it II i, S k n S I II I, C 01 R A T. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT No. 1219. Zaterdag 6 Juli 1907. 16e Jaarg, Buitenland. Binnenland. Abonnement per 3 maanden ƒ1). 50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Hit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELKM.4.4 te Rreskens. De Privatbank te Marienburg staat voor een tekort van vier millioen mark, waardoor de Bank niet aan haar ver plichtingen kon voldoen. De bank moest 500,000 a 600,000 mark afdragen aan de melkerijen en kaasfabrieken ter betaling van de boe ren on nadat vóór enkele dagen reeds 400,000 mark was afgedragen aan de suikerfabriek, was de catastrophe on vermijdelijk, waarvan in hoofdzaak ver- eenigingen, kleine kapitalisten, en de stad Marienburg zelf, het slachtoffer zijn. De directeur, Rudolf Woeltra trachtte nog te doen wat mogelijk was, om de ramp af te wenden, maar tever geefs. De Bank had alle vertrouwen, wat wel blijkt uit het feit, dat zij met een aandeelenkapitaal van 300,000 mark en 137,000 mark reserve, ruim 5 milli oen spaarpenningen in beheer had. De raad van commissarissen schoot in de vervulling van zijn plichten tekort en zoo verliest de stad 400,000 mark, vele vereenigingen verliezen hun gehee le bezit, het Marienburger „Deich-ver- band" verliest 170,000 mark, een vee handelaar 70,000 mark, een onderwij zer 4500 mark, oen rentenier 13000 mark, een ander 50000 mark onz. Woelkö was reeds in 1888 met zijn verduisteringen begonnen, ter dekking van mislukte speculaties. Hij ging voor schatrijk door. Bij 't nazien der kas, waardoor de commissarissen 4000 mark kregen, legde Woelke de heeren pakjes waardeloos papier voor, met opschriften alsof liet effecten van groote waarde waren. Tot onderzoek ging men nooit over. Over 1906 keerde de Bank 6 pet. rente uit. Men wil nu de commissa rissen aanspreken tot dekking van het tekort. In de Woensdagmorgen gehouden zit ting der Prov. Staten werden tot leden van Ged. Staten herbenoemd de hoeren P. J. Siegers, mr. E. A. O. de Casem- broot en P. P. Fruijtier. In de vacatu re ontstaan door de niet-herkiezing van mr. P. Dieleman, als lid der staten, werd gekozen de heer J. H. Blum, a.-r., met 23 stemmen. Op mr. H. C. Moo- lenburgh, lib., waren 15 stemmen uit gebracht. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd benoemd mr. A. A. de Veer. Allen namen de benoeming aan, dhr Blum o. a. met de mededeeling dat hij, voornemens zijnde de provincie te verlaten, thans van dat voornemen zou de afzien. Ons dunkt, dat alzoo eene mooie ge legenheid is voorbij gegaan, om zonder opoffering mr. Dieleman op minder kunst matige wijze in de Staten terug te bren gen.. Den heer Vorsterman van Oven werd verlof verleend aan Ged. Staten een vraag te richten in verband met den Prov. Stoombootdienst op de Wester- Schelde. Hij vroeg nl. of geen verande ring kon worden gebracht in den on- houdbaren toestand van het havenhoofd te Breskens, waar de booten bij laag water moeten aanleggen. Men moet dan 400 meter loopen naar dat hoofd, ter wijl daar bij donker volstrekt geen licht brandt. Na onderzoek bij den Minister van Waterstaat is hem gebleken, dat ver lichting van dat hoofd niet een rijks zaak is, waarom hij dus Ged. Staten verzocht hierin te voorzien. Verder vroeg hij of zulke maatregelen kunnen worden genomen dat gedurende den winterdienst altijd voor Breskens en Neuzen aansluiting kan worden verkre gen op den om 3.16 des middags te Vlissingen aankomenden trein, ook al is deze te laat. Deze vragen zullen in de volgende zitting worden beantwoord. Hierna werd de vergadering gesloten, nadat goedgevonden was de volgende bijeenkomst te houden op Vrijdag 12 Juli a. s. Men schrijft uit 's Gravenhage aan Zei. Volgens een .v. ■■■,-• pondentie in de Midd. Crt. scf i. n in Zeeuwsch- Vlaanderen W. u. u.itstemd te zijn, dat het bezoek dat H. M. de Koningin en Hoogstderzelver Gemaal aan Zeeuwsch- Vlaanderen brengen zal, beperkt is tot Oostburg. Er is echter geen reden voor die ont stemming. Als men de bezoeken nagaat, welke H. M. de Koningin aan de verschillende gemeenten des lands heeft gebracht, dan kan men ontwaren, dat daarin is een zekere rangordeeerst de groote steden des lands daarna de provinciale hoofdsteden en de voornaamste provin cie-steden, vervolgens de kantonnale ge meenten en eindelijk de kleinere plaat sen. Zoo ook is het gegaan in Zeeland. Middelburg en Vlissingen hebben een beurt gehad. Daarom kan nu Walche ren worden bezocht en zijn tegelijk Zierikzee en Goes aan de beurt. In Zeeuwsch-Vlaanderen, waar H. M. voor het eerst komt, blijft het bezoek voor ditmaal beperkt tot de kantonna le hoofdplaatsen. Nu zou het bezoek ook kunnen wor den uitgebreid tot de overige steden van Zeeuwsch-Vlaanderen, maar dan vergeef men, dat het in den Iaatsten tijd om verschillende redenen, een vaste gewoonte der Koningin is om niet lan ger dan drie dagen op reis te zijn vooral de groote vermoeienissen moeten daarvan een oorzaak zijn. Maar wat in het vat ligt verzuurt niet. Het is zoo goed als zeker, dat bij de opening van het kanaal Ter Neu zen—Gent H. M. de Koningin ander maal Zeeuwsch-Vlaanderen zal bezoeken en dan komen daarbij vermoedelijk Sas van Gent, IJzendijke, Aardenburg en Sluis aan de beurt. De Koningin moet meermalen het voor nemen te kennen hebben gegeven, dat Zij hoopt in de gelegenheid te zijn om

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1