ALGEMEEN NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1199. 16* Jaarg. Buitenland. lii n n en land. B R S k E l\ 01] R A A T, Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door liet geheele rijk ƒ0.55, voor België ./0.ö2;' en voor Amerika 0.826 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentien van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Ilit blad verse li u ut elke» IMiisduir- e» Vrijdagavond hij de» uita-ever 0. IHfil,F.WAX te Itreskens. Me.XWWfdfM De scheiding van kerk en staat in Frankrijk kan nog eigenaardige gevolgen hebben. Nadat die wet in werking is getre den zijn de pauselijke betrekkingen ver broken en is tevens het Vaticaansch gezantschap opgeheven. De gezant mgr Montagnini werd als vreemdeling het land uitgezet, en na zijn vertrek zijn papieren gevonden en in beslag genomen waardoor rare din gen aan 't licht zijn gekomen. Zoomoe ten onder die papieren kattebelletjes zijn gevonden van aanteekeningen omtrent uitlatingen die de Nederlandsche gezant te Parijs, Ridder De Stuers zich moet veroorloofd hebben over de wet op de scheiding, destijds ingediend door minis ter Combes, hierop neerkomende, dat De Stuers zou verklaard hebben, „dat hij door de politiek-religieuse gebeurtenis sen gegriefd was", „dat Frankrijk hoe langer hoe verdorvener wordt", „dat het tot volledigen val of barbaarsche revo lutie" zal gebracht worden, „dat hij het gedrag der Fransche regeering jegens den H. Stoel in de hoogste mate af keurde", dat, zoo Combes en de secte bleven regeeren, zij hun wandaden niet ongestraft zouden kunnen voortzetten. Wel heeft jhr. De Stuers die rnededee- lingen onjuist genoemd, maar het feit van zijn onderhouden van blijkbaar ver trouwelijke betrekkingen met mgr. Mon tagnini, is door den gezant niet tegen gesproken. Deze moge de laatste jaren geen offi cieels waardigheid hebben gehad, een zuiver privaat persoon was hij niet. Hij was de bemiddelaar tusschen den paus en een groep Franschen, die in openlijk verzet waren tegen de voorstellen der Regeering en later tegen de wet. Tegenover zulk een persoon was dub bele voorzichtigheid geboden, maar zelfs tegenover een zuiver particulier behoort een gezant zich nimmer te uiten over de binnenlandsche politiek van het land, waar hij een ander land vertegenwoor digt. De gezanten hebben een zeer bijzon dere stelling, hun personen zijn onschend baar, hun woningen zijn exterritoriaal, in de belastingen worden zij niet aan geslagen, hun goederen zijn ontheven van douanerechten en douaneformalitei ten, de aan hen geadresseerde of door hon verzonden pakketten mogen aan geen enkel onderzoek onderworpen wor den, de politie noch iemand anders mag hun woning binnentreden, enz. Die voorrechten brengen plichten mede. Evenals de onschendbare koning door zijn onschendbaarheid gehouden is niet openlijk partij te kiezen voor de eon of andere politieke richting, is do onschend bare gezant verplicht zich strikt te ont houden van alios, wat naar eenige in menging of partij kiezen in de binnen landsche aangelegenheden zweemt. Hij, die zoo hartstochtelijk is zulk een vol strekte onzijdigheid niet te kunnen handhaven, deugt niet voor diplomaat. De Nederlandsche Regeering kan zich niet blootstellen aan de aangekondigde interpellatie in de Fransche Kamer en aan de mogelijkheid, dat de Fransche minister van buitenl. zaken dan zou antwoorden, dat hij in dezen alles moest laten in handen der Nederlandsche Re geering, van wier vriendschappelijke ge zindheid Frankrijk overtuigd is. En ook om redenen van 's lands be lang kan jhr. De Stuers niet gehand haafd blijven. De verhouding tusschen hem en de Fransche autoriteiten kan niet anders dan uiterst stroef wezen, het vertrouwen, dat de Fransche Regeering in hem moet stellen, moet wel diep zijn geschokt. Sinds de laatste 20 jaar is de diplo matieke positie van Nederland aanmer kelijk veranderd. De vredesconferen- tiën in Den Haag en het daar gevestigd Arbitragehof hebben daartoe veel bij gedragen. De belangen van ons land, zijn hoogste belangen zelfs, eischen, dat te Londen, Berlijn, St. Petersburg, Pa rijs, Brussel, Washington, Peking en Yeddo, Nederland door een zeer be kwaam man wordt vertegenwoordigd door iemand, dien de regeering, waarbij hij geaccrediteerd is, ten volle vertrou wen kan. Sinds den val van Hanotaux is de verhouding tusschen jhr. De Stuers en het ministerie van buitenl. zaken nooit geweest, zooals zij eigenlijk moest zijn. De verhouding met de Nederlandsche kolonie laat oveneens veel te wenschen over. Het incident van nu toont boven dien glashelder, dat onze tegenwoordige gezant bij de Fransche republiek mist die eigenschappen, welke te allen tijde van een diplomaat gevraagd werden, onaantastbare kalmte, bezadigdheid, zelf- beheersching en tact. Dit is de kern van het incident De Stuers en daarom kan men als juist be schouwen het bericht van Le Pétit Bleu, dat binnen zeer korten tijd jhr. De Stuers, in aanmerking genomen „hoezeer deze zaak zijn positie moeilijk maakt", en tevens rekening houdend met zijn leef tijd, zijn ontslag uit den diplomatieken dienst zal nemen. De Regeering heeft een ontwerp in gediend tot invoering van den Midden- Europeeschen tijd als nationale eenheids- tijd. Het Handelsblad acht dit de „aller ellendigste manier om ons de zoo ge- wenschte eenheid van tijd te geven. Eenheid van tijd wordt door allen gewenscht zegt het blad. „Doch wie nog mocht twijfelen welke tijd met den meesten overlast ons in Nedorland die tijdeenheid zal brengen de keus is tusschen plaatselijken tijd, Greenwich- tijd en Midden-Europeescheri tijd be" hoeft slechts de Memorie van Antwoord te lezen. De Minister van Binnenland sche Zaken is inderdaad geslaagd aan te toonen, dat het zijn Departement ge lukt is dio tijdsregeling voor ons te kie" zen, die bij invoering de grootste ont*

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1