ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HrT VOORMALIG 4E DISTRICT. l6e .Jaar«». Hui ten land. II It K S k E SI II E COUR A AT, Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0 Amerika 0.82s bij voorunx Abonnementen worden bij gaarders aangenomen. voor Belgie 70.62D en voor vamrg. boekhandelaren en brieven Advertentiön van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. IMt blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever O 1)1 VI. F tl k\ te Breskens. Van de hand van een Duitsch schrij ver is een boekje verschenen, handelen de over een tolverbond tusschen Neder land en België. De schrijver heeft tal van statische gegevens verzameld, betrekking hebben de op de economische verhouding der twee landen, hij heeft die gegevens ge rangschikt, vergeleken en toegelicht, al les stelselmatig en bondig. Geschied kundige overzichtjes van de handelspo litiek der twee landen gaan vooraf. Dan volgen mededeelingen en cijfers over het handelsverkeer van Nederland en van België it. 't algemeen, over de betalings balans tusschen de twee landen. Niet het minst belangwekkend is de bewer- ging van de gegevens omtrent de ver schillende artikelen, die tusschen België en Nederland verhandeld worden. Deze handelsartikelen verdeelt Dr. Guthmann in vier groepen. Onder de eerste groep brengt hij de waren, waarvan het voor het eene land even gewichtig is ze te krijgen als voor het andere land ze te leveren. Wat deze goederen betreft vullen de twee landen elkaar dus aan. Onder deze groep vallen vlas, vee (nu in mindere mate dan vroeger), steenen, visch, in mindere mate wollen stoffen en misschien zink. Om de steenen als voorbeeld te noe men, de statistiek wijst uit, dat de han del tusschen Nederland en België in dit artikel voor boide landen zeer gewich tig is. Nederland betrekt ongeveer 3/4 van alle steenen die het invoert uit Bel gië, en België levert 1 3 van de steenen, die het uitvoert aan Nederland. De tweede groep omvat de waren, waarvan het voor het eene land veel gewichtiger is dat het ze ontvangt, dan voor het andere dat het ze levert. Twee mogelijkheden doen zich hier voor. Ten eerste dat Nederland de afnemer is. Ruwe suiker en voor 1870 machines hooren dan hier thuis. Ten tweede dat België de afnemer is. Dan komen in aanmerking zuivelprodukten, groenten, tabak, koffie ivoor het grootste deel van het tijdperk waarover de statistiek loopt) en strikt genomen ook vee. Om een voorbeeld tot toelichting te noemen, tabak ongeveer u kwart van alle tabak die in België wordt ingevoerd komt uit Nederland, terwijl Nederland een veel geringer part van de tabak, die het uitvoert, naar België zendt. Onder de derde groep vallen de waren, waarvan de levering voor het eeneland veel gewichtiger is d..n voor het andere land de ontvangst. Is Nederland de le verancier, dan komt hier in aanmerking vóór 1870 graan en in de allerlaatste jaren vlas. Voor België valt onder deze rubriek geen artikel te noemen. De vierde groep bevat de artikelen, waarvan de ontvangst voor het eene land even weinig beteekent als de leve ring voor het andere. Hier zijn opge nomen voortbrengselen der weefnijver heid, metalen en ertsen, werktuigen, huiden, kolen en nog eenige. Bekijkt men deze indeeling nader, dan komt men tot de uitkomst dat de voor naamste uitvoerartikelen van België thuishooren onder de laatste groep, ter wijl de goederen die Nederland in groo te hoeveelheid uitvoert, thuishooren on der de eerste en tweede groep. Des schrijvers slotsom is, dat, Neder land yoor de consumptie van België, en bepaaldelijk voor de voedingsmiddelen, betrekkelijk gewichtiger is dan voor de productie van België. België daarente gen neemt noch voor de productie noch voor de consumptie van Nederland een overwegende plaats in. Dat de twee landen elk .ar in economisch opzicht zouden aanvullen is beslist niet waar. In het tijdperk waarover dit boekje handelt, 1850 tot 1900, is er geen oogen- blik van economisch elkaar aanvullen sprake geweest. In zijn slotwoord vat dr. Guthmann zijn meening samen. Hij wijst er dan op, dat de uitvoer van Nederland naar België in de laatste 20 jaren van de 19e eeuw betrekkelijk is achteruitgegaan. Die uitvoer zal allicht nog meer achter uitgaan bij de stijgende ontwikkeling van den Belgischen landbouw. Als het zoo doorgaat, zal weldra de afzet voor Nederlandsche landbouw voortbrengselen in België even weinig te beteekenen hebben als de afzet van voortbrengselen der Belgische nijverheid voor Nederland beduidt. Juist in de laatste jaren is in België de neiging tot economiscne aaneenslui ting met Nederland opgekomen. Inder daad bestaat de mogelijkheid, dat Ne derland een belangrijk afzetgebied voor Belgische nijverheidsproducten worden zou. Dat zou kunnen, als Nederland en Belgie een tolverbond sloten, en aan de grens van het gemeenschappelijk gebied rechten ging heffen van op zijn minst 10 of 15 pet. Als zij een verbond slo ten van zoo verre strekking, dan zou Belgie voor sommige zijner uitvopr-pro- ducten waarschijnlijk een markt kunnen vinden. Maar zelfs in dat geval zou er nog nauwelijks sprake kunnen zijn van een beheerschen van de Nederlandsche markt door de Belgische nijverheid. Omgekeerd zou zulk een tolverbond voor den Nederlandschen landbouw wei nig beteekenen. Nederland zou met zijn landbouwproducten dan wel is waar be ter kunnen concurreeren met andere landen op de Belgische markt, maar Belgie heeft hoe langer hoe minder van buiten noodig door ontwikkeling van zijn landbouw. Dr. Guthmann acht voorloopig de kans uitgesloten dat Nederland het vrij handelsbeginsel zou laten loopen, dat een van de grondslagen is van zijn door voer- en tusschenhandel. Een economisch gebied van Nederland en België te zamen is te klein dan dat het veel goeds verwachten kan van het heffen van hooge rechten. De geogra- phische ligging der twee landen, op de plaats waar de drie in economisch opzicht machtigste staten van Europa het dichtst bij elkaar komen, maakt dat zoowel Nederland als Belgie in economisch op zicht veel meer beteekenis hebben voor

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1