door een langer of korter verblijf zich met vele bandon verbonden gevoelen, dat U de lust en de wijsheid geschon ken mogen worden, om Uwe krachten, die nog in hun bloeitijd zijn, te geven aan het belang van allen-, als onderwij zers wenschen zij, dat het onderwijs in zijne verschillende richtingen in U den warmen vriend zal vinden, dien het in Uw hooggeschatten voorganger bezat". De heer Gratama dankte hartelijk voor de zeer vriendelijke woorden tot hem gericht. Waar hij in zijne vorige gemeente bij alle verschil van richting en geloof, de behartiging van aller be langen op het oog heeft gehad, beloof de hij ook hier op denzelfden voet voort te gaan. Voorts hoopte hij spoedig in de ge legenheid te zijn nader kennis te ma ken met de scholen in deze gemeente om een algemeene indruk te krijgen van het onderwijs, waarin hij ook uit hoofde zijner andere betrekking belang stelt. Hij rekende ook hierbij op aller steun en voorlichting. Daarop vereenigden zich tal van in gezeten ter nadere kennismaking met den nieuwen burgemeester in de enge re ruimte van de geimproviseerde raads zaal. Hierbij werd de rij der toosten ge opend door den oud-burgemeester Van Houte, die, na te voren er op gewezen te hebben, dat hij een gepleegd ver zuim in zijn afscheidswoord willende herstellen, zijn dank en hulde moest brengen aan de pers, met name aan den redacteur van de Bresk. Courant en de correspondent van de Midd. Cou rant voor de welwillendheid ten allen tijde van haar ondervonden en voor de accuratesse immer aan den dag gelegd, vertrouwende dat zij steeds op dien weg zal voortgaan, de aandacht vestig de behalve op de welvoorziene tafel, op het bouquet van groen en bloemen dat de tafel versierde, de hoop uitspre kende dat dit een symbool moge zijn voor den nieuwen burgemeester dat zijn weg over groen en bloemen ga. Hij wijdde een dronk aan zijn wel zijn. En de heer Van Ham vulde dit aan door te wijzen naast de poësy van het groen en bloemen op de schoone poësy der scheppingde vrouw, daaraan den wensch parende dat de burgemeester zijne dagen niet al te lang in eenzaam heid in zijne nieuwe gemeente zou slij ten doch weldra ook zijne gade her waarts zou kunnen voeren, alwaar zij als inwoonster met dezelfde sympathie zal worden begroet als thans haren echtgenoot. Op het welzijn van mevr. Gratama werd onder algemeene instem ming het tweede glas geledigd. Den heer dr. D. Herman de Groot kwam een Fransch spreekwoord te bin nen „le roi est mort, vive le roi", de koning is dood, leve de koningIn ze ker opzicht staan we ook voor de be- teekenis van dit spreekwoord. Zoo mo ge dan de burgemeester als burgemees ter dood zijn, hij is het gelukkig niet als persoon, wien als dankbare hulde voor zijne verdiensten als burgemeester de ridderorde is geschonken. Zijn voor beeld om den geridderden oud-burge meester een dronk te wijden vond on der levendige belangstelling navolging. De heer van Houte, werkelijk onuit puttelijk in geestigheden, vond, even buiten goweost zijnde, in do blinkende sterren, hoewel van hom niet kon ver wacht worden, uit te maken van de hoeveelste rang deze zijn, aanleiding in de nieuwe ster, die thans in deze ge meente is opgegaan, in het aureool van den nieuwen burgemeester, zijn glas te ledigen, op het licht dat van dezen in het belang der gemeente zal uitgaan. De heer L. Flipse bracht zijn dank aan den heer van Ham voor de wel sprekende wijze waarop deze de gevoe lens namens de hoofden van scholen had vertolkt, en waarbij met juistheid was aangetoond, dat zij, hoe diepgaand van verschil ook hunne richting is, zij liet volmaakt eens waren in den eerbied voor het gezag. Het beeld der sterren van den heer van Houte opvangende, wees hij er op, dat boven de sterren de zon staat, en evenals deze haar licht doet afstralen op de sterren, ook de bur gemeester eene afstraling moge zijn van het gezag dat boven hem, boven ons allen staathet dacht hem gepast, waar in de nieuwe ster de nieuwe burgemees ter is herdacht, ook de daarboven staan de zon te gedenken, en aan Hare Majes teit, onze geëerbiedigde Koningin, als draagster van het oppergezag in ons land, een dronk te wijden, een voorbeeld dat met daverende instemming werd opgevolgd. De heer P. J. li. Bronswijk ledigde zijn glas op de voortreffelijke wijze waar op de leden van den Raad hunne taak opvatten en de belangen der gemeente hebben behartigd, en sprak den wensch uit dat zij op denzelfden voet onder den nieuwen burgemeester zouden voortgaan. De heer van Ham herdacht in harte lijke en in waardeerende bewoordingen de groote welwillendheid die de Secre taris der gemeente ten opzichte van het publiek aan den dag heeft gelegd. Ook aan zijn welzijn werd op voorstel van den spreker een algemeene dronk ge wijd. De heer Gratama bracht ten slotte zijn welgemeenden dank aan allen die in de vriendelijkste bewoordingen hem en ook den heer Yan Ham in 'l bij zonder, die ook zijne vrouw had her dacht, welke gewaardeerde attentie hij gaarne aan haar zou overbrengen. Ook een woord van dank aan hen, voor de tractatie bij deze receptie. Hoewel hij in den afgetreden burge meester, die zóó populair is in de ge meente, een moeilijke voorganger heeft, zal hij trachten zijne voetsporen te drukken en een goed burgemeester te worden. Luide bravo's bezegelden dezb woor den. En nog steeds openden zich de slui zen der welsprekendheid. Zoo achtte de heer Yan Ham zich verplicht, in het feit der verloving van den heer Mr van Bortel dezen daarmede geluk te wenschen, die door zijne aanwezig heid als toekomstig ingezetene van Oostburg toont, belang te stellen in datgene waarin de ingezetenen belang stellen, tengevolge waarvan het pastte wederkeerig belang te stellen in datge ne wat voor Mr van Bortel van het hoogste belang is. Met algemeene in stemming werd ook aan dat heugelijk feit een dronk gewijd. En de heer mr. van Bortel vriende lijk dank zeggende voor die attentie, ge dacht, naar het„tres faciunt collegi um", drio maakt een college, hot Dage- lijksch Bestuur, bestaande uit drio per sonen. De hoer van Ham stelde weer een dronk in aan een ander drietal, de me dische faculteit in deze vorgadering aan wezig Maar toon kwam de laatste tram en of de stroom des speechen nog is blij ven vloeien, is ons onbekend gebleven. In elk geval is de nieuwe burgemees ter op waardige wijze geïnstalleerd. Bij Kon. besluit is aan den heer A. Elfrink, onderwijzer aan de openba re lagere school te Driewegen, gemeen te Biervliet, een pensioen toegekend van ƒ500 's jaars. Groede. De hoor J. A. Hoste, onder wijzer alhier is bonoemd tot hoofd der Openbare School te Driewegen (Zuid- Beveland.) Groede, 8 April. Heden had alhier de jaarvergadering plaats van de Onderlin ge Brandwaarborg-Maatschappij, die door 34 leden werd bijgewoond. Aan het jaarverslag uitgebracht door den secretaris-ontvanger is ontleend, dut er 834 panden zijn verzekerd tot een bedrag van /3.350.135, waarvan in de le klasse ƒ1.715.340 on in de 2e klasse ƒ1.634.795. Aan nieuwe panden werd verzekerd voor ƒ62.310. De bezittingen der Maatschappij be dragen J 70.000 inschrijving 21/2 N. W. S., benevens 7 certificaten 2l/2 °/o N. W. en 9 id. 3 N. W. S. elk a 1000. Berekend aan den tegenwoordigen koers der 21;2 n/„ ii 75 0,'u en der 3 a 901 2 °lo beloopt de reëele waarde van het Maatschappelijk kapitaal van 66.280, terwijl het door de hooge uit- keeringen wegens brandschade in den laatsten tijd met ƒ2200 is achteruit gegaan. Bij het doen der rekening bleek, dat de ontvangsten bedroegen als volgt Ontvangsten Goed slot der laatste rekening 1241 38 Inleg voor verzekerde gebou wen en kosten van her- schatten 745.97 Opbrengst van den jaarlijk- schen Omslag 1461.05 Interesten van kapitalen 2201.78 Opbrengst van verkochte ef fecten 17284.20 Uitgaven Brand en Bliksemschade Tractementen Belegde gelden Diverse uitgaven 22884.38 f 6225.765 310.- 15484.48 374.94'1 22395.19 Batig saldo ƒ489.19 Als directeur werd met bijna alge meene stemmen herkozen de heer P. van Houte te Schoondijke, die onder dankzegging deze herbenoeming weder aannam. Naar gemeld wordt is concessie aangevraagd voor den aanleg van een Stoomtram IJzendijke Terneuzen. Sluis, 5 April. Door het muziekgezel schap „Apollo" alhier werd hedenavond den heer C. Delmé ter gelegenheid van zijn 80e jaardag eene serenade gebracht, waarna een fakkeloptocht word gehou den. Sluis. Terwijl do dochter van de we duwe Albregts alhier in den stal bezig was aan het voederen der beesten, werd zij door een os, die los was geraakt, zoodanig aangevallen on tegen het hoofd gestooten, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en zij thans het bed moet houden. Sluis, 7 April. Onder de leden van de handbooginaatschappij St. Sebasti- aan alhier, had lieden de jaarlijksche Koningschieting plaats, welke werd af geschoten door den heer E. F. Jans- sens te Sluis. Oostburg. Toen Zaterdag jl. de voer I man J. Lampo rijdende van Oostburg naar Aardenburg bij den Tol van zijn voertuig sproug om dit laatste tegen te houden daar het anders op oen ander voertuig zou geloopon zijn, is hij daar onder geraakt waardoor een der wielen hem over het lichaam ging nadat hij eerst in de naastbijzijndo woning was binnengebracht om zijne kwetsuren te onderzoeken, bleek het van dien aard te zijn dat hij nog met zijn eigen voer tuig naar zijn woning te Aardenburg is kunnen vervoerd worden. Gemengde Te Constantinopel is bericht ont vangen van een aardbeving, die belang rijke schade moet hebben aangebracht te Bitlis, in Aziatisch Turkije. Een aantal bewoners is dakloos en kampeert in de sneeuw, die op sommige plaatsen 25 voet diep ligt. Bitlis ligt 9 mijier, van den westeroever van het meer Var verwijderd. De zomer is er koel en dt winter droog, maar er valt dan zoq veel sneeuw, dat het vee maandenlanj de stallen niet kan verlaten. De bevor king telt 40.000 zielen, waarvan 16.00! Armeniërs. Te Ivry noodigde een 29-jarij jongmensch drie knapen van 16, 11 6 jaar, kinderen van buren tot eg roeitochtje uit. De twee eerste jonger waren broers. Midden op de Seine kwa' het roeibootje in botsing met een slee, kraan, die een reeks schuiten op slee touw had. Het bootje sloeg om en le vier de inzittenden geraakten te u| ter. Dit alles gebeurde zoo snol, d toen men tot het besef kwam van hl onheil en tallooze vaartuigen zich na hot midden der rivier begaven, de d knapen, die niet konden zwemmen retj door den stroom waren meegesleurd. Alleen de jonge man, die zich w; hopig aan een der schuiten had va geklemd, werd gered. Men moest hem op het politie bun) scherp bewaken uit vrees, dat hij zijn wanhoop de hand aan zichzelf slaan. De smart der arme ouders is niet) beschrijven. Te Wasmes maakten vier pq nen ruzie in een herberg, omdat waardin hun geen drank meer geven. Zij beloedigdon de vrouw, zoodat echtgenoot, die in de naburige ki was, meende te moeten tusschd

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2