ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1201. 16e Jaarg. irmnenlnnri. II IS K S K K SI If K Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België J O.G2;' en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. COURANT. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dipsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te llresheiis. De Tweede Kamer heeft thans in behandeling het ontwerp tot afschaffing der tiendrechten. Onder den naam van tienden wordt in ons land sedert Middeneeuwsche tijden in sommige streken van ons land een recht geheven in den vorm van schuld plichtigheid, rustend op den grond, om van de opbrengst daarvan eene evenre dige hoeveelheid aan vruchten en eene aanvulling in geld te voldoen aau den tiendheffer. Die heffing, oorspronkelijk ook wat de personen betrof, nauw met don grond verbonden, is langzamerhand, een zuiver financieele band geworden. Tiendheffer en tiendplichtige kennen elkaar vaak in 't geheel niet, en tien den worden tegenwoordig zelfs behan deld als geldbelegging. Sedert 112 jaar nu is men al doende om tot afschaf fing van die tienden te geraken doch men is er nog nooit in geslaagd. In 1872 is wel een wet tot stand gekomen die de tienden afkoopbaar stelde doch die wet heeft, na de eerste negen jaren van haar bestaan weinig uitgewerkt. De afkoop kon alleen geschieden in de complexen die eenzelfde tiendheffer in handen had, in z.g. bloklienden, niet in de afzonderlijke doelen en deeltjes van de tiendplichtigen. Thans stelt de Begeering een moer radicalen maatregel voor, omdat de tien den inderdaad meer en meer een belem mering zijn geworden voor een goede ontwikkeling van den landbouw. Hot voornaamste nadeel dat de tien den teweeg brongen is, dat zij, doordien zij een evenredig deel der opbrengst van een land uitmaken, productie ver meerdering en, in verband daarmede, verbetering van den grond, tegonhouden. Dat is vooral zeer voelbaar geworden sedert I860 toen men den grond ging verbeteren en nog meer toen de buiten- landsche mededinging ging dwingen tot intensievo^tultuur van den grond. Bij dit hoofdnadeel komen dan nog anderen, o.a. dat de verplichting om met het binnenhalen van den oogst een ze- koren tijd te wachten opdat de tiend- hoffor er bij kan komen om zijn aan deel in te zamelen, bij ongunstig weer schade kan veroorzaken. En vervolgens hot onaangename, niet meer in onzen tijd passende van dezen cijns die, ge lijk straks gezegd, vaak betaald wordt aan geheel onbekenden. Het voorstel nu van de Regeering wordt in de Memorie van Toelichting als volgt kort geresumeerdgelijktijdi ge afschaffing van alle tiendplichtighoid, toekenning door den Staat van een schadeloosstelling aan de hoffers en ves tiging van een tiendrente op de van tiondplieht ontlaste gronden. Die tiend rente loopt in 30 jaren af (in dien tijd kan de voor de totale schadeloosstelling noodig goachte Staatsleening van 20,000,000 zijn gedelgd), de tiondplich- tige betaalt intusschen 5,55 °/0 als vas te rente aan den Staat en de heffer is, behalve dat hij in contanten schadeloos wordt gesteld, van alle lasten van in ning af. De tiendplichtige zal, gedurende dio 30 jaren, nog iets minder dan 19/20 van de waarde van zijn tiend hebben te be talen. De Memorie van Toelichting geeft liet volgende duidelijke voorbeeld „Wanneer bijv. bij Koorntienden de Tiendplichtige van de 125 schoven er 10 moest afstaan, dan zal hij er voort aan slechts 0'/2 behoeven te reserveo ren om uit de opbrengst de tiendrente te voldoen, en dus te zijnen bate geen 115 maar 115V2 schoven oogsten. Bij een zoodanige regeling springen ook dui delijk in 't oog de voordeelen van het wetsontwerp, dat den landbouwer be vrijdt van den op zijn grond drukken- den tiend door hem de verplichting op te leggen, gedurende 30 jaren jaarlijks een bedrag te betalen dat nog iets la ger is dan de meerdere opbrengst, wel ke hij tengevolge van de afschaffing dei- tienden van zijn land geniet. Daarbij komt dat de tiendrente volgens het ont werp valt onder de bepalingen der wet op de invordering der directe belastin gen zoodat zij op gemakkelijke wijze, desverlangend in tien termijnen, kan worden betaald". De bedoeling is, dit zij bij dit laatste nog opgemerkt, om de tiendrente te in nen te golijk met de grondbelasting. BRESKENS, 30 April 1907. Het schijnt thans vast te staan dat het Koninklijk Echtpaar op een 3-tal nader te bepalen dagen in September een bezoek aan Zeeland zal brengen, 0. a. ook aan Zeeuwsch-Vlaanderen. De herijk der maten en gowichten zal voor deze gemeente plaats hebben op Maandag 13 Mei van 9 12'en 1 —4 en 14 Mei des voormiddags 9 11 uur. Het goedkeuringsmerk is een q in schuinen vorm. Van wege liet voorloopig comité ter stichting van een ambachtschool te Oostburg, zijn de colleges van Burge meester en Wethouders in dit district tot eene bijeenkomst samengeroepen te gen Maandag 9 Mei a.s. ter bespreking van dit plan om zoo mogelijk algemeene medewerking te verkrijgen bij hunne respectieve gemeentebesturen. In de op 5 Mei te houden verga dering van de Liberale Kiesvereeniging zal de behandeling worden voortgezet van de voorstellen van het bestuur tot reorganisatie der vereeniging. Gelijk we reeds in 't kort hebben me degedeeld, komen die in hoofdzaak hierop neer, dat, gaan de bestuursvoorstellen er door, de naam zal gewijzigd worden in Vrijzinnige Kiesvereeniging, terwijl men zich dan zal afscheiden van de Li berale Unie. Hoewel de bladen, die overigens van de vergaderingen dezer vereenigingen uitvoerige verslagen opnamen, hun ver strekt door de correspondenten die per soonlijk in connectie tot de vereeniging

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1