Gemensrd. zijnen aanslag is aangetoond, is geschied naar de gegevens die den Raad ten dienste stonden en in verband daarme de in overeenstemming met de verorde ning. Op het kohier der hondenbelasting werden 2 aanslagen voor een half jaar afgevoerd en op dat van den hoofd, omslag eenige verminderd wegens vertrek of overlijden. Het beredeneerd verslag omtrent de volkshuisvesting werd ter visie gedepo neerd. De begrooting voor de gezondheids commissie werd vastgesteld tot een be drag van ƒ97.33 als aandeel dezer ge meente. Betrekkelijk de missives van Ged. Sta ten in zake de jaarwedden van den Burgemeester, Secretaris en Ontvanger, werd medegedeeld dat de Raad in co mité-generaal had besloten te advisee- ren de jaarwedden niet te verhoogen, op de gronden in de vorige zitting aange voerd. Daarna werd de zitting gesloten. Bij de op Zaterdag 25 Mei gehou den aanbesteding van een te bouwen winkelhuis voor de wed. A. van de San- de alhier, werd het laagst ingeschreven door P. A. van Houte—Vercouteren voor ƒ1420 aan wien het werk is ge gund. Groede. De WelEerw. heer ds. J. Stellwag, pred. bij de Ev. Luth. Gem. alhier, heeft het beroep naar Harlingen aangenomen. (Z.) In het vijfde district worden po gingen aangewend te Ter Neuzen een rijks Hoogere burgerschool te krijgen. In den voormiddag van 25 dezer heeft een persoon zich noemende Albert de Wittebourg, 16 a 17 jaar, zoon van een baron, wonende in Duitschland, gekleed met grijs costuum, witte pet, hooge schoenen en bruinlederen beenstukken, van den Hotelhouder Slijhaeve te Oos tende, België, voor den tijd van één uur een rijpaard gehuurd, doch dit paard niet teruggebracht. Het is een vos merriepaard, hoog 1.55 M. twee witte voor- en een witten ach tervoet, bles, zeer korte staart, waarde ongeveer 800 frank, was getuigd met bruinlederen zadel en hoofdstel. De dader is met het paard richting Nederland gevlucht en tracht dit ver- moedeliik aan koopliedenvande hand Het Onweer. Een "donderbui, zoo geweldig, als ve len zich niet kunnen herinneren, is, in den nacht van Zaterdag op Zondag, bo ven ons land losgebroken. Het was oen spel der wolken, zoo ontzagwekkend in zijn uiting, zoo machtig en grootsch, maar tevens zoo angstaanjagend, dat wel niemand gedurende het woeden dei- elementen de zoete, verkwikkende rust van den slaap zal hebben genoten. Tegen middernacht ai kwam de bui uit het Westen opzetten. Zware don derkoppen rolden langzaam aan en voor spelden al heel weinig goeds in traditio- neele strijd van het hoopvolle bericht van het Meteorologisch Instituut, dat er geringe kans was op onweer. Tegen halfeen begon het aan den westelijken horizont te lichten en lang. zaam maar zeker naderde het geweldi ge natuurtafereel. Om 2 uur was het, aan het kraken en werd het uitspansel aanhoudend fel verlicht, maar tegen kwart voor drieën werd het maximum bereikt en werd het geknetter en gera tel verschrikkelijk, terwijl de bliksem schichten in alle richtingen het lucht ruim doorkliefden. Eindelijk, tegen half vier, toen de compacte donderwolken zich ontlastten in overvloedigen regen, minderde het onweer en trok de bui af. Aan den Schulpweg te Rotterdam is in een weiland een paard van een tuinder door den bliksem in den hals getroffen, daarna in een sloot geraakt en dood daaruit opgehaald. Op verschil lende andere plaatsen onder Charlois, zijn 's morgens paarden, die door schrik bevangen in sloten geloopen waren, daar uit geholpen. Op den weg van Char lois naar Rhoon zijn een half dozijn te legraafpalen vernield, terwijl de tele- focngeleiding ook daar op meerdere plaatsen is gestoord. Te Klaaswaal is bij B. Zinkweg, landbouwer, de blik sem ingeslagende schoorsteen werd vernield en werden de pannen van het dak geslagen. De bliksem is te Zwartewaal ingeslagen in de herberg vm Van der Hoek, echter zonder brand of schade te veroorzaken. De wo ning van S. de H., in de kom der ge meente Zuidland, werd getroffen, even eens zonder brand te veroorzaken. Te Ooltgensplaat is een vuurbol waargeno- men, die met een hevieen knal on dm enkele gevallen ontstaan. Zoo is de landbouwerswoning van J. Branderhorst Gz. te G enderen, bij Heusden, geheel afgebrand. Te Dordrecht is in een scheurtje met hooi aan den Moordendijk door den bliksem getroffen en in de vlammen opgegaan. Onder Zoute- lande bij Middelburg brandde eveneens een schuurtje af. Het aantal koe ien en paarden, dat in de weiden ge troffen en gedood werd, is niet bij te houden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ook het Zuiden van En geland door een hevig onweder bezocht. Te Londen was oen tijd lang do don der niet van de lucht. De kerkto ren te Grootegast werd door het hemel vuur getroffen, tengevolge waarvan het plafond der kerk naar beneden is ge stort. Te Delden is een man van 30 jaar, de landbouwer Jan Koning, door den bliksem getroffen en gedood. Hij droeg een zeis op den schouder. De ongelukkige laat een vrouw met 4 kinderen achter. Het onweder heeft te Veenwoudsterwal ook een of fer geëischt. Een jongeman, J. K., die met een 5-tal anderen in een praam was gaan schuilen werd door den blik sem doodelijk getroffen. De andere mannen kwamen met «den schrik vrij. De bliksem sloeg in een boerenwoning van den heer Meijer to Leer. Het huis brandde af. 4 paarden, waaronder een merrie van ƒ600, 20 koe ien en 5 varkens kwamen in de vlam men om. Een zoon van dén heer Meijer kreeg zware brandwonden. Een 3-jarig dochtertj van B. Staal, onder Putten is in een nabijzijnde sloot gevallen en verdronken. Als gevolg van het spoorweg1 - raillement te Bovencarspel op 19 M, i doet zich het Z' ldzame, doch ongeluk kige geval voor, dat de overwegwaeh- teres, vrouw Agemand, der halte Broe kerhaven, tijdens het gebeurde dooi den schrik haar spraakvermogen verlo ren heeft. Bedoelde waehteres, sedert 1885 met de bediening van dien wachtpost belast, wegens ongesteldheid tijdelijk buiten dienst gesteld, zag op korten afstand van uit haar woning het derailleiiKi aan, wat haar zoo aangreep, dat zij be wusteloos ineenzakte en sedert dien spra keloos is gebleven. L. v. W., die aan het politiebu- Dit, schijnt dermate vergiftig geweest te zijn, dat na weinige dagen beider aangezicht opzwol en zij bovendien klaag den over dikke kelen enz. Do 77-jarige moeder is dan ook reeds aan do gevolgen bezweken, en de toe stand van de dochter mej. B. is zeer ernstig. Het leek een zondvloed, Vrijdag middag tegen 12 uur. Deventer scheen to zullen verzwelgen, ten minste het had er veel van weg. Zelden zag men ooit zulke hevige regenbuien, voorafge gaan door hagelslag, die zeker kolossa le schade zal hebben aangericht Scherp gepunte ijssteenen sloegen bloe men, planten on ruiten totaal stuk, klei ne takjes werden van de boomen ge scheurd. De straten waren in een om mezien veranderd in beken, waarin men soms oen voet en dieper nog wegzakte. Do ruime Brink geleek wel een meer. Te Koegras (gemeente Helder) is Vrij dagnacht de bliksem ingeslagen in een werkmanswoning, bewoond door den ronarbeider A. Spierdijk. Deze werd ge troffen en gedood. Er onstond geen brand. Aan het loket dor rijkspostspaar bank in het hoofdpostkantoor te Am sterdam, bood Woensdag een vrouw een spaarbankboekje aan, waarop ze ƒ500 terugvroeg. De dienstdoende ambtenaar ontdekte spoedig, dat in 't boekje valsche in schrijvingen, valsche handteekeningen en valsche dagstempels voorkwamen. De politie werd geroepen. De vrouw, een zekere mej. De V., werd gearresteerd en bekende haar schuld. In verband hiermede werd gearres teerd zekere B. S., die het boekje had vervalscht. De rijksontvanger te Weesp had dezer dagen geld en afrekening te zen den aan den rijksbetaalmeester en gaf een zijner klerken last, Donderdagmid dag naar Amsterdam te gaan om Vrij dagochtend het geld ter bestemder plaat se af te dragen. Dit jongemensch schreef aan'n vriend in de Spuistraat, hem van den trein af te halen, ten einde den verderon avond gezamelijk door te brengen. Zooals af gesproken, wachtte de vriend hem aan aiiiÉüi

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2