IIKKSmSI lit; C01]BANT. 16" Jaarg. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. M. Az. De Ruyter. No. 1192. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgiö 0.625 en voor Amerika 0.82° bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Vlissingen was Zaterdag in feesttooi ter eere van zijn grooten zoon die bin nen zijn wallen 300 jaar geleden gebo ren werd. Vroolijk zag de stad er uit in haar vollen tooi van vlaggen en, al druil de het weer, er was althans eenigo hoop op dat Vlissings' bekende feestregen en feeststorm de oude veste met rust zouden laten. Prachtig was 's morgens op de Roton de van den Noordzeeboulevard het begin der feesten. Voor den oever in het rijkbetinte water lagen de Nederland- sche oorlogsbodemsHr. Ms. Friesland, Piet Hein en Reinier Claeszen, drie der grijze oorlogsbodems onzer marine, dio er eer elegant dan norschkrijgszuchtig uitzagenverder waren er de torpedo booten G. 5, G. 6, G. 7 en G. 8, vaar tuigen onheilspellend zwart van uiter lijk, en de kotters Boelen en Vooruit. Als vlootvoogd van dit eskader trad op de schout-bij-nacht W. Römer, direc teur en commandant der marine te Hel- levoetsluis. Donderdagmiddag kwam het Duitsche oorlogsschip Lotharingen op de reede een flink gevaarte van 14.000 ton, met drie pijpen. Voor het standbeeld van De Ruyter werd mot de vlag gesalueerd en toen de Lotharingen, na u nigon tijd manoeu vreeren, het anker had laten vallen, volgde de wederzijdsche begroeting met it Mail verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdi de Nederlandsche oorlogsschepen. Aan boord van de Lotharingen werd onze driekleur geheschen en daarna wer den aan stuur- en bakboord saluutscho ten gelost. De Friesland beantwoordde deze be groeting en dof sloegen de schoten over het water. De rijk decoratieve vlootversiering be- heerschte het gansch tafreel. En voor het standbeeld, dat daar zoo fier en rustig staat, ging dan 's morgens een rei deputaties van vereenigingen om ten overstaan van een deputatie uit het bestuur van het nutsdepartement (als beheerster van het standbeeld) kransen of andere huldeblijken neer te leggen aan den voet van het beeld. In volgorde van aanmelding werd de ze plechtigheid verricht doorhet Ge meentebestuur van Vlissingen, een de putatie uit het Hoofdbestuur en Bestuur der Plaatselijke Afdecling der Vereeni- ging „Onze Vloot", personeel van liet Belgisch Loodswezen te Vlissingen, of ficieren en schepelingen van het eska- kader oorlogsschepen. Hierbij was eeu muziekkorps der K. N. Marine vertegenwoordigd en werden Vaderlandsche liederen gespoeld. Ten slotte door een deputatie der vereeni- ging „Pro Patria" te Rotterdam en ve le andere vereenigingen, die een frissche kleurige huldeschat neerlegden aan den voet van het beeld. Om kwart over twaalf 's middags arriveerde aan 't station Prins Hendrik der Nederlanden, verwelkomd door de bij tien uitrevcr F. IIIELEHHi te stedelijke autoriteiten. De Commissaris der Koningin was Z. K. H. tot Rilland Bath, 't provinciale grensstation te ge- moot gegaan. Toen volgde in de overdrukke stad een allerfeestelijkste intocht. Do Prins, in een rijtuig gezeten met den Commis saris der Koningin, Mr. H. J. Dijkmees- ter, reed door de massa's, die hem een inderdaad overweldigend juichende hul de brachten. Do Prins in admiraals uniform, dankte blijkbaar onder blijden indruk, met onophoudelijk saluut en bui gingen. Donderend knalden over de stad de f'eestschoten van de Friesland, de Piet Hein en de Reinior Claeszen. Er werd onmiddellijk doorgereden naar de rotonde alwaar door den Prins een krans aan het standbeeld werd be vestigd. Ten stadhuize werd den Prins een lunch aangeboden door het gemeente bestuur van Vlissingen. Ruim twee uur vormde zich voor 't stadhuis de stoet van rijtuigen, die den Prins en zijn gastheeren brachten naar den Boulevard Bankert, voor de eerste steenlegging van de Vlissingsche zee vaartschool, de „De Ruyterschool". Aan de eerste steenlegging door den Prins gedaan ging oen rede vooraf van prof. dr. F. J. L. Kramer, den directeur van het Huisarchief van H. M. en van mr. J. Smit Azn., den voorzitter der vereeniging Zeevaartschool. De Prins hield hierna de volgende rede „Met ingenomenheid hebben de Ko llreskens. ningin en ik het voornemen tot vie ring van den 300en geboortedag van Michiel Adriaanz. De Ruytor begroet en ik acht het dan ook een voorrecht hier tor plaatse mede te werken aan de huldiging van do nagedachtenis van onzen zoo hooggeëerdon zeeheld door, onder meer, den eersten steen te leg gen van hot gebouw voor de Vlissing sche zeevaartschool, welke den naam zal dragen van Vlissingen' s grooten zoon. Het Nederlandsche volk, waaraan, dank zij den bemoeiingen van verschil lende comité's, de gelegenheid werd ge geven op velerlei wijzo uiting te geven aan do gevoelens van vereering, welke het koestert voor zijn heldhaftigen ad miraal, zal met voldoening deze blijven de hulde zien verrijzen. Meer dan eenig ander gedenkteoken toch, zal deze zee vaartschool de nagedachtenis van zijn Bestevder bij het Nederlandsche volk doen voortleven. Zij zal, onder den bezielden invloed van haar naam, een kweekplaats zijn van kordaatheid en ware zeemanschap zij zal, de roemvolle traditie onzer zee vaarders hoog houdende, al die hoeda nigheden aankweeken, bij de aan haar toevertrouwde wakkere zonen des volks, waarin van oudsher onze stoere zeelie den uitblonken. De geestdrift voor den dag, dien we heden herdenken, heeft in de eerste plaats een gebouw, aan de scheepvaart gewijd, als een duurzame hulde gewrocht, een hulde den man, die bijna een men-

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1