ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1218. Woensdag 3 Juli 1U07. 16e Jaarg. Buitenland. IIIIU S kENSIIE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika J' 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond by den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. Het algemeen debat over talonquaes- tie in de Belgische Kamer werd Woens dag op voorstel der socialisten gesloten de Kamer ging onmiddellijk over tot de artikelsgewijze behandeling. De vader van h:t wetsontwerp, de heer Coremans, deed een bemiddelingsvoorstel, bepalen de dat van 1 Juli 1908 af voor de toe lating tot de rijks-universiteiten de vol gende bepaling zal gelden De door de staatsathenea en partieuliore colleges der Vlaamsche provincies uitgereikte eindexamen-diploma's moeten de mede- deeling inhouden, dat de leerling, behal ve onderwijs in het Vlaamsch, Engelsch en Duitsch, ook nog het in het Vlaamsch geven onderwijs in twee andere vak ken heeft genoten of een in het Vlaamsch afgenomen examen in deze vakken heeft afgelegd. Dit voorstel werd met 74 te gen 70 stemmen aangenomen. Een voorstel van den liberalen afge vaardigde Buyl, die een uitzondering ge maakt wenschte te zien voor Brussel en de in Vlaanderen studeerende Wa len, werd verworpen. Volgens den Brusselschen berichtge ver van de Küln. Ztg. schijnt dit voor stel door de in de Kamer heerschende verwarring bij vergissing afgestemd te zijn, tenzij dat de tegenstanders van de wet het met opzet hebben gedaan om bij de tweede lezing een voorwendsel te hebben om de geheele wet te ver werpen. De twee groote machten op de we reldmarkt, die met de wereldpolitiek in het nauwst verband staat tegenwoordig, zijn Ouitschland en Engeland. De prik kelbaarheid aan weerskanten uit deze positie geboren, heeft zich in den laat- sten tijd steeds sterker doen gevoelen, zoodat vaak een uitbarsting onvermijde lijk scheen, hoe weinig wenschelijk deze voor gansch Europa wezen zou. En voor een niet gering deel werd deze toe stand van oorlogsgevaar uitgelokt door Duitschland's houding. Rijkskanselier Von Bülow, die een man van onmiskenbare handigheid is, mist aan den anderen kant echter vol doende vastberadenheid. Den eenen tijd gaat hij evenveel te ver, als hij op een ander moment noodeloos terugkrabbelt en altijd schijnt hem de vijandschap van Engeland voor den geest te zweven. Nu is de Engelsche politiek immer geweest zaken- en belangen-politiek, Zoo dat of hij liberaal of conservatief is geen enkel Britsch minister voor een oorlog terugdeinzen zou, als de belan gen van Groot-Brittanje dien noodig maakten. Daartegenover staat het on- omstootelijk vast, dat nergens minder dan juist in Engeland persgeschreeuw een voor het land gevaarlijken wapen gang zou uitlokken. Het geblaas en getoeter der Engelsche Jingo's tegen Duitschland heeft dus op zichzelf geen ernstige beteekenis. Alleen, waar het uitteraard van Duit- sche zijde beantwoord wordt, wekt het een stemming van haat en wantrouwen, die op den duur ook op de weerzijdsche belangen gaat inwerken en gevaarlijke crisissen teweegbrengt. Om die te voorkomen, wordt van weerszijden vriendschappelijke toenade ringen gezocht. Duitsche journalisten zijn in Londen geweest. Engelschepers- lui bezochten dezer dagen Duitschland. Londens lordmayor brengt Duitschland een visite, enz. enz. Zoo hoopt men een verbeterde stemming in 't leven te roepen. De Duitsche krantenlezer, die dan ook dezer dagen al die verhalen, al die na-tafelredenen leest, komt onder den indruk van den geest der verzoening. Maar Bülow ziet dat niet graag. Die teert op en leeft in den angst voor den Engelschman. „Niet de vredes-journa- list, niet de lord-mayor zijn de ware Britten, maar deze I" zegt hij en too- vert een kanonskogels spuwend monster voor den braven Duitscher op, die ver schrikt het hazenpad kiest. In Engeland is een nieuw systeem voor parlementairen arbeid ingevoerd, die zoo al niet in het belang van een tijdelijk overheerschende partij is, toch in elk geval in het belang van het af doen van staatszaken iets wat in de tegenwoordige politieke omstandigheden slechts in de tweede plaats komt kan geacht worden. Het bedoelt namelijk om wat men bij ons de Eerste Kamer noemt, de bevoegd heden van het lordshuis in te krimpen, opdat dit huis niet steeds den parle mentairen arbeid van het door het volk gekozen Lagerhuis onvruchtbaar zou kunnen maken en tegenwerken. Volgens dit voorstel zal, indien de twee Huizen ten aanzien van een wetsontwerp on mogelijk tot overeenstemming kunnen geraken, een conferentie gehouden wor den tusschen een beperkt aantal verte genwoordigers uit de twee Huizen. Als die conferentie mislukt, zou het wets ontwerp, na een termijn van 6 maanden, wtder in het Laherhuis kunnen worden ingediend en met beperking voor den tijd van beiaadslaging, in alle verschil lende stadia afgehandeld kunnen worden om daarna naar het Hoogerhuis te wor den teruggezonden. Bestaat er dan nög verschil van meening tusschen de twee Huizen, dan zou er een tweede confe rentie kunnen worden gehouden. Ingeval ook deze poging om tot over eenstemming te komen faalt, wordt het tweede wetsontwerp weer bij het Lager huis ingediend, kort afgehandeld en dan aan het Hoogerhuis gezonden met de mededeeling, dat als de lords het in do zen vorm niet aannemen, h9t zone hun medewerking tot wet wordt verhe ven. Fouten zouden bij een dergelijke wij ze van zaken doen kunnen voorkomen, maar een beperking van den zittings duur van een Parlement tot 5 jaar, zou volgens minister Bannerman deze geheel opheffen.

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1