IÏ1SBSKENSC11E 01 KA ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Huiteliland. No. 1200. Binnenland. .uelbr Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door liet geheele rijk 0.55, voor Belgie 70.62° en voor Amerika 0.82° bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentien van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdasr- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIK1/EJIASI te Breskens. Het hof Van onderzoek te Londen heeft ingevolge eene lastgeving van het Engelsche departement vdn handel thans uitspraak gedaan in zake het vergaan van de Berlin op 21 Eebruari aan den Hoek van Holland. De uitspraak was, dat het schip in zeewaardigen staat was en alles aan boord had, voor gevallen van nood. De stranding werd toegeschreven aan ver keerd inzicht van den gezagvoerder, in zooverre hij onder de gegeven omstan digheden besloot den Nieuwen Water weg binnen te gaan en daarbij niet ge noeg wind en zee in aanmerking nam. In het algemeen wenschte het hof er nog op te wijzen, dat er scheepskapi teins zijn, die, met vele levens en kost baar goed aan hun zorg toevertrouwd, de verantwoordelijkheid op zich nemen om onnoodig gevaar te loopen uit over matig zelfvertrouwen of uit verlangen om hen, die zij dienen, te behagen. Eén Engelsch blad zegt in zijne be schouwing o. a.dat de Berlin volko men zeewaardig en wel toegerust was, toen het schip den 20sten Februari de reis naar den Hoek ondernam. Ook stelde het onderzoek vast, dat de ge zagvoerder van de Berlin een ervaren, kundige, betrouwbare zeeman was, wiens bevoegdheid honderdmaal gebleken was. Het hof van onderzoek schreef de ramp wel is waar aan een dwaling van kapt. Precious toe, en niemand is gerechtigd om do bevoegdheid en onpartijdigheid van het hof in twijfel te trekken, maar alle dwaling is mensclielijk, gelijk het vergeven goddelijk is. Reizigers, die in noodweer over de Noordzee trekken zul len den kapitein der Berlin, gestorven op zijn post, zijn dwaling vergeven. Al leen vakmannen kunnen de grens bepa len, die er op een critiek oogenblik tus- schen een klein risico en werkelijk le vensgevaar bestaat. De kapitein van de Berlin wilde den Nieuwen Waterweg binnenloopen om zijn reizigers het el lendige zwalken buiteu te besparen. Daarin dwaalde kapitein Precious, doch weinig Engelschen en nog minder En gelsche vrouwen zullen er den braven zeeman, die meende zijn plicht te doen, en er zijn leven voor liet, hard om val len. Hoe dichter het bij den eersten Mei komt, hoe ongeruster de Parijzenaars weer worden de staking van de werk lieden in de voedingsmiddelenbedrijven beteekent op het oogenblik wel niet veel, maar wie weet, wat er gebeurt door het drijven van allerlei duistere elementen, die telkens oproerige biljet ten verspreiden en aanplakken, over ïe- volutie spreken,.en de soldaten aanma nen in geen geval op de stakers te schieten, zoo redeneert men. Maandag is er een troep stakende bakkers op de Place de la Concorde met bebloede koppen uiteengejaagd, om dat zij heftig aan het betoogen waren. De restaurants en café's spelen het zonder of met een beperkt aantal kell- ners tot heden vrij goed klaar. Ook het anti-militairisme steekt het hoofd op, althans te Parijs en ook in eenige departementen van de provincie hebben anti-militairisten groote biljet ten aangeplakt. Daar staat een raadgeving op gedrukt aan de soldaten, om op den grooten dag der algemeene werkstaking, die het tee- ken voor den aanvang der sociale re volutie zal zijn, het geweer om te draaien, kolf in de hoogte, in plaats van tegen het volk op te trekken. De aanplakbiljetten zijn door de poli tie verwijderd, en da. onderteekenaars worden vervolgd. De antimilitaristi sche bond, waar Gfustave Hervé de ziel van is, heeft met deze aanplakbiljetten niot te maken. Het is het werk van een afgescheiden groep antimilitairisten. Maandagnacht om 12 uur brak brand uit in het arsenaal te Toulon, waardoor een werkplaats, de torpedistenschool en verscheidene magazijnen zijn vernield. De vlammen woedden met ongewone hevigheid en bedreigden het geheele stadsdeel. Do bewoners dor omliggende huizen moesten half gekleed vluchten. Alle troepen rukten uit om bij de blussching behulpzaam te' zijn. Een dertigtal matrozen en soldaten bekwa men verwondingen bij het blusschen, 18 zoo ernstig, dat zij in het hospitaal zijn opgenomen. Eerst om 11 uur Dinsdag morgen was men het vuur meester. Het lokaal, waarin de parlementaire commissie tot onderzoek van de ramp der „Jéna" vergadert, is eveneens door het vuur aangetast en eenige bélangrij- ke documenten gingen verloren. De totale schade wordt op eenige millioenen geschat. Do oorzaak van den brand is onbekend, maar men denkt aan kwaadwilligheid. In een der afge brande localiteiten heeft men een lont gevonden. Dezo was niet in brandbaar vocht gedrenkt, maar lag dicht bij een kast, waarin petroleum, waskaarsen en andere brandbare stoffen geborgen wer den. De bewoners der omliggende hui zen verklaren, dat do vlammen gelijk tijdig op verschillende plaatsen uitsloe gen. Er wordt een streng onderzoek ingesteld. Men meldt uit Den Haag Woensdagmorgen tusschen 4 en 5 is een felle brand uitgebroken op den hooi zolder van het middengedeelte der ca- valeriekazerne, aan het Alexanderplein, bewoond door onderofficieren en man schappen van het le escadron van het 8e huzaren-regiment. Hoe de brand ontstaan is, door liooibroeien of andere oorzaak is nog niet vastgesteld, maar zeker is 't, dat de adjudant-onderofficier Sakel, die met zijn gezin de boekver trekken van het rechtervleugel-gebouw bewoont, boven zijn hoofd hoorde knet teren. En terwijl hij zich haastte zich daarvan nader te vergewissen, had een buiten op ronde zijnde agent van poli tie, de vlammen reeds uit het dak zien

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1