BRESKE1VSCHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRIÜ* No. 1220. Woensdag 10 Juli 1907. 16' Jaarg. Buitenland. Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiön van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. M. Ahijn /an J. Tannis W. n J. d Hit lila.l verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bjj den uitgever C. DIELEJIA.V te Rreskens. Hoewel de offlcieele berichten uit Por tugal zeggen, dat alles er rustig is, kan men uit tal van berichten uit andere bron wel opmaken, dat de toestand, in het leven geroepen door de ontbinding der Cortes en de schorsing der grond wet, allesbehalve rooskleurig mag wor den genoemd. He koning houdt den minister-president-dictator, Franco, vol komen de hand boven het hoofd. Hij heeft Franco beloofd, „dat hij, zoo het noodig blijken zou, eiken maatregel van den minister zal goedkeuren, zelfs die tot afkondiging van den staat van be leg in geheel Portugal". Als de orde voor het oogenblik her steld is, is dit alleen het gevolg van machtsvertoon, niet van tevredenheid. De troepen zijn overal geconsigneerd, omdat steeds vrees bestaat voor nieuwe uitbarstingen. Ter beraadslaging over den toestand hebben de leiders der monarchale partij en te Lissabon een bijeenkomst gehou den. En de oud-minister Senhor Hintze Kibeiro, die al menigen storm heeft doorstaan, begaf zich naar den koning om hem het resultaat van de gehouden besprekingen mode te deelen. Dat re sultaat is: Wanneer de tegenwoordige, ongrondwettige toestand blijft voortdu ren, de dictatuur niet wordt bijeenge roepen, kunnen de leiders der verschil lende monarchistische partijen zich niet verantwoordelijk stellen voor de plannen hunner aanhangers, die uitdrukkelijk verklaard te hebben te willen overgaan tot de republikeinsche partij. Het staatsblad van Portugal vermeldt een besluit, dat in deze dagen van ont stemming een zeer onaangenamen in druk zal maken. In strijd met de con stitutioneels bepalingen betreffende het budgetrecht der Cortes, wordt een de creet afgekondigd over de veel bespro ken quaestie der 5 millioenen gulden, die aan den koning zijn voorgeschoten voor uitgaven der koninklijke familie. Het koninklijk besluit bepaalt, dat die voorschotten zullen beschouwd worden als wettelijke verhooging der civiele lijst, en dat bovendien ook voor den vervolge de civiele lijst aanmerkelijk zal worden verhoogd, daar de ministerraad van oordeel is, dat de begrooting voor het koninklijk huis niet meer in over eenstemming is met de steeds grooter wordende uitgaven Zulke dictatoriale besluiten zullen niet strekken om den terugkeer van den geordenden toestand in Portugal te be vorderen.' Uit het zuiden van Frankrijk is in de afgeloopen week betrekkelijk weinig nieuws te vermelden geweest. Voor het oogenblik schijnt, tengevolge der regee- ringsmaatregen, de meest krachtige te genstand gebroken. Behalve de staking der kiezers te Béziers, werden geen nieuwe daden van verzet uit de zuide lijke provincies gemeld. Integendeelte Narbonne had een bijeenkomst plaats van een aantal stakende gemeenteraads leden, die door den maire van Lézignan waren bijeengeroepen. Het doel der bijeenkomst was de bespreking van de vraagof het niet wenschelijk wezen zou,'den dienst van den burgerlijken stand te hervatten en de andere takken van dienst te regelen naar gelang van de behoefte. Maar op den voorgrond moest staanhet verbreken van alle betrekkingen met het centraal gezag. Het schijnt, dat in alle stilte een te rugkeer tot de normale omstandigheden wordt voorbereid. Maar niet overal. In de bijeenkomst te Argeliers is besloten, dat de burgemeesters en de gemeente raadsleden den lOen Juli, een maand na de eerste ontslagaanvrage, een niéuwe moeten insturen. En het Journal zegt, dat onder de wijnbouwers nog steeds dezelfde verbit tering blijft heerschen. Een hunner zei- de „Zjj, die meenen, dat er een ontspan ning merkbaar is, vergissen zich en het parlement moet wel overtuigd zijn, dat wij niet zullen capituleeren. De ontzet tende ellende waaronder wij allen lijden, heeft de „gueux" van het zuiden ertoe gebracht op te staan. Die ellende neemt eiken dag toe, dv toestand wordt eiken dag ernstiger. Daarop moet men wel bedacht zijn". Bij de jaarlijksche zeilwedstrijden te Kiel heeft de Duitsche keizer, met zijn gewone hoffelijkheid, ook de Fransche gasten ontvangen en bij hen den aller- aangenaamsten indruk gewekt. In Pa rijs teruggekeerd hebben zij werkelijk geestdriftige artikelen in de bladen aan den keizer gewijd. Zijn natuurlijke be minnelijkheid, zjjn hartelijke ontvangst, de hoffelijke wijze, waarop hij de har ten zijner gasten wist te veroveren, hebben klaarblijkelijk Gaston Meunier en zijn vrienden doen inzien, dat de keizer in werkelijkheid heel anders is, dan de Fransche teekenaars van spot blaadjes hem voorstellen. En allen zijn zij overtuigd van de wenschelijkheid en de noodzakelijkheid eener toenadering tusschen Frankrijk en Duitschlar.d, in het belang der beide landen niet alleen, maar van geheel Emopa, van den we- reld-vrede. Tegelijkertijd zijn er andere Franschen, die hetzelfde denkbeeld koesteren en er ijverig propaganda voor maken. Het Journal bevatte een interview met den senator De Saint-Germain, die een studiereis naar Marokko heeft gemaakt. Hij verhaalde, dat het Maghzen de Fran sche tot beveiliging der grenzen alleen niet inwilligde, omdat de regeering te Fez meende zeker te zijn van den steun van den keizer. Nu dat gebleken is onjuist te zijn, is een aanmerkelijke ver betering van de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk over de Ma- rokkaansche quaestie het gevolg daar van geweest, en die verbetering moet, naar De St. Germain meent, bevorderd worden ook op ander gebied. De oud-minister Etienne heeft in Kiel met den keizer over Marokko gesproken en den wensch des keizers gevoeld naar

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1