No. 1189. 16e Jaai^ ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Huitenlaml. Zaterdag 16 Maart 1907. L -& 5- -<9 p.iii;minsini; courant, Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. nit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. MELKMAN te Breskens. De „Jena". Te Toulon heeft Dinsdag een ontzet tende ramp plaats gehad. Het pantser schip „Jena" is in de lucht gesprongen, dood en verderf om zich heen versprei dende. De „Jena" lag in het Missiessy dok, het westelijkste der vier groote dokken van Toulon. Het arsenaal is er omheen gebouwd. Noordelijk van het dok be vinden zich de kazernes der artillerie, noordoostelijk de torpedofabriek, de ke telsmederij en gieterij en oostelijk de uitrustingsmagazijnen, de werf en de vietualiënmagazij nen. Op een eilandje ten zuiden van het Missiessy-dok zijn de kruitmagazijnen gebouwd. De Jena is een linieschip, dat in 1898 van stapel liep, het meet 12052 ton, heeft 2 torens en is bewapend met vier kanonnon van 30.5 e.M., acht van 16.5, acht van 10, twintig van 4.7 en twee van 3.7, voorts met twee torpedobuizen boven en twee onder water, alle van 45 kaliber. De pantsergordel is op de waterlijn 0.32 M. dik. De machine kan 16.500 paardenkracht ontwikkelen en heeft 14 millioen gulden gekost. De bemanning bestaat uit 698 koppen. Dinsdagmiddag om half twee had de eerste ontploffing plaats in de kruitka mer. Zij werd niet door ecu torpedo ver oorzaakt, zooals oerst werd gedacht, maar schijnt geweten te u,;oten worden "-^ÜMfci aan zelfontbranding van het kruit, waarvan 25 ton aan boord was. Een stuurman, die ontkomen is, vertelt, dat de ontploffing plaats had tijdens een bijeenkomst in het verblijf der adelbor sten. Na zekeren tijd toch wordt het kruit ontleed, waardoor warmte ontwik keld wordt, zoodat het kruit voortdu rende aandacht eischt. Het was een geweldige slag, die alle glazen deed breken en een dikke rook wolk omhulde het geheele schip. Aan boord ontstond een onbeschrijfelijke ver warring, de geheele bemanning was daar aanwezig, en voorts de admiraal Mar- caran en de chef van den admiraalsstaf Bertier. De admiraal werd bij de eer ste ontploffing reeds gewond. De man schappen sprongen over boord of wer den door de kracht der ontplof flng over de verschansing geworpen, want men liep aan boord gevaar in den rook te stikken. Een kwartier later deed zich een tweede ontploffing hoeren en tegelijk sloegen do vlammen uit het schip. Nu volgden de ontplof iingen elkaar met steeds toenemende snelheid op, het was alsof er een reusachtig vuurwerk was afgestoken. Kolommen van rook ver hieven zich uit hot brandende gevaarte, men zag stukken van het schip, die ver weggeslingerd werden, ook zag men menschelijke ledematen, die aoor het luchtruim vlogen. Het was een huive- ringwekkenden aanblik. De bommen, die in het schip geborgen waren, wer den door het vurige monster uitgebraakt en, brachten ook verderweg dood en ver derf. De ruiten van alle huizen in de nabijheid van Missiessy-dok sloegen aan stukken, de draden der electrische ge leidingen braken of smolten door de hitte en brachten de menschen, die zich op de kaden bevonden in gevaar voor electrocutie. Tot op een afstand van 500 meter werden brokken van 't schip weggeslingerd. Een granaat van 10 K.G. zwaarte kwam op de kade neer en doodde een knaap, die 400 metor van de Jena was verwijderd. In het arse naal heerschte de grootste verwarring. De werklieden, die zich juist aan hun werk begeven hadden, toen de eerste ontploffing gehoord werd, waren naai de plaats des onheils gesneld, maar de officieren, die begrepen welk gevaar er dreigde, deden hen vandaar verjagen. Er vielen stukken vuur op het dak van het arsenaal en dreigden dit in brand te steken, maar men wist geluk kig het vuur nog tijdig te blusschen. Groote opschudding heerschte er in de stad, waar de ramp spoedig bekend was. De straten zagen zwart van de monsehen. Alles bewoog zich in de richting van de dokken, maar reeds was de omgeving van de ramp door militai ren afgezet en niemand werd er toege laten. Men verkeerde dan ook werke lijk in doodsgevaar, wanneer men het schip naderde, dat telkens en telkens stukken ijzer, brandend hout en bommen uitbraakte, alsof het de stad wilde bom bardeeren. In groote haast moest het pantserschip „Suffren", dat in hetzelfde dok lag, verhaald worden. Nog bestond er groote ongorustheid voor het kruit magazijn. Was dit in brand geraakt dan zou wellicht geheel Toulon in een puinhoop zijn herschapen, maar om vijf uur was het gevaar afgewend. Het brandende schip zonk langzaam en het water doofde de vlammen. Men her ademde. Om 5 uur was er door de algemeene verwarring nog geen mogelijkheid, het aantal dooden en gewonden vast te stel len. Men wist alleen, dat circa 300 menschen het schip verlaten hadden en daar bekend was, dat de bemanning uit ongeveer 600 koppen moest bestaan, gis te men het aantal slachtoffers op 300. Men was inmiddels reeds met het ver voer der gewonden aangevangen. Het eerste lijk, dat men vond, was van den seheepsvaandrig Rousse. De admiraal Marcaron, de vaandrig Boisoudin en de luitenant Nelboeuf waren gewond. Men vervoerde hen naar het marine-hospitaal. Daarna vond men weer twee lijken, die onherkenbaar verminkt waren, doch aan de uniform zag men, dat zij tot de bemanning behoorden. Onder de doo den zijn ook de commandant van het schip Adigard en de chef van den ad miraalsstaf Bertier, die zich bij de eer ste ontploffing in zijn hut nabij den ach tersten toren bevond. Hij wilde zijn hut verlaten, maar voor de deur ont plofte een projectiel, dat hem den door gang belette. Later vond men zijn lijk te midden van de overblijfselen van zijn hut, die geheel was stukgeslagen. Een

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1