ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1204. Zaterdag 11 Mei 1907. I6e Jaarg. Binnenland. BRESKENSCBE COURANT, Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAK te Breskeus. BRESKENS, 10 Mei 1907. Vervolg en slot van den IJzendijk- schen Gemeenteraad. Dhr de Milliano zeide er altijd tegen te zijn geweest om een huis aan te koopen, en is er voor om het te ver- koopen, maar zou in dit geval dr. Van Delden de eerste keur willen geven. Dhr Calon merkte op, dat destijds gebrek aan een woning de doodslag heeft gegeven om een doktershuis in het lo ven te roepen. Dhr Cortvriendt meende dat in de toekomst zoo'n geval zich meer zou kunnen voordoen dat er gebrek aan wo ningen kwam en aan de woorden van dr. Temmerman kan men ook zoo'n vas te waarde hechten, want neemt eens aan als eventueel zijn kinderen groot worden is 't dan niet mogelijk dat hij daarvoor juist weg gaat, zooals reeds zoo velen voor hem. Dhr de Milliano zou het beter gevon den hebben meer traktement te geven, en den dokteren zelf een huis laten hu ren of koopen, dan konden ze maken en breken naar goeddunken. Dhr Cortvriendt achtte het beter om de Beurs te verkoopen want dat is toch maar een onnut ding. Dhr Hendrikse wees er op dat dit niet aan de orde is. Dhr Cortvriendt zeide, dat toch wel aan de orde is om gemeente-gebouwen te verkoopen. Dhr Hendrikse vestigde de aandacht op de machinatiën van verschillende lui, die bij sommigen voor de derde keer geweest zijn om hen als 't ware te dwingen om te teekenen. Hij zou willen vragen welk idéé men toch wel heeft van de leden van den Raad om te denken, dat deze dr. van Delden op straat zouden zetten. Dhr de Jaeger zou het huis niet wil len verkoopen, ook niet aan dr. van Delden, want als deze later eens weg ging, dan kan hij het verkoopen aan een ander en zou het wel eens kunnen gebeuren dat de gemeente met de ves tiging van een dokter weer in moeilijk heden kwam. Dhr. Hendrikse gaf in overweging nu dr. van Delden met 1 Jan. a.s. 21/sjaar in functie zal zijn geweest, de benoe ming van dr. Temmerman voor 2 jaar te doen plaats hebben. Dit werd algemeen afgekeurd waar aan de voorz. toevoegde dat zoo'n maat regel ook zou zijn in strijd met de in structie. Dhr Cortvriondt meende dat destijds en dat zal uit de notulen wel kun nen blijken dat het huis is aange kocht met de voorwaarde dat het huis moet worden bewoond door den genees heer belast met de gemeente praktijk. Ook dit werd ondoenlijk geacht uit hoofde van de verhuizing die dan tel ken jare zoude moeten plaats hebben. Tot stemming overgaande werd met 6 tegen 1 st. op dr. van Delden, de heer Temmerman tot gemeente-geneesheer benoemd met ingang van 1 Jan. a.s. en voor den tijd van éen jaar. Daarna stelde de voorzitter aan de orde het voorstel van het Dag. Bestuur, om het huis voorloopig niet te verkoo pen. Dhr Hendrikse kwam op togen dit punt, zooals dat op den oproepingsbrief is vermeld. Het is niet een voorstel van hem geweest, maar hij had, omdat destijds door den heer Bekaar een bal letje tot verkoop is opgeworpen, in de vorige vergadering verzocht, dat B. en W. van hunnentwege een voorstel tot verkoop zouden doen. Hij wenschtedit te constateeren om (te doen uitkomen dat, als het agitatie-middeltje hetwelk thans is gebezigd, mocht ontleend zijn aan het punt zooals het op de agenda voorkomt, verkeerd is toegepast. De voorz. verklaarde gaarne dat dit punt geheel ter goeder trouw aldus op de agenda is gebracht. Hij vervolgde, dat, als men de waarde van het huis schat op ƒ6000.— en dit op het Grootboek plaatst ii 21/2 °/0 of in de Rijkspostspaarbank belegt a 2.64 °/0, deze rente niet gelijk staat aan deu prijs waarvoor men het met aftrek van lasten enz. kan Verhuren. Daarom wenschen B. en W. het niet te verkoopen. Dhr Calon zou er zelfs tegen zijn om het te verkoopener zijn nu wel twee geneesheeren, maar het is daarom toch goed, een woning beschikbaar te houden. Dhr de Jaeger kon zich daarmee goed vereenigen en herinnerde er aan dat destijds is gezegd, in geval zich nog een dokter vestigt, ook dezen met de ge meente-praktijk te belasten. Dhr Hendrikse kon zich voorstellen, dat de gemeente praktijk wordt begeerd als een lokmiddel om meer bekend te worden in alle wijken der gemeente. Hij bedoelde geenszins om het huis nu direct te verkoopen. Niemand toch zal het in zijn hoofd krijgen," om dr. van Delden met 1 Juli op straat te zet ten. Verder kon hij zich niet vereenigen met de becijferingen van den voorzitter, Eeiie belegging in de fondsen door dezen genoemd, zoude niet verkieselijk zijn te achten. Ook wat de huur betreft ging hij niet accoord met den voorzitter, omdat ƒ250 veel te weinig is, en het minstens 300 mag zijn. Dan is het nog slechts 5 °/0 en zijn niet de lasten mèe gerekend. Ieder zal toch weten dat men voor 5 °/0 niet kon verhuren als geldbelegging. Dhr de Jaeger vroeg welke jaarwedde de heer Hendrikse dan had gedacht. Dhr Hendrikse noemde ƒ300. Dhr Calon noemde dat een veel te hooge som. ƒ250 is zelfs nog hoog. Dhr de Jaeger vond 250 ook al reeds hoog. En bovendien het komt er voor de gemeente niet op aan. Want wat de huur opbrengt maakt de jaarwedde voor Temmerman uit, zoodat eigenlijk het uitsluitend komt uit den zak van dr. van Delden. Dhr Hendrikse legde zich er bij neert om voorloopig niet te verkoopen. Hij

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1