Gemengd. gument der financieele bezwaren niet in en vond, ten aanzien van het grond- wettigheidsbezwaar, dit verweerten eerste dat er een precedent was (in '92 en volgende jaren door het toestaan van gelden voor bi andkranen, loosleidingen) en ten tweede dat de stallen op het Loo zich in zoo erbarmelijken toestand be vonden (ook wat de huisvesting van het personeel betrof) dat rnen kon zeggen dat ze eigenlijk nog „in gereedheid" moesten worden gebracht. Waarop de heer Troelstra weer ant woordde dat ook het precedent hem een ongrondwettige daad voorkwam en dat de Minister met zijn willekeurige op vatting van het „in gereedheid brengen zich stelde tegenover den grondwetge ver van 1840. Het ontwerp werd aangenomen met de stemmen van alle vrijzinnig- en so ciaal-democraten tegen. BRESKENS, 21 Juni 1907. Iemand, die men zou kunnen noemen, een officieus persoon, gaf ons, naar aan leiding van het artikeltje in zake de komst van H. M. de verzekering, dat er in dat feit voor Breskens allerminst aanleiding is een feest op touw te zet ten, want dat het bezoek uitsluitend Oostburg geldt. Als men nu het bewuste artikeltje nog eens herleest, zal het duidelijk zijiq dat we niet anders hebben beweerd, doch dat we de mogelijkheid van die gezindheid hebben verondersteld en dat het in dit geval noodig was den volks geest te vernemen, waartoe de pogin gen eigenlijk niet moeten uitgaan van den Raad, maar gelijk in 1906 uit den boezem des volks zelf. Men begrijpe ons goed, dat we geens zins de bedoeling hadden een feestje te provoceeren. Alleen gaven we den raad, als men meent dat er in dit bezoek aan leiding is tot een feest, tracht van de gezindheid der ingezetenen te vernemen, door middel eener volksvergadering. Is men er niet toe gestemd, dan is 't uit. Toch geeft de opmerking aanleiding tot een paar vragen, nl.waartoe was het noodig om de volksvergadering van jl. Vrijdag samen te roepen en waar toe is de Raad als hoofd-comité aange wezen Om een paar menschen, die hier een bedrijf uitoefenen, dat men elders in En als er een hoofd-comité is, sluit dat dan niet in zich, dat er ook sub- commissie's zullen of dienen gevormd te worden Zoo ja, waarvoor'? Lag dan in een en ander niet een zekere aanwijzing opgesloten? Welnu, alleen aan de hand daarvan gaven we een richting aan zonder eeni- ge neven- of bijbedoeling. Ziedaar alles 1 Een wat te haastig berichtgever immers de tijd tot aanmelding was nog niet verstreken meldt aan het pro vinciale hoofd-dagblad alsof 't de ge wichtigste zaak der wereld was, dat zich als Kapelmeester voor de muziek- vereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk" alhier 2 sollicitanten hebben aan gemeld A.s. Maandag zal voor het Kan tongerecht te Oostburg een zaak be handeld worden in verband staande met de Loterijwet, nl. betreffende den ver koop van het „Surprise"-zeeppoeder, waarvan in sommige pakjes een bonne tje is verborgen recht gevende op het daarop vermelde voorwerp. Sluis, 18 Juni. Hedenmiddag kwam de gemeenteraad onder voorzitterschap van den heer C. P. J. Dommisse in voltalli ge zitting bijeen. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken, werden de notulen der vorige vergadering voorge lezen en onveranderd goedgekeurd. Met algemeene stemmen werd besloten de op 29 Mei j.l. gehouden aanbesteding voor het vernieuwen van straten in de gemeente, goed te keuren en te gunnen aan den heer Dauw te Zierikzee als laagsten inschrijver. Het verzoek van het algemeen armbestuur van Heille tot wijziging der begrooting 1906 werd toe gestaan, evenals het verzoek der regen ten over de Godshuizen alhier tot wij ziging der begrooting van het Gast- en weeshuis, dienst 1906. Hierna ging de vergadering over in eene met gesloten deuren tot het vast stellen van het kohier hoofdelijken om slag. De vergadering heropend zijnde ver krijgt de heer P. Noest bij de gebruike lijke rondvraag het woord, die de wenschelijkheid besprak om meer licht te brengen in de stemhokjes bij de ver kiezingen daar de kiezers steeds klagen, dat het daarin te donker is vooral voor mppr V>oioorHnn A. du Burck Breskens ƒ4950 ƒ4780 P. C. v. d. Hooft Terneuzen 4798 4663 J. de Ruijsscher Biervliet 4771 4526 C. J., de Smit Breskens 4700 J. de Bree Terneuzen 4535 W. Woittiez Breskens 4490 J. M. H. v. d. Sande id. 4469 Aan den laagsten inschrijver is de uitvoering van het werk gegund. De politie te Rotterdam heeft, dank zij haar ijverig personeel en haar doortastenden commissaris, den heer L. J. C. Vuyk, een goede vangst gedaan en vermoedelijk het dievencomplot in handen, dat in den laatsten tijd nacht op nacht deze stad onveilig maakte. Het eerst werd Woensdagnacht inge broken in den houthandel Van Schalk, waar zooals een agent bespeurde het hek van het terrein met een val- schen sleutel werd opengemaakt. Op het erf gekomen verwrongen de dieven den beugel van het luik, waarmee een raam gesloten was, namen daardoor dat luik weg, trachtten evenwel tevergeefs, het raam met een breekijzer te openen waarvan de sporen op het kozijn zicht baar zijn, en braken, bij het wringen, een ruit. Door de aldus ontstane ope ning konden zij de lade van een schrijf bureau bereiken, die eveneens is open gebroken maar het schijnt dat de die. ven in hun boos opzet zijn gestoord, want er wordt niets vermist, terwijl de omstandigheid, dat het erf een schrijf machine werd gevonden, die uit het kantoor was weggenomen, op een over haaste vlucht wijst. Toen een agent, majoor de inbraak ontdekte, waren ech ter de vogels gevlogen. Om 3 uur daarna liepen twee agen ten door de Vredenoordlaan, waar zij twee mannen zagen, die bij hun nade ring het hazenpad kozen en tegelijk op een lang fluitje een z. g. „dievenfluitje" bliezen, langgerekte tonen, blijkbaar een signaal. Dat was voor de agenten al reden genoeg, zij zetten het tweetal achterna en kregen het te pakken. Al ras werden daarin oude kennissen aan getroffen, J. J. L. en J. A. V., mannen zonder vaste woonplaats en van zeer slechte reputatie. Terwijl de agenten hen vast hadden, zagen zij drie man nen komen uit de daar gevestigde Chris- aÉflU'Vö SChflQl.-dP Vr°denonrdsc.honl vroegere gelegenheden blijk gaf een ijve rig en wakker politieman te zijn. Aan vankelijk liet hij het 3-tal kalm begaan, maar hield het in de gaten, terwijl hij zijn kameraad J. J. Bokma waarschuw de, die aan de overzijde van den Singel surveilleerde. Zij zagen dat de drie mannen de Eleonorastraat ingingen, waar op een der agenten ook die straat in liep en de andere naar de Lange Wa rande ging, teneinde de drie mannen aldus in te sluiten. De mannen traden het huis no. 30 binnen. Nu spoedig ge telefoneerd naar het bureau in de Meer mansstraat en vandaar kwamen spoe dig de noodige agenten ter assistentie, onder bevel van den inspecteur, den heer v. d. Nely. Nu werd het huis om singeld en de politie ging naar binnen, waar zij spoedig gewaar werd, dat de mannen zich op een woning der derde verdieping bevonden, waarvan de deur stevig gesloten was en zij weigerden die te openen. Onmiddellijk zond men daarop een boodschap naar het bureau en van daar kwamen de commissaris en de inspec teur. De heer Vuyk sommeerde met het gebruikelijke„open in naam der wet of geweld zal worden gebrnikt" en ten slotte, nadat met een en ander 1 lj2 uur verloopen was, werd de deur geopend en trad de politie binnen in de ka mer, die geheel ongemeubileerd was. De drie mannen werden gefouilleerd, maar men vond niets op hen. Daarop deed de commissaris het privaat ledi gen en dat bleek goed bedacht, want daaruit kwamen te voorschijn een bei tel, loopers en eenige stukjes geld, die in beslag genomen werden. De omstandigheid, dat men in de school aan de Vredenoordlaan ook een breekijzer had gevonden, deed vermoe den, dat men hier voor dezelfde perso nen stond, die bij de heeren Van Schaik hadden ingebroken. Zij werden dus ge arresteerd en naar het bureau gebracht, waar de twee uitkijkers van den poli tiepost in de Oostpocrt ook heengevoerd werden. Op het bureau werden zij nogmaals aan den lijve onderzocht en nu vond men, in de pet van een hunner, onder de voering verborgen twee bankbiljetten van ƒ10 en twee tienstuiverstukjes. Alle 5 zijn in bewaring gehouden. Uit Kopenhagen wordt melding Iémi n/iprlinn voorval

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2