ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1214. Woensdag 19 Juni 1907. 16e Jaarg. Huil en land. SKENSCIE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.62'1 en voor Amerika 0.82,:i bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Hit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEHAN te Breskens. De Russische volksvertegenwoordiging beleeft toch rare dingen. De eerste is ontbondende tweede loopt naar dezelfde stat. Erger nog is het navolgende feit De Minister-president deelde den voor zitter der Döema schriftelijk mede, dat hij der doema mededeolingen had te doen, die geen uitstel konden lijden, weshalve hij een geheime zitting aan vroeg. De mededoelingen betroffen bet lidmaatschap van afgevaardigden van de revolutionnaire strijdorganisatie en van huil deelneming aaö de voorbereiding tot een gewapenden volksopstand. Stolypin eischte in de zitting de on middellijke inhechtenisneming 'van 16 sociaal-democratische afgevaardigden en machtiging om het grootste gedeelte der andere sociaal-democraten, ongeveer 55, voor de rechtbank ter verantwoor ding te roepen. Hij vroeg onmiddellijk antwoord van de doema mocfit deze weigeren de 16 aangeklaagde afgevaar digden onmiddellijk te laten arrestee ren, dan zou dè regeering zulks beschou wen als een verklaring dat hot Huis niet verder samen wil werken met de regee ring. De regeering noemt do verant woordelijkheid voor do veiligheid van den Staat niet op zich, als do aange klaagden niet onmiddellijk in hechtenis worden genomen. Is 't niet in eens een ongewone aan blik, dien het politieke tooneel in Rus land na conige maanden van betrekke lijke rust aanbiedt. Men spreekt hier met opzet van „be trekkelijke rust". Want als men bijv. leestdat in de maand Mei alleen 291 personen vermoord en 326 gewond zijn alleen bij politieke aanslagen dan is het woord „rust" feitelijk minder op zijn plaats. Men gebruikt hier deze dan ook meer met het oog op de gebeurte nissen, die zich op het beperkte terrein der volksvertegenwoordiging af hebben gespeeld en in 't bijzonder de verhou ding tusschon Doema en regeering. Deze nu was, vergeleken bij vroeger, werkelijk verbeterd en al kon deze Doe ma ook nooit zeker van haar bestaan genoemd worden, het had er toch vooral nu de moeilijke agrarische kwes tie en de niet minder doornige amnes tie-kwestie niet tot een botsing met de regeering hadden aanleiding gegeven al den schijn van, dat het accoord tus- schen Doema en regeering ditmaal zou gevonden worden, althans dat ontbin ding der Doema zou uitblijven. Maar zie, op eons staat men weer voor een situatie, zoo precair en zoo gevaarlijk, dat feitelijk niemand voor. zien kan, waar het op uit zal loopen en welk tijdperk van troebelen er weer in Rusland te wachten staan. De aanklacht, door de regeering tegen een deel der volksvertegenwoordiging geuit, is geen kleinigheid. Een veree- niging van 55 sociaal-democratische Doema-leden is het brandpunt gebleken van een wijdvertakte organisatie door het gansche land, ten doel hebbende een gezamenlijken opstand van militairen, boeren en arbeiders, verjaging van den Tsaar en uitroeping der republiekWat men wèl wist, is dat de regeering de uitlevering had gevraagd van een acht tal afgevaardigden „wegens vergrijpen waarop een verlies van burgerlijke rech ten als straf is ingesteld". Maar dat de regeering een komplot van zoo ver strekkenden omvang had ontdekt, dat is een verrassing waarvan waarschijnlijk liet grootste deel der Doe ma zelf verbluft van zal hebben opge keken. Trouwens in een telegram uit St. Pe tersburg leest men de bewering, dat zelfs Golowin, de Doema-voorzitter, niet wist wat de regeering beoogde, toen Stolypin hem een geheime Doema-zitting verzocht. Indien een samenspanning van een dergelijke strekking is ontdekt, kan het geen verwondering baren dat de regee ring gestreng en kortaangebonden is in haar eischen. Ze eischt „onmiddellijke" gevangenneming van 16 afgevaardigden. De Doema heeft hierop geantwoord met verwijzing van het regeeringsvoor- stel naar een commissie, wier benoe ming Vrijdagavond te half 12 nog niet haar beslag had. Een uitstel dus, dat de regeering schijnt gedoogd te hebben. Volgt op den door de regeering ge stelden eisch een weigering, dan is ont binding der Doema onvermijdelijk en algemeen denkt men, dat het daartoe zal komen. Dat deze onverwachte gebeurtenissen in St. Petersburg een geweldigen in druk maken, laat zich begrijpen. Er is bij de laatste stakingsbeweging in de hoofdstad van Frankrijk, zoo druk gesproken over de „sabotage", dat ver- foeielijke stelsel van de stakers, een deel der stakers gelukkig, om gereed schappen en arbeidersmateriaal te ver nielen of te bederven. Maar nu plegen een deel der Fransche autoriteiten zelf sabotage op groote schaalHet zijn de burgemeesters en de raadsleden in de gemeenten van de wijndistricten, die als protest tegen de slappe houding der regeering te hunnen opzichte, van hun standpunt dan bezien, aftreden, tot be lastingweigering opzetten en zelfs de deuren van de raadhuizen hier en daar laten dichtmetselen, alsof er nooit meer een geboorte- of een sterfgeval aange geven, een huwelijk voltrokken mocht worden. Dat is de sabotage van de admini stratieve staatsmachine, waartoe op de laatste groote meeting van de veront waardigde wijnboeren in Montpellier be sloten is I Narbonne heeft op den fata len lOen Juni het sein gegeven. Bur gemeester Ferroul is met zijn vroede vaderen, na een tijdlang beraadslaagd te hebben in het oude stadhuis, op de tre den van het gebouw verschenen en heeft daar aan zijn medeburgeressen en medeburgers verklaard, dat de overheid van Narbonne het regeeringsbijltje er bij heeft neergelegd. In zijn toespraak herinnerde Ferroul aan Vrijdagochtend,

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1