Hiiiiieiiluuil. De nieuwe Minister van Oorlog, generaal Van Rappard heeft in de afge- loopen week zijne begrooting aau de Tweede Kamer voorgedragen. Kalm hoorde hij de bestrijding aan van zijn voorstellen om wijziging te brengen in de hoogere bevelvoering, m. a. w. om de inspecties van de wapens te doen vervallen en aan te stellen een com mandant van het veldleger om reeds nu aan gehuwde onderofficieren met negen of meer jaren dienst 15 cents per dag meer soldij te gevenom den onderof ficieren verhuiskosten te vergoeden uaar billijker maatstaf dan thans het geval is en om kaderscholen op te richten. Meer hield zijn begrooting niet in ver dere ontvouwing van zijn plannen be helsde zij niet, zoodat de groote slag eerst later geleverd zal wordeu bij de begrooting voor 1908 en bij het afzon derlijke wetsontwerp voor de afschaffing van het blijvend gedeelte. Maar er is toch reeds een schermutseling geweest. Men heeft den goeden wil van den min. gewaardeerd, maar hem tevens verzocht zijn thans gedane voorstellen terug te nemen, totdat tijd en wijle de Kamer beter tot oordeelen bevoegd is. Hij heeft het de Kamer duidelijk ge zegd dat hij zich niet terug liet drin gen en dat hij hoezeer tot overleg bereid van geen uitstel wilde weten, d. w. z. in. ieder geval wenschte hij den nieuwen legercommandant te kunnen benoemen. Dan kon er voorbereid wor den, meer éenheid komen in de leger- organisatie en werd door stoffelijke ver betering van de positie van officieren en minderen de geest in het leger dan beter, welnu, dan was het land ge red Zoo heeft Van Rappard gesproken, „stelling" genomen, zooals het een oud- stelling-commandant betaamtstelling genomen ook tegenover de sociaal-de mocraten, wier volle vrijheid van op treden hij heeft erkend, maar van wie hij niet zal gedoogen, dat zij door anti- krijgstuchtelijke propaganda het gezag in de legerinstellingen ondermijnen. De minister heeft een gunstigen in druk achtergelaten. Met de stemmen der socialisten tegen werd de begrooting aangenomen en dank zij zijn knappe verdediging, liet de Mi nister slechts éen veertje. Hij kreeg de als het volk zegt, de honden het niet zouden lusten. De eerste moest tot matiging worden aangespoord, toen hij zeide, dat de minister ondeugdelijk was gebleken om aan de groene tafel zitting te blijven nemen, de tweede bood de Kamer zijn verontschuldiging aan, dat hij ooit woorden van lof voor dozon min. had gesproken. Hij zou geen mo tie voorstellen tot afkeuring van diens beleid, want deze min. en „beleid" wa ren twoe begrippen, die niet naast el kander pasten. Zij deed ook nog het gewijzigd Drankwetsontwerp af, dat 't den vergunninghouders mogelijk maakt zetbazen aan te stellen. Vervolgens be handelde zij in geheime vergadering baar huishoudelijke raming. Hier luidde het parooljakkeren om naar huis te komen En de Kamer ging.naar huis tot September In de Eerste Kamer, is de strijd om het Arbeidscontract begonnen. De hee- ren Regout, Van den Biesen en Van Houten hebben de wet fel bestreden, al heeft de Limburgsche afgevaardigde reeds zijn draai genomen en zal hij voor stemmen. De heer Regout dan acht de wet niet practisch uitvoerbaar, te eenvormig de heer Van den Biesen wil haar niet, omdat de geestelijken er ook onder val len, terwijl de kerk zijns inziens niet valt onder het „gemeene recht" en ein delijk keurt de heer Van Houten baar af, omdat zij den weg baant naar socia- listischen dwang. Do aanneming van het ontwerp heeft iets van 'n dubbeltje op z'n kant, voer het oogenblik althans. Politiek berekend is er kans van aan neming. dRESKENS, 2 Juli 1907. Aan het postkantoor Breskens en de, daaronder rossorteerende hulpkantoren, word gedurende de maand Juni in gelegd ./'l 0394.68; terugbetaald 6984.72. Het laatste, door dat kantoor uitge geven boekje, draagt het nummer 4727. Lijst van brieven, waarvan de af. zenders en geadresseerden onbekend zijn, over de 2e helft van de maand Juni. J. Paulusse Rotterdam. Abram Lier- sen Newark (N. Amerika). N. B. Het publiek wordt beleefd ver- -ir Uor lirinvpn Terstond na de niet-herkiezing van den heer mr. P. Dieleman als lid der Staten van Zeeland voor het district Middelburg ging het gerucht dat, om dezen te behouden voor het Gedeputeerd College, eon der Statenleden in een vast anti-revolutionair district zijn zetel zou willen inruimen -en dat er reeds te dien aanzien een naam werd genoemd. Nader blijkt integendeel, dat te dier zake gepolste loden in de gegeven omstandigheden niet daarvoor te vinden zijn, en 't is misschien te beschouwen als een opgeworpen balletje, temeer om dat uogta'ns de gelegenheid inderdaad niet ontbloot zou blijken te zijn. De Midd. Crt. zegt naar aanleiding hiervan, dat destijds de heer I. van Houte te Oostburg heel wat loyaler han delde tegenover nu wijlen den heer mr. J. C. R. van der Bilt. "We willen hierbij opmerken, dat de omstandigheden van destijds niet gelijk waren aan die van thans. Toen hadden de verkiezingen plaats omstreeks half Mei. in het laatst dier maand of in 't begin van Juni vonden de eventueele herstemmingen plaats, zoodat er ook na deze laatste nog ruim schoots tijd overbleef om te voorzien in de openvallende vacature tot beschik baarstelling van een zo Pd, voor dat de Staten-zitting op den eersten Dinsdag van Juli werd geopend. En nog te eerder omdat toen de ver kiezingen hoogstens in twee tempo's af liepen. Thans was de herstemming op 25 Juni en acht dagen na dien komen de Staten bijeen de verkiezing van Gede puteerden zouden dus plaats hebben gehad ten tijde, dat in de vacature nog niet was voorzien en de desbetreflende zetel van mr. Dieleman in elk geval bezet zou zijn. De eenige oplossing kon gevonden worden hierin dat de in zijne vacature gekozene deze benoeming fictief aannam, cn zijne plaats warm hield tot hij weer in de Staten kwam. Maar dan zou 't toch den schijn krijgen van met een baantje te leuren. Aardenhurg, 1 Juli. De hedenvoormid dag door den loco-burgemeester P. B. Wijffels gepresideerde vergadering van den raad werd door alle leden bijge woond. Na lezing der notulen merkte dhr. Vorsterman van Oyen op, dat daarin staat, als antwoord on ziino vraav om gen. b missive van God. Staten, betreffen de du rijksbijdrage voor liet horhalings- ohdorwijs ad ƒ31.40. c. van hot' comité voor de Ambacht school te Oostburg met verzoek om steun, en zal mot de bijlage aan de le den worden rondgezonden. Dhr. van Oyen wenschte eene toe- iehting omtrent de marktgeiden, nl. of die ƒ15 uitsluitend aan den marktmees ter worden uitgekeerd, dan wel of deze ze met den veldwachter moet deelen zoo als hij wel eens hoeft gehoord Na mens B. en W. werd higrop geantwoord dat zulks geschied ingevolge raadsbe sluit enkel aan den marktmeester. Of het daarna wordt gedeeld, daarin kun nen B. en W. niet treden. d. missive van Ged. St. betreffende de rijks-bijdrage in do wet van 24 Mei 1897, bedragende ƒ4461.141 e. als voren omtrent de Verzetting der kermis to Ziorikzee van 30 Sopt. tot 10 Oct., waartegen de raad geen be zwaar heeft. II. De rekening van hot burger-wees huis in ontvang ƒ14.722.30 en in uit gaaf ƒ13.922.96 bedragende zal aan de leden worden rondgezonden. III. De vaststelling der instructie voor den klokkenist (jaarwedde ƒ52) geeft tot geone andere opnn rkingen aan leiding, dan dat dhr van Oven art. 0 welke ook eene verplichting van den titularis in zich sluit, te plaatsen achter art. 3. Dienovereenkomstig werd besloten en de instructie aangenomen. Zij zal thans aan de sollicitanten wor den ter inzage gezonden, om in eene volgende vergadering eene benoeming te doen. IV. Naar aanleiding van den aanleg der begraafplaats was eene wijziging in de b grooting voor 1907 noorlig. De aannomingssom bedraagt ƒ447.50 en de plaatsing dei- afmaak-heining, het plaatsen der heg, net beplanten met te a's, het vermaki n van het ijzeren hek enz. is geraamd op ƒ152.50, samen (>00. die in uitgaaf op de begrooting moeten gebracht, en waarvoor eveneens ƒ600 als ontvang moeten komen, to vinden in eene leening. Goedgekeurd met alg. stemmen. IV. Eveneens word goedgekeurd eene wijziging in de begrooting van het Bur ger-Weeshuis ten behoeve eener subsi- die van ƒ800 aan de vereoniging voor

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2