Binnenland. (jemcngrL 62,000, 75,000 (week eindigende 13 April.] In April is de sterfte gewoonlijk het grootst. In de zes weken, eindigende 11 dezer, was de sterfte 451,892. In tien jaar tijds zijn er een vijf millioen menschen aan de pest gestorven. Volgens den correspondent van de Tribune staat de regeering van Engelsch- Indië er machteloos tegenover. Zij heeft indertijd strenge maatregelen van afzon dering, ontsmetting, vernieling van be smette woningen en goederen toegepast, maar dat dreef de bevolking bijna tot opstand. Het beste voorbehoedmiddel tegen de ziekte ziet de regeering in in enting, maar het volk is daar tegen, en trouwens een heele bevolking van zoovele tientallen millioenen inenten gaat toch' niet. He correspondent spreekt in zijn brief niet van den hongersnood, die met de pest hand aan hand gaat. De uitge hongerde lichamen zijn een uitnemen de bodem voor de besmetting gebleken, en veel weerstand bieden die lijven niet. En hoe dat telkens torugkeerende gebrek onder de bevolking te weren De Indiërs zeggen wel, dat de regee ring teveel geld aan militaire werken uitgeeft en te weinig tot verbetering van het land dat zij de bevolking uit mergelt met belastingen en het batige slot, dat op de begrootingen voorkomt, ongepast is. Misschien dat men, langs die lijn re. deneerende, eerder in de pest de oor zaak van de ontevredenheid der bevol king te zien, dan in de ophitsende ar tikelen van Indische bladen of het op ruien van volksmenners. In Punjab, waar de sterfte het grootst is, zou de armoede en de ziekte onder het volk, wel den oproerigen geest kunnen kwee ken. De Engelsche correspondenten, die dien geest in hun laatste telegrammen toeschrijven aan het drijven van de Hindoes om geen buitenlandsche, d. w. z. Engelsche waren te koopen, waarte gen de Mohammedanen zich verzetten, maken 't zich een beetje gemakkelijk. Ingevolge de jongste wijzigingen, aan gebracht in de regeling van het voor bereidend militair onderricht, zal de aanmelding tot deelneming aan dit on derricht, dat kosteloos wordt verstrekt, "ineten geschieden voor den len Juni en burgemeesters zenden vóór of op 1 Juli aan den inspecteur der infanterie een staat in, vermeldende onder meer welke jongelieden zich tot deelneming hebben aangemeld. Vermits nu door genoemden inspec teur na ontvangst van bedoelde staten, alle verzoeken om alsnog tot het onder richt te worden toegelaten, zullen wor den afgewezen, tenzij do belanghebben den kunnen aantoonen, dat zij door ver blijf in het bnitenland of om andere re denen onschuldig zijn aan te late aan melding, meenen we de jongelieden, die aan het voorbereidend militaitair onder richt wenschen deel te nemen, dat 1 October a. s. begint, nadrukkelijk op merkzaam te moeten maken, op de nood zakelijkheid zich daartoe voor 1 Juni a. s. aan te melden, terwijl we tevens in herinnering brengen, dat gelijke aan melding ook moet geschieden door hen die ten vorigen jare reeds aan het on derricht deelnamen. BRESKENS, 24 Mei 1907. Bij den Maandag te Veere gehouden provincialen schietwedstrijd werd o. m. de 3e prijs, een verguld zilveren me daille, uitgeloofd door den Commissaris der Koningin behaald door de Schiet, vereeniging „Breskens" met 229 en de 4e prijs, een bronzen medaille, door „Groede" met 225 punten. Tot kapelmeester van het muziek gezelschap „Eendracht maakt Macht" te Groede, is benoemd de heer J. F. de "Witte alhier. Woensdag werd de laatste der lan ge file van meikoopdagen gehouden, nl. die van den heer K. Tol in deze ge meente. Er was een massa volks uit alle dee- len der provincie samengestroomd, die zich in bonte kleederdracht over de hoe ve bewoog. Een dertig stuks paarden en een 5-5- tal hoornvee maakt een verkooping tot een vermaarde, waardoor de belangstel ling, voornamelijk onder den landbou wenden stand, wordt gaande gemaakt. Het drukkere bezoek dat allerwege aan de Moikoopdagen te beurt valt, is ongetwijfeld ook een gevolg van het ge makkelijk en vlugge vervoermiddel, waar van ontelbaar velen zich bedienen. Want de fietsen die men over de Vlissingen gestrande Russische Schoe ner „Mikus" is door exporto te Vlissin gen onderzocht en afgekeurd. Gisteren is op het strand onder de gemeente Groede een flesch gevonden waarin zich een briefje bevond van den volgenden inhoud „Wij bevelen onze zielen aan God. Wij vergaan aan de kusten van Enge land. Lek gekregen op den Doggersbank. 11 Februari 1906. Kapitein Nemo". Men spreekt wel eens van de ijs- heiligen die in de maand Mei op den llen, 12en en 13en geducht kunnen heerschen, m. a. w. dat het dan des nachts een strenge vorst kan zijn. Het moge dan wat later zijn geweest., toch hebben die ijsheiligen ons bezocht. Van alle zijden hoort men van de nacht vorst van den 19en op den 20 Mei, waar door aan de jeugdige veld- en tuinvruch ten zeer belangrijke schade is tooge bracht. Sluis. Door den Notaris L. G. Ja mes werd eene zeer goede weegbrug met kantoortje, wegende 10000 K.G., staande aan de beestenmarkt alhier, pu bliek verkocht voor de geringe som van ƒ50.—. Kooper werd de heer J. W. Woitiez alhier. Oostburg. Bij de gehouden aanbeste ding van het gemeentewerk alhier, werd het laagst ingeschreven door P. Daan- sen Cz. voor metselwerk ƒ163.— en voor straatwerk ƒ1,78 per M2. Voor timmerwerk J. Herman ƒ347.47 en voor schilderwerk J. Risseeuw 183.— De Raad der gemeente Waterland kerkje heeft geadviseerd de jaarwedden van den Burgemeester en den Secreta ris van ƒ230 op ƒ325 te brengen, ter wijl het maximum voor die gemeente ƒ400 bedraagt. Retranchemént, 23 Mei. De uitslag der verkiezing voor een lid van den gemeen teraad (vac.-P. Brevet), is als volgt Aantal kiezers 126, uitgebracht 112 stemmen. Daarvan verkregen P. Risseeuw 40, I. J. Poissonnier 30, J. Cambier 23 en P. de Ridder Az. 18 stemmen1 stem was van onwaarde. Herstemming zal plaats hebben 31 In een menagerie te Parijs liet de temmer Alexander Nicaud zijn leeuw Negus werken, een zeer gevaarlijk dier, dat zich, toen de tommer het even uit het oog verloor, op hem wierp. De toe schouwers zagen tot hun grooten schrik den armen temmer op den grond liggen, onder de klauwen van het roofdier. Er ontstond een groote verwarring, de mees te toeschouwers vluchtten onder luid geschreeuw. Reeds had de leeuw zijn slachtoffer gegrepen en meegesleept naar een naburige kooi, toen drie schoten knalden, op het dier gericht, dat zich verbaasd omkeerde, zijn prooi losliet en n .ar het achtergedeelte van de kooi vluchtte. Het was een commissaris van politie, die met zijn dienstrevolver op den leeuw had geschoten, op gevaar af, den temmer te treffen. Deze werd evenwel niet geraakt en kon nu uit de kooi vluchten. Nicaud had groote wonden aan het hoofd en rechterzijde, hem toegebracht door de klauwen en tanden van den leeuw, waaruit het bloed bij stroomen vloeide. Hij'zal minstens een maand lang ver pleegd moeten worden. Te Pottenstein, nabij Nurnberg wa ren tijdens een hevig onweder eenige menschen onder een boom gevlucht om voor den regen te schuilen. De bliksem trof den boom en doodde 5 menschen, terwijl een kind zware brandwonden bekwam, maar er het le ven nog afbracht. Nabij het station Cordova in Span je kwamen een goederen- en een pas- sagierstrein in botsing, met het gevolg dat 10 reizigers gewond werden, waar van 4 ernstig. Te Haaien is de molenaarsknecht Van der Laar bij het omzetten van de molenkap zoodanig door een der wieken getroffen, dat hij op de plaats dood bleef. In de rue Saint Glislain te Mar seille was een echtpaar komen wonen, dat 2 kinderen hadeen meisje van 12 en een jongen van 4 jaar. Beide kin deren werden verpleegd in het hospi taal Saint-Pierre. Het meisje stierf daar, doch de jongen heistelde en werd naar Ho AnHoro j-.p-ijrrrrr.'r/Nt^H/vr» ^ru/o

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2