AL'jEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1193. Zaterdag 30 Maart 1907. 16e Jaarg. Ruit onland. S C1E COURANT, Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgiö ƒ0.625 en voor Amerika Ö.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. rrr hit lilail vrr;< liijiii Hlirii Itiiisdnu-- en Vrijdagavond bij de,n uitgever C. OIELEMA* te Itreskeus. Uit hoofde van liet Paasch- feest zal «i.s. Dinsdag geen nummer van dit Blad verschijnen. 1)B UITGEVER. Een zeer ernstig punt thans in Ma rokko geeft aanleiding tot bezorgdheid. Do Fransehe geneesheer Mauchamp, hp'ofd van de geneeskundige inrichting to Marakesch, is door inboorlingen ver inoord.' Men schryve dien móórd toe aau de sedert eenigen tijd gekweekte haat der inboorlingen tegen de inrich tingen voor draadlooze telegraphic, die Franschen aan het oprichten waren. Daar schuilt een bedekt verwijt aan Duitschland in De inboorlingen moe ten een op het dak van 's dokters huis opgerich'ten mast met een vlag vóór waarnemingen van landmeetkundigen aard. gehouden hebben voor e >ri sein mast'der draadlooze teleg afie en zijn toen, omdat zij daarin heiligschennis zagen voor de naaslhijzijnde moskee, in woode ontstoken. liet huis des dokters moet verwoest zijn, terwijl ook dn andere Europeanen in Marakesch last van liet'gepeiip l heb ben gehad. Nu wekt deze moord in do Fransehe peis meer verontwaardiging dan aan de andere wanbedrijven, waaraan Fransehe onderdanen in de laatste jaren in Ma rokko hebben blootgestaan. Bij de mees te gruwelstukken die in Marokko wer den uitgebeeld had men de troost, dat het wel heel erg was maar dat men dan ook vlijtig aan het bespreken was, hoe er een afdoende verbetering zou worden verkregen. De internationale 'besprekingen over Marokko z'jnafgeloo- pen, de regeling, is klaar, de Marokka nen hebben gemerkt dat Duitschland niet bij machte is geweest, den Sultan voor een havenpolitie onder bevel van Fransehe en Spaansche officieren te be hoeden. De politie is nog niet in wer king, maar het blijkt dan toch volko men ernst met den wensch der Europe anen, dat hun belangen in Marokko be schermd zullen zijn. De eerbied van de Marokkanen voor léven en eigendom van vreemdelingen is sedert het sluiten van het verdrag van Algeciras vooral niet toegenomen. Vooral de Franschen hebben belangen in Marokko en de aanslagen der inboor lingen treffen dan' ook meestal Fransehe onderdanen. De moord van Marakesj is een waar gruwelstuk. In den mor gen van 19 Maart verliet Dr. Man champ het ziekenhuis, waar verschei den inlandsche patiënten behandeld wor den. Toen hij de deur uitkwam werd hij aangevallen door een volkshoop, die hem met stecnen en messen om hot le ven bracht. Met moeite gelukte het zijn bedienden het lijk te redden, dat de woeste menigte luid willen verbran den. Dr Mauchamp was een zeer gezien persoon. Hij was vijf jaren arts ge weest voor de Fransehe regeering te Jeruzalem en was uitstekend op de hoogte met de Mohammedaansche ze den. Pas enkele dagen geleden was er be richt gekomen van een moordaanslag, door de fanatieke menigte te Fes ge pleegd op.een Fransehman. De Fransch- man ontkwam bijtijds en zoo maakte dat bericht niet zooveel indruk. Maai de welgelukte aanslag op dr. Mauchamps brengt dat andere geval ook weer hel der voor den geest, en do Franschen krijgen opeens een gevoel van angst voor al hun bondgenóoten in Marokko. Waarom trad de Fransehe regeering niet krachtiger op in Marokko, waarom is zij bij vroegere vergrijpen niet door tastender geweest? Dan zou Frankrijk nu den nobelen dr Mauchamps niet te betreuren hebben. En men krijgt met een het gevoel, dat de taak, die aan Frankrijk is opgedragen door het ver drag van Algeciras, in plaats van te strekken tot beveiliging der Fransehe onderdanen, eer veiligheid verzekert aan de moordenaars van Fransehe onderda nen. Als de Fransehe regeering meent, dat zij zich heeft te onthouden van op treden tegenover Marokko, omdat het verdrag van Algeciras een bepaalden weg heeft aangewezen waarlangs de be schaving van Marokko zal' worden on dernomen, dan zijn de Franschen voor- loopig aan de heidenen overgeleverd. Het hoofdartikel van de Temps van Maandag bevatte een aansporing tot krachtig ingrijpen. Frankrijk moet zich niet langer ongestraft laten hoonen dooi de Marokkanen. De Humanité daarentegen waarschuwt, dat de moord op Mauchamp geen voor wendsel mag worden voor een avontuur lijke politiek in Marokko. Voor de Franschen zal een krachtig ingrijpen deze maal minder politieke bezwaren opleveren dan vroeger wel het geval is geweest. Het is een groote grief van de Fran schen, dat de douane in de Marokaan- sche havens op allerlei koopwaar be slag legt onder voorwendsel dat het bestemd is voor telegrafie zonder draad. De Marokkaansche regeering beweert in haar recht te zijn, de instrumenten voor de telegrafie zonder draad tegen te houden. Nn meenden de Marokka nen te Marakesj, dat dr. Mauchamp te gen den wil hunner regeering de in strumenten had binnengesmokkeld. Van daar de woede. Uit die woede blijkt, hoezeer de bevolking vijandig gezind is tegenover de Franschen, als zij om zoo'n kleinigheid te hoop loopt en aan 't moorden slaat. De overheid te Mara kesj heeft niet haar best gedaan, de onlusten te onderdrukken. Dat maakt de aansprakelijkheid van de Marokkaan sche regeering zoo groot. De ministerraad besloot op voorstel van den ministor van buitenlandsche zaken om tot de voorloopige bezetting van Oedzja over te gaan totdat de Ma rokkaansche regeering aan de eischen van genoegdoening waarmede ziLonmid- ~imt

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1