ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR RET VOORMALIG 4E DISTRICT. So. 1197. Buitenland. Binnenland. IIRESkEASCIE I'IIIA Abonnement per 3 maanden 0.00, franco per post door het geheele rijk 0.50, voor België ,/0.62J en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiên van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën^worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Hit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Kreskens. De elfde April was voor Parijs aange- kondigd als een gewichtige en gevaar lijke dag de staking in de voedings bedrijven zou uitbreken. En de ang stige verbeelding ging reeds heel ver er zou geen stuk brood gebakken, geen vleesch gehouwen, geen voedsel ver strekt worden de regeering zou de voe ding van Parijs-'Hvillen verzekeren des noods door de troepen maar de stakers zouden dit niet duldenze zouden de beruchte „sabotage" toepassen, dit zou standjes geven, gevechten, bloedbad De onheilsprofeten en de politieke schrik- aanjagers lieten zich weer meeslepen in de door hen zelf gewekte opwinding. En den leiders der arbeidersbeweging steeg het weer een beetje naar het hoofd, zoo belangrijk, zoo gevreesd zoo zeer de „mannen van den dag" te zijn! Ze voelden dat ze persoonlijkheden werden in de geschiedenis van de twin tigste eeuw. Ze werden gephotogra- feerd en geïnterviewd, men zag hen af gebeeld in lachend overmoedige hou ding, een netten boord aan, een siga- rette tusschen de lippen, een hand in den zak of „a la Napoleon" in het vost. De electrische-staking had een nieuwe grootheid geopenbaard, den burger l' i- taud. De groote informatie-kranten had den hem zijn portret en copie gevraagd. Het was moeilijk te weigeren. Maar het dient erkend, dat hij er bescheiden onder bleef en niet langer en niet meer van zich deed hooren dan noodig was om de zaak waar hij voor streed, tot oen goed einde te brengen. Sedert dien is het vooral do burger Bousquot, van de gezamelijko voedingsbedrijven, die in de kranten en in bijeenkomsten hot hoogste woord voort. De burger Lavo- ie, van de bakkers, vond dat Bousquet zich wel wat erg op den voorgrond stel de en sprak en dreigde ook een woord je mee en schreef ook eenige krasse woorden aan het adres van de patroons en de regeering. Maar tegen den dag, dat dan eindelijk de staking zou uit breken, ging men ook eens bij de pa troons hooren. En die kwamen met heel andere cijfers met weerleggingen en vooral met geruststellingen. Sta king, zeiden de bakkerspatroons. Ja, waarschijnlijk zullen er wel arbeiders met de leiders van den arbeidsbond meegaan, er zullen er ook wel uit vrees staken, maar als de vrijheid van arbeid voldoende beschermd wordt, zal Parijs zijn brood hebben. Men behoeft niet bang te zijn, zoo luidde het in alle tak ken van het voedingsbedrijf. En ineens bad er een groote ommekeer plaats in hot publiek, of liever in de politiek. Al degenen die schrik aangejaagd, al de conservatieven die revolutie voor spel! hadden, zagen in dat ze den heer Clemencoau de gelegenheid gegeven had den op een gemakkelijke wijze voor den grooten rustbewaarder, den redder des volks door te gaan. Snel draaiden ze om. En de met zoo schrikkelijke pro fetieën aangekondigde bakkersstaking werd nog maar een onmachtige poging van een handjevol ophitsers en van Vrij. dagavond af, van het oogenblik dat men meende te kunnen voorzien dat do sta king geheel mislukken zou, is de heele beweging nog maar een dwaze bluf en men is al bijna geneigd te zoggen dat de geheele opwinding door de geheime politie van Clemencoau verwekt is. Maar de houding van de stakers zelf, van de heeren van de arbeidsbeurs is niet minder merkwaardig. Ook op den dag der staking waren ze vol voorko mendheid voor de pei s. Ze doden niets liever dan zich laten fotografeeren en interviewenze stuurden groote ma nifesten ter afdruk, schreven zelfs ar tikels. Ze waren zeer voldaan over deze reclame en over den indruk, dien dit alles gemaakt had. Maar ziet, Vrijdag begon de staking. De staking ging vrijwel mis. En de kranten kon digden dit ook aan. Do journalisten interviewden wel weer de leiders, de kranten drukten wel af dat aan de ar beidsbeurs beweerd werd dat er duizen den stakers Waren, maar ze meldden eveneens dat de prefectuur van politie opgaf dat er slechts eenige honderden waren en dat er in het geheel geen ge vaar bestond, dat Parijs geen brood zou hebben. Dat was heelemaal niet naar den zin der stakende bakkerknechts. Het was gedaan met hun ingenomen heid met de pers, roet hun voorkomend heid voor journalisten en in hun verga dering van Zaterdagmorgen zijn ze plot seling in een booze woede losgebarsten en hebben met hun honderden acht ver slaggevers mishandeld en de deur uit gezet, maar de staking is totaal mislukt. Onze Belgische naburen zaten op' 't kantje af ook in een kabinetscrisis. Gelijk men woet was laatst der re- georing al bijna een nederlaag bezorgd bij de behandeling van de regeling der werktijden in de mijnen. Bij de tweede lezing van dit wets ontwerp waarbij het zeer rumoerig is toegegaan, werd een amendement aan genomen in strijd met den geest van dat ontwerp der regeering, tengevolge waarvan de minister-president De Smet De Naeijer aan de Kamer van volks vertegenwoordigers mededeelde, dat de ministers hun ontslag aan den Koning hadden aangeboden. Maar de moeilijkheid is spoodig opge lost, want de Moniteur, de Belgische Staatscourant bracht het bericht, dat de Koning het ontwerp, wegens de niet verkregen overeenstemming had inge trokken en alzoo het ontslag van het kabinet niet had aanvaard. Het Thoolsche watersnood-comité, op gericht 13 Maart 1906 is thans, na re kening en verantwoording te hebben gedaan, voor ontbonden verklaard. De ontvangsten en uitgaven ten behoeve van de Oud-Yossemeersche ingezetenen, die door bedoelden vloed getroffen wer den, hebben een gelijk bedrag beloopen van ƒ18,452.125, daar onder de uitga-

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1