ALGEMEEN NIEUWS-" EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1215. 16e Jaarg. Kuiten laruL Binnenland. RRESKENSCHE (JOURAAT, Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever O DIELF.Itl,i\ te Itreskens. Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Wat verwacht werd, is geschied. De Russische Doema is ontbonden Bij een keizerlijk besluit, gericht aan den dirigeorenden Senaat dd. 16 Juni, heeft de Keizer goedgevonden te veror denen de ontbinding der Doema, de uitschrijving van nieuwe verkiezingen op 1-i September 1907, bijeenroeping der nieuwe Doema op 11 November. Boven dien zijn gepubliceerd een keizerlijk ma nifest en een nieuwe kieswet. Onverwacht komt in de huidige om standigheden de Doema ontbinding niet. „Onmiddellijke uitlevering der 16 van verraad beschuldigde sociaal-democrati sche leden", zoo luidde de eisch der re geering. De Doema antwoordde met uitstellen, eerst tot Zaterdagavond, toen zou het tot Maandag duren. Zoolang kon de regeering niet wachten en het ontbindingsbesluit viel. Van het standpunt der regeering kon zij moeilijk anders handelen, want had ze langer gewacht, dan zouden alle be schuldigden zich door de vlucht in vei ligheid hebben gebracht zooals trou wens reeds met eenigen het geval is geweest. Eigenaardig was het intusschen te lezen, dat de regeering reeds tot arres tatie van enkelo Doema-leden was over gegaan, terwijl de beslissing derDoema- commissie nog hangende was. De re geering was c\is in deze reeds bezig te handelen zonder machtiging der Doema een bewijs dat de ontbinding zeker was. Thans zijn er reeds negen der beschul digde sociaal-democraten gearresteerd. Ook Ohsol, de bekende atgevaardigde uit de Oostzee-provincies, werd op de grenzen, niettegenstaande zijn vermom ming, gevat. Het hoofdmotief der ontbinding is, gelijk het keizerlijk manifest zegt, dat samenwerking van de regeering met deze Doema niet mogelijk was, omdat een deel van dit lichaam blijkbaar niet aan zijn booge roeping van vrede over het land te brengen voldeed, doch inte gendeel een element van onrust vormde en alles deed, om wanorde te scheppen, ja den Staat te ontwrichten. De verrassing van het eerste oogen- blik begint in Rusland plaats te maken voor hoe langer hoe grooter ontevreden heid onder de oppositiepartij, naarmate ze nauwkeuriger kennis neemt van de nieuwe kieswet. Deze was in den be ginne zonder tegenstribbeling aanvaard. Men toonde zich alleen een igszins ver baasd, dat een zaak van zoo ernstigen aard als een wijziging van de kieswet was ondernomen met geen ander gevolg, dan dat er eenige schijnbaar onbelang rijke wijzigingen werden aangebracht. Maar nader blijkt, dat deze wijzigin gen van dien aard zijn, dat ze de ge heele samenstelling van de Doema zul len veranderen. „Die wijzigingen zijn van dien aard" zeide de heer Maklalof tot den Peters- burgschen berichtgever van den Matin", „dat de Kadettenpartij zich afvraagt of het bij de aanstaande verkiezingen niet beter zal zijn dat wij ons onthouden, dan een strijd te beginnen, die eindigen moet met de nederlaag onzer partij. De pas gedane modedeelingon over het aantal leden dat iedere groep te kiezen zal hebben, heeft ons de oogen geopend. Bij het nieuwe stelsel zal de Doema beslist conservatief zijn. Wij, Kadetten, zullen er hoogstens ten geta le van 15 verschijnen. Onder deze omstandigheden houd ik het voor beter don strijd maar op te geven. Wanneer het land de partij vrijwillig uit het parlement ziet heen gaan, die de geest eu het brein er van was, zal het tot het besef komen van hetgeon men hot ontnomen heeft. Naar uit St. Petersburg wordt ge meld, is de tijding van de ontbinding der Doema daar kalm ontvangen. De stad is echter vol troepen. Buitenge wone maatregelen zijn genomen, om de orde te handhaven en elke oproerige be weging te voorkomen. De stadsprefect heeft een order uitge vaardigd, waarbij alle tegenover de re geering vijandige artikelen in de pers worden verboden. Tal van arrestaties hebben plaats ge had. Vijftig personen, meest studenten en werklieden, zijn in hechtenis geno men. In een der voorsteden heeft de politie een huis omsingeld, waar twintig jonge mannen een geheime bijeenkomst hiel den. Allen werden in hechtenis geno men. Het huis bevatte manden vol op ruiende gecchriften. Onder den vloer van een kamer vond de politie een hoe veelheid geweren, revolvers en patro- pen. Het „paardenpaleis" of wel de paar denstallen op het Loo, teruggebracht tot niet-monumentale afmetingen, is dan nu eindelijk toegestaan. De oppositie er tegen vond haar woord voerder in den heer Troelstra, die op merkte dat ook tegen dit ontwerp, zij heb dan ook in mindere mate dan tegen het oerste, het bezwaar geldt, dat 's lands geldmiddelen nog steeds niet in zoo schitterenden staat verkeeren om zulk een uitgaaf te gedoogen voor zulk een doel. En voorts toonde spreker uit de ge schiedenis der Grondwetsherziening van 1810 aan, dat Regeering en Kamer het er toen over eens waren dat het „in gereedheid brengen" van Koninklijke „zomer- en winterverblijven" voorge schreven door art. 25, toen reeds als een voldane verplichting was te be schouwen. Terwijl voor het „onderhoud", volgens het uitdrukkelijke voorschrift van datzelfde artikel, niet meer dan 50.000 's jaars mogen worden toege staan uit 's lands kas. Het eerste deel van het artikel was dus alleen daarom in de Grondwet blijven staan om het beginsel (dus bij wijze van gedenksteen men zou het dan ook een commemora- tief artikel kunnen noemen.) Minister De Meester ging op het ar-

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1