BHESkENSCII E A A T, 11 LI 1 II I. ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1207. I6C Jaar#. Buitenland. Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door bet geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt cl ken Dinsdag-- en Vrijihuriivniul bij den uitgrrver Ill tl.K tl l tc llrcskcns. Zaterdag is te Berlijn een van de groot ste oorlogen tusschen patroons en ar beiders begonnen die men daar nog be leefd heeft. Op dien dag werden de patroonsvereeniging van Berlijn en de voorsteden alle metselaars, timmerlui en andere werklieden in de bouwvakken, tezamen 100.000 man, uitgesloten om vooreerst geen nieuwe werkkrachten meer aan te nemen. De oorzaak van den strijd is verschil van meening over een nieuw tarief. De verzoeningsraad heeft een bemid deling beproefd. Het beval een geleide lijke verhooging van het uurloon met 7 pfenningen aan, maar weigerde een ver korting van den werktijd. De vereenig- de patroons legden zich bij die beslis sing neer ook de leiders van de vak- vereenigingen wilden de verzoening op dien grondslag. Maar de arbeiders zei- ven wilden den raad van hun leiders- niet aannemen en bleven bij hun oiseh van den achtuurswerkdag. Toen heb ben de patroons besloten, de werklieden uit te sluiten voor het tot een staking kwam. De patroons vinden veel steun bij de openbare meening. De metselaars ver langden den achtuurswerkdag. Maar vooral in dit bedrijf is die e;s;h onre delijk. De metselaar is een seizoen werkman. In den winter moet hij lan ger of korter tijd leegloopen. Een huis dat in het najaar niet bijtijds af komt, moet zoo blijven staan, tot het niet meer vriest. De werklieden in het bouw vak hebben in den winter al den tijd, om op hun verhaal te komen. Het spreekt van zelf dat een seizoenswerk man in den drukken tijd meer moet doen dan een werkman dit zonder van weer en wind afhankelijk ij zijn, het heele jaar door kan gaan. De theorie I van den achtuursdag komt ook hier m t de praktijk in botsing. j Een andere vraag is, of de patroons niet te ver gaan met een tweeden maat- 1 regel, die tot strekking heeft het ge heele landJn het Berlijnsche geschil te trekken. Volgens een besluit van het Duitsche patroonsverbond in de bouw vakken, zullen de Berlijnsche werklie- den die in de provincie werk zoeken, daar geboycott worden. Alle werklie den die kwitanties van de verzekerings instellingen te Berlijn en in de provin cie Brandenburg bij zich hebben, zullen elders geweord worden. Zelfs werklie den die „al sedert geruimen tijd" Ber lijn hebben verlaten, zullen gedaan krij gen. Dat lijkt een bedenkelijke inbreuk op de vrijheid van beweging en druischt- in tegen den geest van de Gewerbeord- nung. Het vrijzinnige Berliner Tage' blatt geeft zijn wrevel over dozen maat regel lucht in woorden „Zelfs in de grij ze oudheid was er nog een recht van asyl. De heden.laagsche organisatie kunt geen genade. Men moet de willekeur van de organisaties beteugelen, opdat de gemeenschap geen schade lijdt." Het blad verwacht overigens niet an ders dan dat de gewone burgers ook ditmaal het gelag zullen bel alen. Een pas beslechte strijd in het houtbower- kershedrijf moet beide partijen 20 mil- lioen mk. gekost hebben. De fabrieken die de loonsverhooglng hebben toege staan, kondigen reeds aan dat zij hun prijzen met 71 j.2 pCt. zullen opslaan. De strijdende partijen stellen zich scha deloos op kosten der gemeenschap. Ook in de bouwvakken zal men hetzelfde zien gebeuren. Is de strijd bijgelegd, dan zullen de huishuren stijgen. Polen is nog steeds het middelpunt der geweldplegingen, rooverijen en moord partijen in Rusland. Vorige week deed een bende terroris ten een aanval op het bureau van den Weichselspoorweg te Warschau. Twee soldaten, met de bewaking belast, wer den gedood en vier anderen gewond, waarna de roovers zich meestor maak ten van een zak, 10,000 roebel bevat tende en natuurlijk ongedeerd en onge hinderd ontkwamen. Toch bleven de soldaten niet werkeloos. Ze beantwoord den het vuur der roovers en doodden twee menschen, die zich juist op het bureau bevonden, terwijl bovendien nog vijf andere onschuldigen gewond werden. Te Lodz viel een bende terroristen de vorige week een postwagen aan, die door Kozakken begeleid werd. Een der Kozakken werd gedood en een andere alsmede twee postbeambten zijn gewond, waarna de aanvallers zich met een be drag van 2000 roebel uit de voeten maakten. Na deze brutale diefstal deed een afdeeling Kozakken een inval in de weverij van de firma Kultnur, die nabij het tooneol van den diefstal gele gen is, en opende daar het vuur op de werklieden en de bedienden van het kantoor. Vijftien menschen werden ge dood en meer dan dertig gewond. Do Engelsche bladen staan sedert we ken vol van berichten over 't oproerige Punjab, waar een veertig mannen als verdacht van opruiing in hechtenis zijn genomen, maar dat er in dat land met ruim twintig millioen inwoners, volgens een lteuter-telegram uit Simla, in zes weken tijds, tot 11 dezer, 286,777 men schen aan de pest zijn gestorven, schijnt van minder belang. Trouwens, het al lerverschrikkelijkste treft niet meer, wanneer het lang duurt, en hoe lang woedt do ziekte nu al in Engelsch-In- dië I De correspondent van de Tribune te Calcutta ontleent aan een onlangs te Simla vorschenen ambtelijk verslag een overzicht van do ziekte in de laatste jaren, waaruit hut volgende wordt over genomen In 1901 stierven er in Engelsch-Indiö aan de pest, in roude getallen, 274,000 menschen, in 1902 577,000, in 1903 851,000, in 1904 1,143,000, ill 1905 1,069,000, in 1906 332,000. In 1907 is de sterfte echter weer sterk gerezen. In de week, eindigende 23 Februari stierven er, in ronde getallen, 24,000 aan, en in de volgende weken 83,000, 42,000, 49,000, 54,000, 53,000,

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1