op den bisschop toetrad, hemi den veel kleinere van gestalte overbuig- de, en een tijd lang bepraatteonder- tussohen stonderr al die oude koppen te glimlachen en te buigen, terwijl Vorst en bisschop stil onder elkaar fezelden. Eindelijk nam de Koning het woord, en 't klonk als brons over aller hoofden. En nog eens, 't was recht koninklijk. Wat een energie, wat een stevigheid in dezen 74-jarigen groenen grijsaard Een verrassing. Koning Leopold sprak Vlaamsch. Het was Vlaamsch Duitsch accent, maar het was Vlaamsch, en dui delijk bleek het, dat het was niet een voor de gelegenheid aangeleerd bar- goensch, maar een zèer door den beu gel kunnend Vlaamsch: De Koning drukte zijn dank uit aan de Brugsche overdheden die hem zoo vriendelijk ontvangen hebben. Diepe „Dank-bar-heid" sprak hij daarvoor uit. Daarop vervolgde de Koning in *t Fransch: dank aan de Compagnie, in wier naam de heer Nijssens had gesproken hom moge aux morts et aux vivants 1 Ook aan 't Parlement dat deze grootsche on derneming door zijn hulp had helpen slagen. Een natie moet haar eigen za ken drijven, het gevoel van haar eigen

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1