Binnenland. Gemengd. Onder de te eischen genoegdoening wordt genoemd bestraffing van dege nen, die schuldig zijn aan den moord; het uitbetalen van een schadeloosstelling aan de nabestaanden van het slachtof fer het ter beschikking stellen van een belangrijke som gelds ter stichting van een Fransche instelling van liefdadig heid in Marokko. Als candidaten voor de Prov. Staten in het district Vlissingen zijn voorloo- pig tegenover de aftredende a.-r. leden gesteld de heerenJos. van Raalte, di recteur van „de Schelde", Th. de Mees ter, directeur van „de Zeeland" en C. A. Kalbfleisch, wethouder, allen te Vlis singen. In het district .Goes zijn van libe rale zijde gesteld de heeren W. Ka- kebeeke, I. Fransen van de Putte te Goes, J. Welleman te Krabbendijke en P. N. Tazelaar te Colijnsplaat. BRESKENS, 29 Maart 1907. Het aantal kiezers in deze gemeente bedroeg over 1906—07 voor de 2e Ka mer 325. Voor 1907—08 zijn voor 't eerst op de lijst gebracht 32 personen en daarvan afgevoerd 16, zoodat het aantal, thans 16 meer beloopende, 341 beloopt. Van de Prov. Staten zijn 339 en voor den Gemeenteraad 318 kiezers. Gelijk bij vele gevierde personen zich aan het belangstellend publiek de vraag opdringt, waar de held van den dag wel zou geboren zijn, was dit ook j.l. Zaterdag het geval, doch niemand kon met juistheid het »huis aanwijzen waar de Ruyter het eerste levenslicht heeft aanschouwd. Hoewel zeer vaag, herinneren we ons daarvan nog iets uit onze schooljaren en door een boekje, ons van bevriende zijde ter hand gesteld, duikt inderdaad het flauwe beeld als uit een nevel opi dat De Ruyter geboren is in de woning onder een molen. En dat is geweest in de thans nog bestaande Oranje-Molen te Vlissingen. De ingang van de toenmalige woning zoogenaamde molenberg van lieverlede is opgehoogd. Toch kan het misschien interessant zijn eens een onderzoek in te stellen. Al wat eigen is aan groote mannen is reeds interessant op zichzelf. Sluis, 27 Maart. In de heden gehou den zitting van den Gemeenteraad nam de heer Dr. B. Brand na de vereischte eed te hebben afgelegd, zitting. Van den heer P. K. Dommisse, archi varis te Vlissingen was voor de ge meente ontvangen een feest-exemplaar behelzende het leven van M. A. de Ruy ter en diens nageslacht. Den schenker zal de dank van het Gemeentebestuur worden overgebracht. Goedgekeurd werd de verpachting van het vischrecht in de kaai aan E. Janssens Beijaert voor 7 jaren ƒ11.76 's jaars. Ingevolge eene nadere vaststelling van de aangifte van grond in erfpacht aan de „automaat" zal deszelfs pak huis thans verder van de bebouwde kom der gemeente worden geplaatst. De opbrengst van den den verkoop van het kaphout bedroeg /511.721/2 terwijl als nog werd goedgevonden een populieren boom a ƒ15 onderhands te verkoopen. Eveneens werd ingewilligd het ver zoek van de St. Mij. Breskens-Maldeg- hem tot het in gebruik geven van bij haar in erfpacht zijnde gemeentegrond aan den heer Van Bunnen te Brussel. Daarna werd de zitting gesloten. Te Bingen (Duitschland) is ge slaagd voor het examen als werktuig- kuudig ingenieur de heer T. deGlopper van Aardenbnrg. Op de voordracht ter benoeming van een hoofd der openbare school te Driewegen (Zuid-Bev.) komt als no. 1 voor de heer J. A. Hoste te Groede. In den nacht van Zaterdag op Zondag, tijdens het De Ruyterfeest, heeft door middel van beklimming en openbreken van het gesloten kantoor en de gesloten lade van de schrijftafel in dat kantoor van de electro tinfa- briek aan den Singelweg te Vlissingen, diefstal plaats gehad van ruim ƒ60. Nadat aangifte was gedaan, is Maan dag gearresteerd een sleepersknecht M. De B., vroeger werkman in de tinfa- Plasschaart alhier. Aan de beurt van aftreden als eerste en tweede voorzitter waren de heeren J. A. Neeteson en J. Roda. Beiden werden herkozen. Het Bestuur werd gemachtigd in cor respondentie te treden met een inleider over eenig onderwerp omtrent open baar onderwijs. In Roemenië niet ver van de Oos- tenrijksche grens zijn onder de boeren geweldige onlusten uitgebroken, uit oor zaken die een dieperen grond hebben dan 't oppervlakkig zou doen denken. Zoo is het stadje Budujeni half ver nield terwijl de Joden in wilde vlucht naar Oostenrijk weken. Te Panciu drongen nog 4000 boeren binnen, plunderden, staken huizen in brand, verkrachtten vrouwen en meis jes. Ze braken de rails op om de militai re treinen tegen te houden. Tegen Ostekkuci rukken 8000 boeren op, waar tegen militairen opgetrokken zijn. Berpole Roedestie is door de boeren bestormd, geplunderd en verwoest. Aan het station Munteni plunderden de boeren de fabriek Topaki en sleur den den directeur mee. Het landgoed Hancea van afgevaardigde Rosseli nabij Botosani is geheel vernieldhet land goed Salcea van Cantuzène, den voor zitter van de Kamer, loopt gevaar. In het dorp Cucuteni bij Jassy zijn 400 Hongaarsche arbeiders en Roemeen, sche boeren slaags geraakt. De militai ren kwamen tusschen beiden en wond den dertig personen. Op verschillende stations zijn treinen aangehouden en reizigers geplunderd. Ook onder de arbeiders aan de petro- leum-ondernemingen in Kampina en Bustenri moeten onlusten uitgebroken zijn. In het dorp Mitoc, waar de boe ren tot dnsver rustig waren, overom- pelden zij plotseling den pachter en vernielden zijn huis. De toestand is zeer ellendig. De Joodsche bevolking van 400 gezinnen is geheel gevlucht. Alleen grijsaards, zieken en alleenstaande vrouwen zijn achtergebleven. De huizen zijn meest beschadigd, eenige schoon leeggeplun derd. Aan alle christenhuizen en open- ovvwrpn 7Ü.n V» Ol 1rtr\ 1 Q dere officieren belette hem meer te doen. Kapitein Basilescu liet ziju sol daten meeplunderen. Een kapitein van het 15de regiment liet een Joodschen soldaat inrekenen, toen hij zag, dat de ze tegen plunderen boeren ging optre den. Te Hollandscheveld is een 17 ja rige jongen onder de stoomtram, waar hij op wilde springen, geraakt. Het hoofd werd hem afgesneden. In de Belgische grensgemeente Arendonck vierde men dezer dagen feest ter gelegenheid, dat het dorp voor de eerste maal electrisch verlicht was. Weldra echter werd de feestvreugde gestoord door het uitbreken van brand in het gehucht „De Berendonck", waar door binnen weinige uren vijf boeren- woningin met aanhoorigheden in de asch werden gelegd. De zoon van een der bewoners, de landbouwer Peeters, bevond zich nog in de schuur, terwijl deze reeds in lichte laaie stond. De jongeling werd zoodanig met brand wonden overdekt, dat hij in het gast huis, waarheen hij onmiddellijk werd vervoerd, den geest gaf. Dinsdagnacht omstreeks drie uur brak brand uit ten huize van den win kelier G. Laumen te Sittard. De brand werd het eerst ontdekt door den tegenoverwonenden glazenma ker, die half gekleed de straat op snel de en alarm maakte. Reeds sloegen de vlammen uit deu ren en vensters, doch van de bewoners Laumen, 3 kostgangers, benevens een kind was niets te bespeuren. Dezen schenen nog onbewust van het gevaar in diepen slaap te zijn. Zelfs het verbrijzelen der bovenvensters kon hen niet wekken. Onderwijl nam het vuur in omvang toe. Eindelijk gelukte het van den achter kant het huis binnen te dringen en, trots rook en vuur het reddings- en blusschingswerk te beginnen. Daar de toegang langs de trap door het vuur was afgesloten, moesten de bewoners zich van uit de bovenvensters over een glazen dak in veiligheid bren gen, hetgeen met veel moeite gepaard ging bijzonder voor Laumen, die zijn kind in de armen droeg. T^rron Hor» Vipf",

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2