lilll, Skn Sllli; 00 IR Af T. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4£ DISTRICT. No. 1212. Woensdag 12 Juni 1907. 16e Jaarg. Buitenland. 1 Ai nu onland. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Adyertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 'cents, elke- gewone regel meer 5 cènts. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden, ingewacht tot Dinsdag-en Vrijdag middag te twee ure. Dit lilad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIHLEM.O te Rreskens. Dreigt er een revolutie in Portugal De berichten omtrent den toestand in dat land spreken elkander voortdurend tegen, zoodat het niet gemakkelijk is op die vraag een beslissend antwoord te geven. Maar in elk geval heerschen er voor een constitutioneelen staat aller zonderlingste toestanden. Evenals in zoovele landen zijn er de liberalen en conservatieven om beurten aan het bewind. Maar er is bovendien een sterke rcpublikeinsche partij, dio het den koning en zijn regeering niet gemakkelijker maakt. Het zijn vooral die republikeinen, die koning Carlos we gens zijn blijkbaar verkwistende levens wijze {hij heeft indertijd zelfs de staats gelden aangesproken voor particuliere doeleinden) een kwaad hart toedra gen. Het is gebeurd, dat de vorst bij openbare feestelijkheden, zooals stieren gevechten, aan vijandige manifestaties bloot stond. Toch miste koning Carlos den moed den conservatieven eersten minister Ri- beiro, met het oog op de republikeinsche obstructie in de Kamer, verlof tot Cor tes ontbinding te geven. Natuurlijk ging Ribeiro heen, maar in plaats van toen de liberalen aan het bewind te roepen, benoemde de koning Joao Fran co, een man zonder partijkleur, tot ka binetschef. Toen Franco mot een liberaal program voor den dag kwam, begon het verzet van de conservatieven eerst rechtNa tevergeefs getracht te hebben zich van den steun der liberalen in zijn kabinet te verzekeren, kreeg hij van den koning verlof de Cortes te ontbinden. Maar bij het ontbindingsbesluit werd geen datum voor nieuwe verkiezingen astgesteld en eenvoudig te kennen gegeven, dat men het wel een paar jaartjes zonder parle ment zou doen Gevolggroote beroering in den lan de. Sommige bladen zetten op, geen belasting te betalen. Een legitimisti- sche partij is er zelfs op uit, een ande ren tak van het vorstenhuis, in den per soon van den Weenschen officier, Miguel De Brag^nza, op den troon te brengen. Maar mogelijk nog sterker is de drang naar een republiek. Wat er van broe ien zal, is nog onmogelijk to zeggen. De Tweede Kamer heeft zich de gan- sche vorige week beziggehouden met het wetsontwerp betrekkelijk het vaderschap. Als men weet, dat de heer Yan Doorn heeft gezegd, dat hij eenigszins lachend het „juridisch gedoe" van de heeren gadesloeg en dat de heer Heemskerk heeft gesproken van een „chaos" van amendementen waarin nauwelijks orde was te brengen, dan begrypt men de moeielijkheid om een overzicht van deze debatten te geven. En nog bezwaarlij ker is het een juist beeld van het ver handelde te geven. De Kamerleden zelf raakten het roer kwijt en Minister Yan Raalte deed alle moeite om een herha ling te voorkomen van de geschiedenis drankwetbehandeling onder dr. Kuyper. In zooverre is de Minister van Justi tie in zijn pogen geslaagd dat de debat ten niet behoefden te worden geschorst en ten slotte tot het resultaat hebben geleid, dat in artikel 1 is bepaald, dat goen rechtsvordering tot inroeping van staat op grond van beweerd vaderschap is toegelaten. In verstaanbaar Hollandseh wil dit zeggen, dat het onderzoek naar het vaderschap is en blijft uitgesloten en dat op grond van beweerd vader schap nooit gedwongen erkenning door een kind mag worden gevorderd. Dit dient vooropgesteld ter appreciatie van de beslissing, die Donderdagmiddag is gevallen, toen in de wet is neergeschre ven, dat „de vader verplicht is door een uitkeering, gedurende de minderjarigheid, in hot onderhoud en de opvoeding van dat kind te voorzien". Van den aanvang af had Minister Van Raalte het zóó en niet anders ge wild. De actie tot onderhoud en opvoeding aan het kind gegeven moest z. i. uit sluitend steunen op den grondslag van het vermoedelijk vaderschap en daarom zag hij er niet het minste bezwaar in, in de wet neer te schrijven dat de va der verplicht is voor 't natuurlijke kind te zorgen. En nu gingen de principieele amende menten voornamelijk tegen dat woord „vader", omdat men vreesde dat het ge bruik daarvan tot deze gevaarlijke con sequentie zou leiden, dat de wetgever bij een volgende gèlegenhóid een familie band zou gaan scheppen. Maar do mi nister heeft ten slotte de meerderheid van de Kamer bevredigd met de ver. klaring dat de rechter niets anders zal hebben te doen dan uit te spreken de verplichting van den man, dien hij als v-ader beschouwt, om het kind te'onder houden en op to voeden. Niets meer en niets minder. En de rechter zal de actie steeds kun. non afwijzen, wanneer hij in gemoede overtuigd ts, dat de aangewezene niet de vader is. Dit staat nu óók in de wet als vrucht van gemeen overleg tusschen de com missie van rapporteurs en den Minis ter. En nu zit de Kamer weer andere moeilijke quaesties op te lossen als de- zo in welke bepaalde omstandigheden de vordering verjaart en hoe de proce dure zal worden geregeld of zij gevoerd zal worden voor de rechtbank dan wel voor den kantonrechter en of zij koste loos zal zijn of niet. Langzaam aan denkt de Kamer en zij is in al deze quaestiec blijven zitten heeft er nog geen enkele opgelost. Daar toe zal het eerst komen wanneer zij de beraadslaging over het ontwerp hervat. Woensdag 19 Juni a.s. althans dit is het voornemen. De heeren gaan nu eerst Dinsdag a. s. naar de afdeelingen ter onderzoek van de definitieve oor- logsbegrooting. Den volgenden dag vangt het sectie-onderzoek aan van de verze-

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1