KKESKBN SCIIB iEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. 1210. Woensdag 5 Juni 1907. 16e Jaarg. Buitenland. C m Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ior het geheele rijk 0.55, voor België /0.62° en voor merika 0.S25 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven larders aangenomen. Un llBJiYdeoH Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. Dl 11. I'll I V te Rreskens. i ühland heeft thans bezoek van Engelsche dagbladschrijvers, waar- i jn hoopt, gelijk we laatst meld- it het eene betere verstandhou- i het leven zoude roepen tusschen i land en Engeland. 1 vaarom ook nietl en hoewel concurrenten op de rnarktj behoeven tóch waarlijk Is kat en hond te levener is d, dat hen verbindt, bij 'de enkele die hen in het verleden scheid wat is verder de grondtoon van root Engelsch blad dat men in Engeland volstrekt oorlog met Duitschland begeert, il zegt het, dat mon wèl in Duitsch- vroeg of laat een oorlog mót den en mededinger verwacht om Duitsch- s vloot té 'vernietigen en zijn han- e ruïneeren, maar die vrees is zoo ig gewettigd, dat zelfs het grootste van het Engelsche publiek min of bezorgd is, dat Duitschland eens 3en oorlogsverklaring zal 'overgaan, en lijdt in Engeland nog onder de ilgen van den Boerenoorlog. Nog millioen pond sterling oorlogsschul- zijn af te betalende" inkomsten- sting is, nog drukkend hoogeen ling per pond en voor sociale doel- len heeft Engeland nog altijd geen ney. Voor een ouderdomsverzeke- g, zooals in Duitschland, is aan de rzijde van het Kanaal geen geld. En dan staat Albion aan den voor avond van een hervorming van het land bezit, die groote sommen verslinden zal. Ook de Duitsche koloniën zijn Enge land niet begeerenswaard Eenmaal zal Duitschland zelf daar af willen I Wat zou Engeland bovendien hebben aan vernietiging van de Duitsche vloot liet zou geheel Duitschland voor een verre toekomst onschadelijk moeten ma ken, en dat kan het niet. Bovendien is de Engelsche bevolking bang voor een legerhervorming, die bij zulke krijgshaf tige plannen noodzakelijk zou zijn, om dat die hervorming den algemeenen dienstplicht zou invoeren Nauwelijks is de tweespalt tusschen Amerika en Japan over de Californische schoolquaostie bijgelegd, of een n'ouwe uiting van rassenhaat in San Francisco maakt de betrekkingen tusschen de bei de landen zeer gespannen. In San Francisco heersehen toestan den, dio aan anarchie grenzen. In de stad woedt een felle partijstrijd. De ■burgemeester Schmitz en een reeks hooge stedelijke ambtenaren worden van omkoopbaarheid beschuldigd, zonder dat zij tot nog toe van hun ambt ont zet zijn. Verder huist er in San Fran cisco een bijzonder boosaardig gepeupel, dat sedert de groote aardbeving telkens opnieuw de veiligheid verstoort door plundering en moord. Bij een dezer uitbarstingen werd Ja- pansch eigendom aangetasteen Ja- pansch restaurant en een badinrichting werden vernield en leeggeplunderd. De politie liet het gepeupel stil begaan en verantwoordt zich met de bewering, dat zij het te druk heeft met de werksta kingen. Natuurlijk verwekken deze gebeurte nissen in Tokio groote ergernis. Maar volgens de telegrammen uit Japan in de Times houden zoowel de pers als het publiek zich zeer kalm, uit eerbied voor president Roosevelt en diens kabinet. Slechts de conservatieve pers spreekt zich uit, en zegtdat deze herhaling van de verschijnselen van rassenhaat ernstigen invloed zou kunnen hebben op de betrekkingen tusschen de beide lan den. De minister van buitenlandsche zaken Hayashi, heeft den gezant te Washing- I ton, Akoi, opgedragen bij de i'egeering der Vereen igde Staten ernstig aan te dringen op bescherming van de Japan ners in Californië. President Roosevelt en zijn ministers hebben dadelijk geseind aan den gouver neur van Californië om diens, aandacht op de gevolgen van de gebeurtenissen in San Francisco te vestigen maar de Amerikaansche staatsregeling geeft den president nier het recht, zich te be moeien met de binnenlandsche aangele genheden van de verschillende Staten. Doch daar de Unie en dus het ge heele Amerikaansche volk ten slotte verantwoordelijk gesteld zou worden voor de uitvloeisels van deze toestanden in San Francisco, zal de wensch van president Roosevèlt naar versterking van de centrale macht in de Unie steeds meer aanhangers vinden. En zoo dra gen deze gebeurtenissen indirect er toe bij, om Roosevelt's positie te verster ken. De vorige week zijn er uit China be richten ontvangen over een anti-dynas tieke beweging, en zijn wel in staat eenige bezorgdheid te wekken, te meer, omdat de zoogenaamde verdragshavens, waar door de Europeanen handel wordt gedreven, er door bedreigd worden. De opstand is aanvankelijk het gevolg ge weest van den hongersnood en de daar bij geheven drukkende belastingen. Om dat de beweging zich echter tegen de autoriteiten van het Chineesche rijk zelf richt, is zij van geheel anderen aard dan de Boksersopstand in 1900, die hoofdzakelijk tegen de vreemdelingen ging, al zouden dezen ten slotte toch ook nu wel eens het loodje kunnen leg gen. Vandaar, dat de Britsche en an dere regoeringen de gebeurtenissen met bijzondere belangstelling volgen. Indien de beweging aan ernst won, zou men evenwel hoogstwaarschijnlijk een anderen weg volgen dan in 1900, toen een internationale expeditie werd uitgerust. Als de Chineesche overheden niet in staat bleken leven en eigendom der vreemdelingen in bescherming te nemen, zou Engeland wlilen voorstellen, naar het heet, Japan met het onder drukken van den opstand te belasten. De vraag is echter, of het hof te Pe king graag een interventie van dezen

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1