wrichting van ons nationale leven zal veroorzaken, de meeste verwarring zal stichten". Het blad besluit zijn beschouwing al dus „De moeilijkheid is juist, dat bij een klokverschuiving sommigen hun werk en dagverdeeling met de klok zouden veranderen, vele zaken dus op hetzelf de klokkenuur zouden beginnen, terwijl misschien nog meer anderen wel dege lijk met den tijd van daglicht, buiten- landsche postverbinding enz. rekening zouden houden. „Indien het tijdverschil gering is, in dien de klok weinig verschoven wordt, is het bezwaar niet groot. Maar veer tig minuten is een te groote verschui ving en wanneer een deel der mensch- heid hun werk met de dwingende re- geeringsklok veertig minuten ten op zichte van de zon moeten vervroegen, anderen aan dezelfde zonne-uren moe ten vasthouden, omdat hun werk van die zon afhangt of in nauw verband staat met posttreinen die op dezelfde zonne-uren rijden, zal de last voor win keliers en handelaars voor ieder, die zijn werktijden in verband met de werk tijden (of etenstijden of den vrijen tijd) van anderen moet regelen, groot zijn. „De lichtbesparing laten wij om vroe ger vermelde redenen buiten bespre king. Dat op den duur, na verloop van jaren die klokkentraditie zulk een in vloed zou hebben kan toch moeilijk ernstig worden volgehouden. In de laatste dertig laren zijn alle uren, kan tooruren, maaltijden enz. herhaaldelijk algemeen gewijzigd tradities ten spijt." Van H. M. de Koningin ontving Z. K. H. Prins Hendrik Vrijdag Haar levensgroot portret, geschilderd door mej. Van Stockum. Provinciale Staten-verkiezing. In het district Goes is als vierde can- didaat vanwege de anti-rev. kiesv. ge steld de heer J. Wondergem, wethouder te Kruiningen. BRESKENS, 23 April 1907. Met ingang van 1 Mei a.s. zijn verplaatst de kommiezen P. J. ie Grand van Sluis naar Aardenburg, W. Jansen van IJzendijke naar Brouwershaven, A. Beun van Terneuzen naar St. Maartens dijk, J. ie Clercq van Sas van Gent naar Tot onderwijzeres te Biggekerke is benoemd mej. Roosendaal te Schoondij- ke. Sluis, 22 April. Hedenmorgen kwam onder voorzitterschap van den heer C. P. I. Dommisse, de Raad in voltallige zitting bijeen, waarna mededeeling werd gedaan van eenige ingekomen stukken, welke voor kennisgeving werden aange nomen. De notulen der vorige zitting werden gelezen, en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde kwam De verpachting van don tol aan den Kruisdijk dat deze onderhandsch en publiek zal geschieden en men dan zien zal wat het meest opbrengt De heer Maenhout verzocht vrijstel ling van tolgeld te mogen hebben, tel kens wanneer hij door den tol rijdt om een gemeenteraadszitting bij te wonen, aangezien dit een uitgaaf vordert te wille van de gemeente. (Dit verz vroeger nog eens door hem gedaan - toen van de hand gewezen.) De voorz. antwoordde hierop dat dit in strijd zou zijn met de verorderingen dienaangaande geen vrijstelling kon wor den verleend. Het verzoek werd ge steld in handen van B. en W. ten ein de den heer Maenhout vergoeding van reiskosten te geven. Goedgekeurd werd het voorstel tot het verpachten van het op te halen straatvuil voor den tijd van 3 jaren aan Ch. Lanoije voor ƒ149 's jaars. Het verzoek van H. Elens tot het leggen van een buis naar de put in de Kapellestraat werd ter zijde gelegd, aan gezien het niet voorzien was van zegel. Tot leden van het stembureau bij de aanstaande verkiezing voor leden der Provinciale Staten werden gekozen de heeren P. Noest en B. Brand en tot hunne plaatsvervangers de heeren J. H. Hennequin en E. de Meijer en tot le den van het stembureau verkiezing le den van den Gemeenteraad de heeren J. C. Stern en J. F. Maenhout en tot hun ne plaatsvervangers de heeren J. H. Hennequin en J. de Bruijne-de Die. Verder werden benoemd tot leden der commissie tot wering van schoolver zuim de heeren G. den Toom, F. A. Rosendaal, E. J. Arlman, H. A. Croin, I. Braadt en R. F. Maenhout. Bij de gebruikelijke rondvraag vroeg de heer Hennequin hoever het stond met de aanbesteding der straten in de De mart weigerde zijn naam op te geven en ging regelrecht een der cafés in die straat binnen. Ook de agent volgde hem daarin en drong nogmaals op mededeeling van den naam aan. Eenigen uit het publiek in het café begonnen toen partij te trekken voor den overtreder en den agent te bedreigen. De daad bij het woord voegende, gre pen zij den agent aan en mishandelden hem zoodanig, dat hij zich in het Wil- helmina gasthuis moest laten verbinden. De personen, die, in voroeniging aan de mishandeling hebben deelgenomen, zijn door de politie gearresteerd en in Dat verzot zaakje zal hun lang heugen! verzekerde bewaring gesteld. Pang pang 1 klonken Vrijdag avond op den Zeedijk te Amsterdam uit het logement van .Tan de Weerd twee revolverschoten, kort na elkaar ge lost. Een hevig gestommel, vermengd met ogil en gekerm der gewo len lokte natuurlijk een groote volksmassa voor het logement. De politie, die onmiddellijk toesnelde, trad het perceel binnen en dadelijk zag men, dat zich hier een drama afgespeeld had. Hevig aan het hoofd bloedend, stond daar een man met een nog rookende revolver in de hand, een eindje verder stond een vrouw, die aan een hand ge wond was, terwijl een derde, met een nog rood van het bloed gekleurde bijl en een aantal logés de getuigen van den moordaanslag vormden. Weldra was alles opgehelderd. Tegen kwart voor zeven kwam zekere Kraan, 40 jaar oud, het logement van Jan de Weerd binnen. Aan tafel zaten, behalve eenige logés, de eigenaar en zijn zuster Jenneke De Weerd, die met Kraan gehuwd was geweest, maar van hem was weggeloopen en bjj haar broe der was gaan wonen. Kraan vroeg Jenneke te spreken, maar zonder antwoord af te wachten, liep hij regelrecht op haar toe, trok zijn re volver en loste op zijn vroegere echt- genoote een schot. Deze, het moord werktuig en de vreemde uitdrukking in Kraan 's oogen ziende, hield haar handen voor haar hoofd, zoodat de ko gel haar aan de handen verwondde. Haar broeder snelde haar te hulp, greep een bijl en sloeg hiermede Kraan met kracht op het hoofd, waardoor Kraan hlnodend on den grond. Hij hadden, aan hem had overgelaten. Kraan moet ook reeds vroeger ver scheidene malen gezegd hebben, dat hij Jenneke wilde vermoorden. De wapens en andere voorwerpen zijn door de politie in beslag genomen, ter wijl Kraan ter beschikking der justitie is gesteld. Een felle brand brak Zaterdaga vond halftien uit in het perceel 32 Weesperstraat Amsterdam, waarin ge vestigd is de handelszaak in rijwielon- derdeelen van de firma Pimentel en De Leeuw. De oorzaak van den brand is onbe kend, maar zeker is, dat hij moet zijn uitgebroken op een plaats waar brand baar materiaal in ruime mate voorhan den was, want onmiddellijk breidde het vuur zich zoo volkomen door het gan- sclie huis, dat vier verdiepingen hoog en zeer diep is, uit, dat de brandweer, die met haar bekende snelheid aanruk te, voor een waar fornuis kwam te staan, waartegen de vier stoomspuiten en talrijke Vechtslangen maar weinig meer konden uitrichten. De benzine, die in huis voorhanden was, bleek gelukkig in zeer kleine hoeveelheden over de verschillende ver diepingen verspreidmen constateerde althans slechts kleine ontploffingen. Het perceel brandde op het onderhuis na totaal uit, terwijl de aangrenzende wo ningen, waardoorheen veel waterslan gen moesten worden gelegd aanmerke lijke waterschade beliepen. De firma Pimentel en De Leeuw was voor ƒ40.000 verzekerd. Een vreeselijk ongeluk had Zater dagmiddag op de bloemgracht te Am sterdam plaats. Op de derde verdieping van perceel 142 was de heer J. Smal komen wonen. De kruier H. Rigter moest een ouder- wetsche platte piano naar boven hij- schen en hij werd daarbij geholpen door zijn knecht. Onder het oog van het hijschblok werd een driedubbele steek gelegd. Deze ging, toen de piano reeds 2 hoog was, los en dientengevolge stort te het platte gevaarte rechtstandig naar beneden, noodlottigerwijs op twee jon gens, die in het gezelschap van den kruier waren. De eene was het 7-jarig zoontje van den kruier Rigter zelf, de andere eon 12 jarig vriendje, Henri Martin Van Helsloot.

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2