RE8KB-K8CDE COURANT, AL8EMEEN NIlUWS- EN AOVERTENTiEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1208. Buitenland. Binnenland. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door liet geheele rijk 7 0.55, voor België 70.62' en voor Amerika 0.82;' bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. !»if blad verschijnt elke» Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEHAN te Kreskens. De opwinding der wijnbouwonde be volking in het zuiden van Frankrijk is eenigszins gekomen als een donderslag bij helderen hemel. Men heeft, hier to doen met een soort van hongeroproer, zonder eenigen bijsmaak van beginsel strijd of politiek. Maar terwijl in vroe ger eeuwen de ellende, die tot dergelij ke volksbewegingen aanleiding gaf, ver oorzaakt werd door misgewas of andere incidenten, die een vermindering van de beschikbare hoeveelheid levensmiddelen ten gevolge hadden gelijk dit nog wel heden ten dage in economisch ach terlijke streken als bijv. Engelsch-Indiö, hut geval is is de nood van deze Zuid-Fransche bevolking uitsluitend te wijten aan den overvloed van wijn, die voor de consumtie beschikbaar is. Het euvel is al van ouden datum. Het stamt uit het jaar 1900. In dat jaar waren namelijk de door de druif- luis vernielde wijngaarden weer volko men hersteldvan 2300.000 hectaren had Frankrijk meer dan 1700.000 hecta ren met wijnstokken bebouwd. Maar er heeft zicli nog .een ander kwaad genesteld in liet zuiden de ver valsching. Er zijn cijfers gepubliceerd over de toeneming van „gemaakten" wijn cijfers om van te beven Eenerzijds bestaat die vervalsching in het suikeren van de minderwaardige soorten, anderzijds in het maken van wijn uit do reeds uitgeperste druiven. De vervalsching is te verderfelijker, daar zij zich achter schijnbare toleran tie van de wet verbergt. De wet van 1903 vergunt namelijk tien kilo suiker op drie hectoliter niet zuiveren wijn, maar verschen most, te mengen. On der deze omstandigheden verhoogt de menging met suiker het alcohol-gehalte met drie graden. Een wijn 'van negen graden bijvoorbeeld, wordt daardoor wijn van twaalf graden. Door watertoevoe ging kan hij gemakkelijk weder op ne gen graden teruggebracht worden. Zoo kan men zelfs bij misoogst een over productie te voorschijn^roepen. Erger is echter nog het volgende pro cédé Op de druivenschillen wordt wa ter gegoten en dit mengsM wordt door suiker tot gisting gebracht. Wat daar door gewonnen wordt doet als wijn den werkelijken wijn concurrentie aan, waar tegen de kleine wijnboer zich niet we ren kan. De tegenwoordige wetgeving is ir machteloos tegen. Men kan het gebruik van de suiker, die de wijnver- valscher in zijn kelder heeft, niet con troleeren. In sommige departementen van ver minderde wijnproductie is de productie van wijn door de vervalsching zoo groot geworden, dat zij de productie van het wijnrijkste departement overtreft. De gevolgen daarvan bestaan in een onveloollijke waarde-vermindering van d grónd de wijngaarden vinden geen kouper meer. Een hectare wijnland, die eenmaal 20,000 tot 25,000 francs waard was, is thans tot niets gedaald. Men vertelt van een prachtige, op 5800.000 francs geschatte bezitting, die nu voor 200.000 francs geen kooper vindt. De hypotheekbanken wagen 't niet meer haar schuldenaars door gerechtelijken ver- kflop te vervolgen, uit vrees, dat zij met het land in de maag blijven zitten. De regeering heeft .zich thans de zaak aangetrokken en zij zal met spoed han delen. Er zullen strenge bepalingen worden voorgesteld op de vervalsching. En men rekent er op, dat deze maatre gelen spoedig door 't parlement zullen worden goedgekeurd, wijl de politiek hier nu eens heelemaal buiten staat. De hoofdlijnen van het door den mi nisterraad goedgekeurde wetsontwerp zijn: Verplichting der landbouwersom aangifte te doen van de grootte van hun oogstverbod om suiker te gebrui ken bij het tweede treksel der druiven heffing van een recht van 65 fr. per 100 kilo van de suiker, die gebruikt wordt bij het eerste treksel. De inkoop van suiker in hoeveelheden boven de 20 kilo zal aan bijzondere for maliteiten onderworpen worden. BRESKENS, 28 Mei 1907. De gisterenmiddag gehouden zitting van den Gemeenteraad werd bijgewoond door 6 leden afwezig de heer J. P. W. Besemer. Na lezing en goedkeuring der notu len deelde de voorz. mede, a dat de stemming en zóo noodig herstemming voor den raad is bepaald op 2 en 16 Juli; dat de verordening op de heffing en invordering van het schoolgeld is goedgekeurd geldig tot 1 Juli 1908 en dat naar aanleiding daarvan een kohier is opgemaaktde indeeling der aansla gen is genomen naar den grondslag der aanslagen van den hoofdelijken omslag. Ze zijn voor 't meerendeel verminderd, berekend naar het oude tarief, de mid delklassen zijn nagenoeg gelijk gebleken terwijl enkelen, die inderdaad te weinig betaalden, iets hooger zijn gekomen. Evenals bij den hoofd, omslag is be roep bij den Raad mogelijk, doch de aanslagen zullen wel tot geene bezwa ren aanleiding kunnen geven, omdat ze, gebaseerd op den hoofd, omslag, als 't ware administratief zijn, en er in zulke gevallen fouten zouden moeten schuilen in den aanslag van den hoofdelijken om slag. Het kohier werd vastgesteld voor de d;i0.-.chool No 1 op ƒ480.21, voor het Fransch op ƒ24.75 en voor school No 2 op 787.53. Ter visie voor de leden van den raad werd gelegd het programma voor de machinisten-school der Zeevaartschool te Vlissingen. Een tweetal ingekomen reclames op den aanslag in den hoofdelijken omslag vin J. Paape en J. Lako werden van de h uid gewezen omdat die des eersten juist overeenkomstig zijn inkomen en naar het cijfer der verordering is aan geslagen en die van den tweeden, zon der dat door dezen de onjuistheid van

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1