ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT No. 1221. Zaterdag 13 Juli 1907. L6e Jaarg. Buitenland. IIII15 S k I5 S II li I OI A T. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentien van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever O. PIELKM.iS te Bresbrns. ii Het is moeilijk uit de talrijke berich ten en uit de opmerkingen, die van al le zijden worden gemaakt, eenige zeker heid te verkrijgen omtrent den stand der betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten. De berichten, die uit Washington werden ontvangen, en die in zichzelf een vredelievende strekking hadden, worden op zulk een zonderlinge wijze uitgelegd, dat zij onrustbarend zouden kunnen schijnen het schijnt, dat een deel der pers in de Vereenigde Staten niets beters weet te doen, dan de harts tochten op te wekken door het versprei den van alarmeerende berichten. Een telegram uit Washington zogt dat in marinekringen onomwonden wordt verklaard, dat de versterking der Ame- rikaansche vloot in den Stillen Oceaan ten slotte zal moeten leiden tot een oorlog met Japan. Als de poging, om op de Philippijnen versterkingen aan te leggen, wordt door gezet, dan zal men niet eens lang op het uitbreken van den strijd behoeven te wachten. De Regeering te Washington is bezig materiaal te verzamelen over de oorzaak der wrijving, die tusschen de Japanners en de Amerikanen in de Sthten aan de kusten van den Stillen Oceaan bestaat. Berichten uit New—York spreken van het plan der regeering om op Mexi- kaansch gebied een stuk grond te koo- pen, ten einde een marinestation aan te leggen in de Magdalena-baai. Over de vraag, of de Mexikuansche regeering volgens de gropdwet tot den verkoop van een stuk grond mag overgaan, loo- pen de meeningen uiteen. Maar uit Washington wordt gemeld, dat, naar de minister Adee verklaard heeft, Mexico reeds toestemming gege ven heeft aan de regeering der Unie, om in de Magdalena-baai een kolensta tion aan te leggen. Deze berichten maken een zonderlin gen indruk in Europa. Uit Londen wordt gemeld, dat de staatkunde der Vereenigde Staten daar een zekere ongerustheid wekthetschijnt, dat de oorlogszuchtige stemming van de New-York Herald niet zonder invloed is op de besluiten der regeering te Was hington. „In Engeland en Frankrijk", zoo zegt de Daily Graphic, „wordt de ontwikke ling van den strijd met groote bezorgd heid gadegeslagen, daar beide mogend heden door tractaten verplicht zijn den vrede in het Verre Oosten te handha ven en Japan bij te staan, bij de verde diging van zijn territonale rechten". Het is dan ook niet te verwonderen, dat men in Parijs met eenige voldoe ning wijst op de houding van de New- Yorksche bladen, die een kalmeerenden toon aanslaan. Zoo de World, die in een zeer ern stig artikel President Roosevelt bezweert: thans geen schepen naar den Stillen Oceaan te zenden, om zelfs den schijn te vermijden, dat dit een uitdaging van Japan is. „De Regeering", zoo zegt het blad, „mag niet toegeven aan den misdadigen aandrang der sensatiepers". Andere bladen evenwel wijzen er op, dat de Japansche nervositeit, waarvan de World spreekt, alleen bestaat bij de Japansche oppositie-pers. De Regéèring té Tokio ziet geen aanleiding voor eeni ge ongerustheid. De Japansche minis ter van buitenlandsche zaken verklaar de, bij het vernemen van het bericht, dat Amerika een vloot naar den Stillen Oceaan wil zenden dat hij dit niet ge looft, maar zoo het waar is, kan het uitsluitend een zaak van de Regeering te Washington zijn. De New York Herald bevat een in terview met professor Grosvenor, een bekende autoriteit op het gebied van het volkenrechtdeze zeide, dat zoo Amerika schepen zendt naar den Stillen Oceaan, dit geen provocatie van Japan kan beteekenen. „Wij willen Japan niet aanvallen, en zoo het tot een oor log komen zal, moet de aanleiding door Japan worden gegeven, niet door ons", zeide prof. Grosvenor. Omtrent een belangrijken juweelen diefstal in Bjriijn, leest men het vol gende De van uit aldaar afkomstige too- neelspeler Felix Lütte, laatst verbonden aan den schouwburg te Nürnberg, heeft te Weenen den juwelier Herzl vooreen bedrag van ƒ300.000 aan juweelen be stolen. Hij had zich in het vertrouwen gilcni J»n r>rnoor»on I'T'WctH van den juwelier weten fe dringen, door meermalen kostbaarheden te koopen, die hij voorgaf dat door aanzienlijke dames aan hem besteld waren. Ten slotte gaf de juwelier hem op zijn verzoek een collectie diamanten mee ter waarde van bovenvermeld be drag en daarmee vluchtte hij. Blijkbaar heeft hij zich naar Berlijn begeven, althans daar zijn de kostbaar heden beleend voor circa ƒ28.000. De beleenbriefjes zond hij aan den juwelier te Weenen, met een brief er bij, waarin hij meldde, dat hij zich van het leven berooven zou. De Oostenrijk- sche en de Duitsche politie is ijverig in de weer om den dief .op te sporen, maar zij heeft nog niet kunnen uitvis- schen, waar hij zich ophoudt. Een later bericht meldt, dat Lütte te Londen gearresteerd is. Hij had te Berlijn niet alle juweelen verpand, maar voor een waarde van ƒ200.000 vond men gedeponeerd bij den juwelier Sil- berthan te Berlijn, waar de juweelen in beslag genomen zijn. Door Silberthan was de politie den dief op het spoor gekomen, want met dezen had hij ook zaken gedaan en Lüt te was hem nog ƒ70.000 schuldig, waar. voor hij te Weenen gestolen diamanten als waarborg had achtergelaten. Na de in beslagneming schreef Silberthan een brief aan Lütte, welke brief in handen der politie geraakte en zoo vernam deze dat de dief te Londen was, waar hjj werd gearresteerd. Men vond nog een aantal juwoelen

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1