ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1225. Zaterdag 27 Juli hM)7. Buitenland. lilHI-j» RRESKENSCHE C0URAVT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Ilii iilail verschijnt eiken Oinstlair- rit Vrijdagavond bij dun uitgever r IHI I.MI l te Breskeu* De Keizer van Korea heeft, onder den druk van Japan, afstand gedaan van den troon en de regeering overgedragen aan den kroonprins. Een gebeurtenis, in onze onmiddellij ke nabijheid voorgevallen, een op 't oog weinig beteekend feit, heeft aan het andere eind der wereld ernstige gevol gen gehad. Drie mannen Koreanen hebben aan tal van diplomaten, in de wereldconferentie bijeen, gehoor ge vraagdzij zijn niet aangehoord. Maar de niet uitgesproken grieven, die deze mannen in het hart droegen en op de tong haddon, zijn toch vernomen door een heir van luisterenden in eene open bare vergadering te 's Gravenhage. Reeds de komst in 's Gravenhage van het Koreaansch driemanschap, dat bij „het parlement der natiën" wanne be langstelling durfde veronderstellen voor een verloren zaak, is voldoende geweest om te Tokio en te Seoel verhaasting te brengen in den loop der wereldpolitiek. Een niet uitgesproken woord wierp een Keizer van den troon, waarop hij 44 jaar gezeteld had, als 34e vorst van zijn dynastie. Korea is in opstand gekomen. Wij laten hier de verontrustende berichten uit daUJand volgen. Eerst uit Seöel Een aantal Koreaansche soldaten heeft gemuit. De muitelingen ontsnapten uit de kazerne en deden een aanval op een politiebureau. Na een paar salvo's te hebben gelost, verspreidden de soldaten zich en begonnen zij, geholpen door met stokken en steenen gewapende lieden uit de burgerij, Japanners te molestee- ren, van welke laatsten er 10 gekwetst naar het hospitaal werden gebracht in de Japansche wijk, waarheen de Japan ners gevlucht waren. Een afdeeling Ja pansche troepen kwam onder de wape nen, om de politie te helpen in het op sporen van de muitelingen. Bij het vallen van den avond is het rustig geworden in de stad. In de stra ten wordt gepatrouilleerd door soldaten. Een zware regenbui heeft veel bijgedra gen tot het doen slinken der volksme nigte. De winkels van Japanners wor den bewaakt. De politie rapporteert, dat er 25 Japanners zijn gedood of ge wond. Het aantal dooden en gekwet sten bij de oproerige Kore; n a is niet bekend. Ito heeft aan generaal Nasegawa op gedragen, de stad onder militair be wind te stellen. Troepen zijn aange wezen om te waken voor de veiligheid der consulaatsgebouwen. Volgens een bericht uit Seöel heeft een woedende menigte van 1000 perso nen de woning van den eersten minis ter, die afwezig was, daar hij een be zoek ten paleize bracht, aangevallen en in brand gestoken. De oproerlingen, die de woning van den eersten minister omsingelden, zijn door de Japansche po litie met behulp van geschut verstrooid. De eerste minister had de wijk geno men naar het paleis, terwijl de overige ministers zich naar het verblijf van den Japanschen resident begaven. Voortdurend hoorde men het geknet ter van het geweervuur men geloofde dat het tusschen Japansche politie en Koreaansche soldaten tot een botsing was gekomen. Indien de Japansche troepen de Koreanen aanvallen, zal de onrust een nog ernstiger karakter aan nemen. Om 10 uur werd aan Ito samenzwering gemeld; men verb hem, dat de keizerlijke wacht terslu k van den keizer bevel had ontvangen om het paleis binnen te rukken en te mid dernacht het heele kabinet, dat voor zijn troonsafstand verantwoordelijk is, te vermoorden. Dat is de ambtelijke verklaring van het feit, dat de Japan ners het paleis bezet houden. Zaterdag had de plechtige troonsbe stijging van den kroonprins plaats. Na de troonsbestijging van den kroonprins is de keizer vertrokken. Het kabinet en generaal Hassegawa met troepen hou den nog verblijf in het paleis. Van Pingjang is een regiment aange komen ter versterking van het 20ste regiment, dat reeds hier was. Het ambtelijk verslag vermeldt, da,t er gedurende de onlusten van Vrijdag 10 Japanners gedood en 30 gewond zijn. Het aantal slachtoffers onder de Korea nen wordt niet opgegeven. Een menigte van 2000 personen deed een poging, waartoe Zaterdagnamiddag besloten was, om alle ministers te ver moorden. Na het aanhooren van toe spraken gingen zij over tot het plunde ren en in brand steken van de wonin gen van den eersten minister en der overige ministers. Bij het huis van den minister van oorlog werden de opstan delingen door de Japansche bewakers, die er een groot aantal van doodden en verwondden, teruggedreven. Nog f i men Zaterdag uit Seöel N- t cel acht men het Koreaansche uiitn staa' den toestand te be llen, maar ook het aantal beschik- Japansche troepen wordt te eenen- in.ih onvoldoende geacht. Daarom is voorziening gemaakt voor het zenden van versterkingen uit Sjimonoseki. De volkswoede is uitsluitend gericht tegen de Japanners. Vreemdelingen van an dere nationaliteit loopen geen gevaar. Men koestert ernstige vrees voor het lot van de Japanners in de Koreaan sche binnenlanden, zoodra de Koreaan sche bevolking daar verneemt welke ge wichtige gebeurtenissen hebben plaats gevonden. Dat de opflikkering van nationaal verzet, deze uitbarsting van volkshaat tegen de Japanners ook maar eenige kans van slagen zou kunnen hebben, gelooft men niet. Generaal Hasegawa, aan wien het militair bewind over Seöel is opgedra gen, is een hardhandig militair. Boven dien is de nieuwe keizer zoo zeer een willoos werktuig van de Japansche mees ters, dat het zijn eerste ambtelijke daad is geweest te bevelen dat de leden der veelbesproken Koreaansche deputatie in Den Haag zullen worden gestraft. Volgens de laatste berichten is de

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1