Binnenland. steeneneen paard werd gedood. Er vielen óvfer en weer schoten. Een oud secretaris van de arbeidsbeurs werd doodelijk gewond. Voetvolk heeft te Narbonne barrikaden opgeruimd. Daar bij vielen 20 gewonden. Bij ernstige onlusten in andere-deelen Van de stad heelt de gendarmerie geschoten op de menigte, die de prefectuur belegerde. De toostand Scheen later te vererge ren er zijn te Narbonnè tien dóoden en tal van gewonden. Donderdag hebben de betoogprs op het plein van het gemeentehuis Guillau- me, een agent van den veiligheidsdienst, met eéh groot aantal kogels doorboord, en hem daarna te water gegooid. Een agent bracht hem met moeite op het droge en vervoerde hem naar den politiepost. De soldaten waren inmid dels uitgerukt om de aanvallers te ver jagen dezen schoten met revolvers, hetgeen de troep beantwoordde. Er zijn een groot aantal gekwetsten en naar men zegt, ook dooden gevallen. Het is niet bekend of de agent van den vei ligheidsdienst dood is of nog leeft. Er zijn nog meer agenten van den veiligheidsdienst ernstig mishandeld. Zij wisten te ontsnappen door de wijk te nemen in de onderprefectuur. Er wordt gemeld, dat er bij de bot sing van Donderdagmiddag 4 dooden en 11 gewonden gevallen zijn, waaronder een meisje van 20'jaar. De herstemmingen voor de Provinci ale Staten in Zuid-Holland hebben tot uitslag dat de meerderheid der kerke lijke partijen is verhoogd tot 20, zijnde hnnne sterkte thans 51 leden en die der vrijzinnigen bedraagt BI. De kerkelijke meerderheid in de Eer ste Kamer is dus voor lange jaren ver zekerd. BRESKENS, 25 Juni 1907. Ais dekknecht op den provincialen stoombootdjenst is met ingang van 24 Juni benoemd P. de Visser-Notebaart alhier. Heden zijn bjj enkele candidaat- stelling tot leden van den raad gekozen verklaard de heeren H. Wepkman en Joz. de Hulster, aftredend. Met ingang van 1 .Juli zullen aan worden. Van af denzelfden datum zullen óp de lijn Hansweert Walzoorden abonne mentskaarten worden afgegeven geldig gedurende een maand en kostende ƒ15 per lo kajuit, ƒ10 per 2e kajuit, in welke prijzen de steigerrechten zijn be grepen. IJzendijke, 24 Juni. De heden gehou den zitting van dan Gemèeriteraad werd bijgewoond door 6 loden de heer De Jaeger was afwezig. Ma. lezing en goedkeuring van de no tulen, deed de voorz módedeeling van a. een ingekomen missive van den Commissaris der Koningin, daarbij ken nis gevende, dat de heer J. A. Neete- son bij Kon. besluit van 22 Mei was herbenoemd als burgemeester dezer ge meente mei ingang van 11 Juni, en van het proces-verbaal van eedsaflegging als zoodanig dd. 6 Juni. b. van een schrijven van den Minis ter van Waterstaat op een adres, ook door enkele ingezetenen van IJzendijke geteekend, daarbij verzoekende tot ver lichting van den havendam te Breskens ten gerieve van de passagiers, die van de avondboot gebruik maken, dat vol gens ingekomen ambtsberichten is ge bleken, dat hierbij uitsluitend de belan gen van den provincialen stoomboot- dienst zijn betrokken, weshalve er geen termen bestaan op het verzoek gunstig te beschikken. c. de pogingen die door Burg. en Wet houders ter bevoegde plaatse zijn aan gewend om in het reisplan van H. M. de Koningin eene zoodanige wijziging te verkrijgen, dat het bezoek zich ook zou uitstrekken tot IJzendjjke, de in zielen aantal belangrijkste gemeente van het district, doch waarop het weinig bemoe digende bescheid is gekomen, dat tot die wijziging weinig of geen kans bestaat; d. dat Burg. en Weth. de stemming en zoo noodig de herstemming voor le den van den Gemeenteraad hebben be paald op 3 en 11 Juli e. een schrijven van dr. Temmerman houdende kennisgeving tot aanneming zijner benoeming als gem.-geneesheer. II. Ingekomen is een verzoek van J. F. Cortvriendt óm èervol ontslag als gem.-arbeider met ingang van 1 Juli. De voorz. zeide, dat B. en W. voor stellen dit tegen dien datum te verlee- nen èr is bereids eene oproeping ge daan die 25 Juni gesloten wordt, en De voorz. vond de vergelijking niet billijk, eri tien andere, is de zaak niet zoo gewichtig, terwijl het maar te doen was om geen stoornis in den gang van zaken te hebben. Bovendien heeft de benoeming plaats uit een voordracht, buiten welke de raad niet kan benoe men. De vorige maal kwamen al de 6 sollicitanten op de voordrachthoeveel er nu op zullen gebracht worden hangt af van B. en W. De heeren Cortvriendt en Calon ga ven in overweging om uit de beste maar te laten loten want over zooveel personen te stemmen is niet gemakke lijk. De heer Hendrikse vroeg waar het was bepaald, dat de benoeming geschied de uit een voordracht. De voorz.in de instructie. Dhr Hendrikse moest er op wijzen dat eene loting door de wet was verbo den maar in elk geval moesten de le den, gekozen door de ingezetenen toch durven stemmenhij althans, achtte zich daar verre boven verheven. Hij had voor niemand eenige voorkeur, en gaf daarom in overweging van den voor zitter alle namen der sollicitanten te mogen vernemen, voor de vergadering bijv. op 9 Juli in comité-generaal geza- melijk overleg te plegen om dan in openbare zitting van die eensgezindheid te doen blijken door den persoon, over wie overeenstemming is verkregen, met algemeene stemmen te benoemen, dan kan niemand zeggen die heeft mij wèl of die heeft, mij niet gestemd, en dan wordt spr. stoot niet graag iemand niemand gestooten. Dienovereenkomstig werd zonder hoofd. stemming goedgevonden. III. Ter vaststelling van het huur contract in zake de dokterswoning werd voorlezing gedaan van een concept, waar bij o. m. de huur is bepaald op ƒ250 's jaars, ingaande 1 Jan. 1908 voor den tijd van 3 jaren en bij vertrek met 6 maanden opzeg, alles onder voorwaar de dat de huurwaarde uitsluitend geldt voor den bewoner, die practiseerend arts is. Met de verschillende bepalingen heeft dr. van Delden genoegen genomen, en wilde zelfs de opzeg bij vertrek éen jaar te voren doen plaats hebben. Na die opmaking is echter gevraagd om de keuken te laten veranderen. B. en W. zijn er ook van overtuigd dat ze doelmatiger is in te richten, en zou- nen worden. Dhr Hendrikse beweerde van wel hoe zou hij anders zoo precies de cij fers kunnen weten. Niettemin kon hij zich wel met de hoofdstrekking vereenigen, doch vond het wenscheiyk zulk een contract a tê- te reposée goed te keuren. Dhr Bekaar meende dat, als er ƒ25 ineer wordt betaalt dit toch wel de ren te der vorbouwing zou opbrengen. Dhr Hendrikse vond 't toch niet noo dig de keuken te verbouwen. Als ieder huurder maar voor elk karweitje bij den verhuurder aanklopt, dan zou er haast geen rente meer overschieten. Goedgevonden werd het ontwerp-con- tract bij den raad in afschrift te laten circuleercn, en de architect een raming te laten opmaken van de verbouwing. IV. Ingekomen is verder een verzoek van het comité tot oprichting van een Ambachtschool voor Oostburg en om streken tot het toekennen eener subsi die ten behoeve der oprichting en in standhouding eener zoodanige school. De voorz. gaf in overweging de ver schillende, deze aanvraag vergezellende stukken, te laten circuleeren bij de le den en later eene beslissing te nemen. Dhrn. de Milliano en Cortvriendt za gen in zoo 'n school niet veel heil. Als men ziet dat de Teekenschool in IJzen dijke bijna geen belangstelling trekt uit de gemeente zelve, wat zal het dan we zen om naar Oostburg te gaan. Dat is maar goed voor de steden. De voorz. was het niet met hen eens. Het is toch ontegenzeggelijk, dat er bij na geen gelegenheid is om een vak gron dig te leeren, en er dus weinig goede vaklui zijn. Is het dan niet in 't be lang der ambachts-jongens die school te bezoeken? En kan het district niet meer leveren dan in een stad Doch men kan intusschen bij de ambachtslui eens informeeren. V. Door A. B. Antheunis is verzocht oni vergunning gebruik te mogen ma ken van den Boulevard voor het rijden met een paard en licht voertuig naar zijn schuurtje 't welk anders niet te bereiken is, onder verplichting dat hij met geen beladen vracht over den Bou levard zal rijden. De voorz. zeide dat Burg. en Weth. geen voorstel in dezen hadden. Per soonlijk is hij de meening toegedaan, dat het lichte rijtuigje geen schade zal veroorzaken, waar de zwaar beladen vuilniskar der gemeente dit stellig wel

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2