ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Zaterdag 18 Mei 1907. 16e Jaarg. Buitenland. Binnenland. iNo. 120*. RRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgie ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. Wegens het Pinksterfeest verschijnt Dinsdagavond de BRESKENSCHE COURANT niet. DE UITGEVER. Het was te verwachten, dat in de Ka mer de Fransche regeering een harde noot te kraken zou hebben naar aanlei ding van het verbod aan de ambtenaren tot aansluiting bij vakvereenigingen en den algemeenen arbeidsbond. Het was voornamelijk de socialist Jaurès die de ministers Clemenceau en Briand geduoht den mantel uitveegde om hunne verzaking van de beginselen krachtens welke zij regeerden, nl. de radicaal-socialistische. Men begrijpt, dat deze zaak, gegoten in den vorm van een interpellatie, nu maar niet in een paar woorden was afgewikkeld, neen, dat is een onnitputtelijke bron van verwijtingen en hatelijkheden geweest, veeltijds niet vreemd aan heftige incidenten, hetzij in hooge, deftige kringen, hetzij in lagere omgeving. Maar de regeering is de verwoede aan val te boven gekomen door hare krach tige verdediging, al is dit dan ook niet door de rede van den premier Clemen ceau maar uitsluitend door het vaste standpunt van Briand, die onwrikbaar verklaarde, dat iedere daad van indisci pline gestraft zal worden. Clemenceau hield een lange, hoewel onsamenhangende rede, doch die vol strekt den indruk niet maakte als wel eer, toen hij als leider der oppositie een geweldenaar geleek. Hij stemt hierin met andere leiders overeen, dat ze ervaren beter te kun nen afbreken dan opbouwen. Het blijft tusschen Engeland en Duitsch- land maar steeds mokken. Men had des tijds in Dnitschland goede hoop dat het bezoek van Engelsche journalisten eene betere verstandhouding in het leven zou roepen, doordien dat bezoek er toe mee moest werken een anderen kijk op de groote legerstaat te krijgen, en men heeft gemeend dit doel niet beter te kunnen bereiken dan de mannen van de pers uit te noodigen, die hunne indruk ken, welke van den besten aard moes ten wezen, door middel hunner organen zoo ruim mogelijk te verspreiden. Nu is werkelijk niets onbeproefd ge laten om zich op z'n voordeeligst voor te doen, maar indrukken, ontvangen bij zonneschijn en onder festijnen, als de naakte werkelijkheid wordt weggebor gen achter het zondagsche pat en ja- loersche blikken achter een vriendelijk, lachend gezicht, vervliegen zoo spoedig. En dat is ook weer hier gebleken. Immers, in weerwil van de uitbundigste loftuitingen over die ontvangst, heeft het bezoek niets uitgewerkt, en zijn tal van Britsche bladen blijven doorgaan Duitschland te prikkelen. Nu heeft Ger- manië het voordeel bij de klaarblijkelijke negeering van Engelsche zijde, dat het zijn kracht zoekt in zijn stelselmatige afzondering. Of de ontvangst van Engelsche dag bladschrijvers, wier bezoek aaustaande is, op dezelfde offlciëele sympathie zal mogen bogen, zal de tijd moeten leeren. In Offenbach is een bomaanslag ge pleegd op het politiebureau, stellig wel met geen andere bedoeling, dan om het agenten-corps te treffen. Die poging is althans mislukt, daar niemand in het vertrek, in welks raam de bom was ge legd, tijdens de ontploffing aanwezig was, zoodat de niet onbelangrijke schade zich slechts bepaalde tot eene materiëele. Men schrijft de aanslag toe aan eene wraakneming over de weigering tot het houden van een anarchistencongres. Indien het niet een fingeerde is, heeft men een samenzwering ontdekt tegen het leven van den czaar. Zij schijnt te zijn uitgelekt doordien van de zijde der samenzweerders gepoogd werd een van de Kaukasische edellieden, die de bij zondere lijfwacht van den czaar vormen; om te koopen, doch die de politie waar schuwde. Er zijn thans reeds 80 per sonen, bij de samenzwering betrokken, in hechtenis genomen. Aan het Spaansche Koninklijk Echt paar is een zoon geboren. Overeenkom stig het ceremonieel 't welk reeds vroe ger was voorgeschreven had terstond na de geboorte de voorstelling van den kleine plaats. Nauw had het kind het levenslicht aanschouwd, of het werd door de opperste hofdame op een gou den presenteerblad aan den koning, die op dat oogenblik door al de ministers en andere hoogwaardigheidsbekleders van het rijk omringd werd, overhan digd. Hierop presenteerde de koning het in zijde en kant gehulde wicht aan de ministers, terwijl hij een tipje van den sluier oplichtte, dat het gezicht van het kind bedekte. Hij sprak daar bij de volgende woorden„Ik stel u hier mijn zoon voor, mijn opvolger op don Spaanschen troon, den prins van Asturië, wien mijn dierbare gade, Hare Majesteit de Koningin, zooeven het le' ven heeft geschonken." Voor de regeling van de bekendma king naar buiten zorgde de comman dant van Madrid, en wel door de nati onale vlag te doen wapperen van de tinne van het paleis en het lossen van 21 saluutschoten. De Tweede Kamer beeft deze week een wetsontwerpje behandeld strekken de tot het wijzigen der grenzen van de gemeenten Maastricht, Meerssen en Heer. In hoofdzaak om wat bij de behan deling door den heer Ruys» de Beeren- brouck is gezegd i'n het belang eener grootere uitbreiding dan het ontwerp aanwijst, vermelden we het. In 't algemeen is een plattelandsbe stuur niet in staat de belangen van den bouw bij een stad behoorlijk te beharti gen. Al wat in groote steden gedaan wordt in het belang der openbare orde, veiligheid, gezondheid en wat dies meer

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1