Gemengd, Rechtzaken. staan, zagen we ditmaal een zeer onvol ledig resumé van de laatste niet onbe langrijke vergadering weergegeven. Ook niet in het blad, dat zoo wat het or gaan der vereeniging heet te zijn. Nu heeft deze en gene ons al eens af gevraagd wat de bedoeling zou zijn van de reorganisatie. Om daarop een juist antwoord te kun nen geven, zouden we ter vergadering moeten geweest zijn ten einde de toe lichtingen van de zijde van het Bestuur te hebben kunnen hooren. Maar dat zijn we niet, omdat we dit maal daartoe van het bestuur geene uitnoodiging ontvingen. Naar wat wij er van hoorden, moet de afscheiding van de Liberale Unie in hoofdzaak hierdoor aangemoedigd zijnt omdat er tusschen de Unie en deze ver eeniging weinig anders voeling bestaat, dan de storting der jaarlijksche bijdrage aan de kas van eerstgenoemde, waar voor het schier niet mogelijk is zelfs een spreker te verkrijgen. Groote verwondering behoeft dat ech ter niet te baren, want in de algemee- ne samenleving is op eene gelijksoorti ge verhouding tusschen de strook bene den de Schelde en wat daarboven ligt al meermalen gezinspeeld. De logica van de afscheiding volgen de vinden we dit volmaakt in overeen stemming met de politieke gesteldheid van het district. Immers, we hebben reeds vroeger en herhaaldelijk betoogd dat dit dietrict niet een politieke ondergrond heeft zoo als men dat elders ziet, maar dat het meer is een praktische politiek die hier bovendrijft. Hebben we niet destijds gezegd en heeft het zich niet zelfs nog telkens boven verwachting bevestigd, dat, zoo lang mr. Hennequin de inzet is bij den verkiezingsstrijd, de overwinning der vrijzinnigen verzekerd is? Van een bepaald staatkundig pro gramma is hier dan ook nooit gebleken. Uit dien hoofde was dus aansluiting bij de Liberale Unie overbodig. Welke zin het mitsdien had dat deze vereeniging als afdeeling van de L. U. in 1905 heeft medegewerkt aan de fu sie d. w. z. aan de samenwerking van de Liberale Unie met de vrijzinnig-de mocratische partij, is ons niet recht duidelijk, overmits toch de heer Hen nequin werd gecandideerd, niettegen staande hii zich. als T7Q-" Er is uit den boezem der vergadering sterke aandrang op het bestuur uitge oefend om een stapje verder te gaan dan de aangeduide naamsverandering, door er het enkele woordje „democrati sche" aan toe te voegen. Maar het werd even krachtig bestre den. En dat behoeft voor niemand,die de politieke kaart van het land eenigs- zins kent, te verwonderen. Als het Weekblad, hetwelk zoo vaak sprak van het liberale geknutsel en van het politieke „onder-onsje", in de wijzi ging nu maar geen aanleiding vindt om er een politiek allegaartje in te zien. Wie weet! Sluis, 25 April. In een overvolle zaal van den heer E. Janssens-Beijaert „Ho tel 't Hof van Brussel" werd door dr. B. Brand alhier eene lezing gehouden over tuberculose. De heer Brand begon met te wijzen op de verwoestingen welke deze vree- selijke ziekte aanricht in de verschillen- lende klassen van de samenleving, hij wees er op, hoe men ze bestrijdt en had hier vooral het oog op de sanato ria. Hij beschreef deze en werden, om een en ander nog duidelijker te dóen uitkomen, door lichtbeelden vertoond. Een krachtig applaus bewees, hoezeer 't aandachtige en dankbare publiek deze lezing op prijs stelde, en menigeen uit te de wensch, dat de heer dr. Brand van tijd tot tijd meer dergelijke lezin gen moge houden. Ten overstaan van den notaris Zijlstra te IJzendijke had Donderdag de veiling in drie perceelen plaats van de hofstede bewoond door den heer J. Leenhouts, te Biervliet in den Beukels- polder, groot 23 gemeten. Koop I. Hofstede en erf, bouw- en weiland, groot 7 gemeten 175 roeden voor ƒ3505, benevens ƒ2070 overname aan W. Naeije Iz. en F. Babijn te Bier vliet. Koop II. Wei- en bouwland, 8 geme ten 32 roeden, voor ƒ6100 benevens 200 overname, aan C. J. de Beer, al daar. Koop III. Bouwland, 7 gemeten, 101 roeden, voor ƒ5433, aan de gezusters Leenhouts aldaar. Bij het te Middelburg gehouden examen voor onderwijzer zijn gisteren geslaagd de heeren A. P. J. Yerdonk, Donderdagavond had in de Osta- destraat te Amsterdam een moordaan slag plaats. Een zekere Dels, die daar slechts kor ten tijd woonde, had een 40-jarige schoon zuster, Theodora Hoszunahaus genaamd, haar intrek genomen. Deze vrouw was getrouwd geweest met den broeder van mejuffrouw Dols, had voor ongeveer 6 jaar dezen man door den dood verloren en was later gehuwd mot een zekeren Korthagen. Korthagen en zijn vrouw leefden gescheiden hij woonde met een 16-jarig meisje, dat zij als kind haddon aangenomen, in de Hobbemastraat en zij bij haar zwager in de Yan Ostade- straat. Donderdagavond kwam Korthagen zijn vrouw opzoeken. Geheel normaal was hij niet meer, want gedurende den dag had hij tamelijk veel drank ge bruikt. Wat er toen precies voorgeval len is, niemand weet het, doch eens klaps, terwijl man en vrouw in de gang stonden te praten, weerklonk een schot. De vrouw was door een revolverschot in den buik getroffen. Een vriend, die op straat Korthagen opwachtte, waarschuwde onmiddellijk de politie. Nog juist kon men verhin deren, dat de dader de revolver op zich zelf gericht houdend, afschoot. De man werd geboeid door een twee tal agenten en een rechercheur wegge bracht. De vrouw is per brancard naar het O. L. Vrouwe-Gasthuis vervoerd, waar bleek, dat de kogel vrij diep zat. Een goederentrein, uit 10 wagens bestaande, reed te Oldham, Londen, over een viaduct. Op een punt, waar de trein tegen een vrij sterke helling op moest, had hij geen vaart genoeg en rolde terug. Het remmen van den ma- chinest kon den trein niet tot staan brengen, zoodat hij ontspoorde en te gen de gemetselde borstwering viel. Deze bezweek en de geheele trein viel van een hoogte van 30 voet op de straat. Gelukkig gebeurde het in den nacht, zoodat er geen rijtuigen of voet gangers waren en was de machinist nog tijdig van de locomotief gespron gen. Daardoor is er alleen materieele schade veroorzaakt, inaar deze is aan- „Gouley" door het instorten van eet galerij levend begraven. Aanstonds zet ten de kameraden van den verongeluk te zich aan het werk om hem te red den. Tot Woensdagavond echter ble ven hun pogingen vruchteloos. Men hoopte den begravene nog levend te kunnen bevrijden. Een afgrijselijke moord is in den omtrek van Parijs gepleegd. Te Saint- Cloud heeft men uit de Seine opgehaald het lijk van een meisje, naar gissing 14 jaar oud, dat ontzettend verminkt was. De beide beenen waren afgehakt, de buik was opengesneden, onder den linkerarm was een diepe wond, klaar blijkelijk een messteek, en dan was nog het achterhoofd ingeslagen, met een ha mer of ander zwaar voorwerp. Het lijk was in linnen gewikkeld en met touw dichtgebonden alle kleederen wa ren verdwenen, zoodat het niet moge lijk was de identiteit vast te stellen. Ook omtrent de bedrijvers van dit gru welstuk heeft men nog niet het minste spoor. Gisteren was de glazenwasscher G. Bruin te Rotterdam in dienst van Drop s' Glazenwasscherij bezig met het zeemen van ruiten. De man stond daar toe in een raamkozijn en hield zich aan een der riggels vast, een gevaarlijke po sitie echter. Vermoedelijk doordat hij het evenwicht verloor na het dicht schuiven van het raam, viel Bruyn van een hoogte van ongeveer 20 meter op straat, waar hij met een verschrikke- lijken smak neerkwam en bewusteloos bleef liggen. Do rechterarm was geheel verbrijzeld, terwijl de ongelukkige nog een ernstige schedelbreuk bekwam. Aan. vankelijk binnengedragen in het Victo. ria-hotel, word, wesd de zwaargewonde daarna per raderbrancard naar het Zie kenhuis gebracht waar hij eenige mi nuten na aankomst overleed. Bruyn was ongehuwd, doch de kostwinner zij ner bejaarde moeder. Kantongerecht te Oostburg. Donderdag 25 April zijn veroordeeld wegens overtreding motorwetC. L. G. Oost burg, I. v. d. L. Biervliet, I. L. Zuid- zande, ieder tot f 0.50 boete of 1 d. hech tenis, S. d. S. en Th. d. W. Bouchaute, TTTe,reriqndkerkje, A. d. V en

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2