ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1188. Woensdag 13 Maart 1907. 16e Jaarg. Buitenland. BRESKENSCIIE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Kit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever C. IHIXKJI V\ te Itreskrns. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Te Parijs hebben de werklieden der verschillende electrische fabrieken ongeveer 1200 man den arbeid ne- dergelegd, uit hoofde dat zij den tien- urigen werkdag en een regeling van hun pensioen niet in hun geest kre gen. Op enkele punten van de stad was het Vrijdagavond donker, daar n. 1. waar straten, stations enz. enkel door elec- triciteit verlicht worden. In donkere straten stonden agenten van politie op zekeren afstand van elkaar met een fakkel in, de hand. Ook in sommige stations kwamen en vertrokken treinen onder fakkellicht. Vele vroolijke Pa- rijzenaars zag men Vrijdagavond wan delen met een brandende kaars op hun stok. De meeste schouwburgen en tingel tangels moesten de deuren sluiten. En kele, die zelf hun elecericiteit maken, speelden voor overvolle zalen. Op de burea's van bladen miste men niet zoozeer het electrische licht men kon zich met petroleumlampen of kaarsen in flesschen behelpen als wel de drijfkracht voor do persen. In allerijl lieten enkele bladen locomobie len aanrukken, die op straat voor de deur geposteerd werden en de persen aan het draaien brachten. Ook gebruik te men er electrische auto's voor. Het Petit Journal, dat zelf voor zijn elec- triciteit zorgt, en de Figaro, die gas motor gebruikt, waren goed af. Er zijn zeven electrische fabrieken te Parijs. Vijf daarvan hielden geheel op met de levering van electriciteit, een die van Champs-Elysées kon met een gedeelte blijven doorwerken, en de gemeentelijke fabriek ondervond geen hinder. Dus kon op verschillende plaat sen het electrische licht blijven bran den. De stemming van het plotseling in het donker gestelde Parijs wordt aldus beschreven In de banken, de drukkerijen, winkels van allerlei gading en in gewone hui zen ging het licht even na vijven uit. Men bestormde de telefoons, om de maat schappijen te vragen onverwijld werk lieden tot het doen van herstellingen te zendenHet eenige antwoord was dat er geen werklieden beschikbaar waren. De staking is uitgebroken, doordat de werklieden geen inwilliging konden krij gen van eischen die zij al sodert Juli 1.1. hadden gesteld. De aanleggers van de staking hadden de grootste geheim houding bewaard, en, op enkele Donder dagavond aan de muren in de stad aan geplakte biljetten na, was er geen aan wijzing geweest dat de strijd was be gonnen, voor het licht uitging. Tegen vier uur kregen do drukkerijen waar de avondbladen ter perse zouden gaan, bericht dat er om vijf uur eon werkstaking was afgekondigd. Op ver schillende plaatsen wilde men ei* geen geloof aan slaan, maar men maakte toch toebereidselen voor alle gebeurlijkheden. In een groote bank in de wijk van de Opera was er een tooneel van ver warring toen het licht uitging. De voor deuren werden dadelijk gesloten en be waakt, geldswaardige papieren en haar geld werden inderhaast in de kluis weg geborgen en de menschen die in de bank waren, werden nauwkeurig onderzocht toen zij het gebouw verlieten. Ditzelfde gebeurde in de meeste groo te instellingen, met name in het hart van de stad. Toen de avond viel was Parijs een onbehaaglijk duistere stad. De oudste inwoners herinneren zich niet sedert het beleg van 1871 zoo iets aanschouwd te hebben. Het Casino de Paris, dat zijne eigen electrische werkplaats heeft, liet bij alle andere tingeltangels mannen met borden post vatten. Bij het licht van lantaarns las men op die borden„Het Casino is de eenige plaats die open is. Het heeft zijn eigen electriciteit". Het gevolg was dat het Casino propvol zat. In de deftige restaurants zag men de menschen aan tafel zitten bij kaarsen, die in den hals van een flesch waren gestoken. Andere koffiehuizen waren met honderden lampions verlicht, tot groot vermaak van de menigte. In de geheele stad kwamen oudmodische kan- delabrcs voor den dag. De kruideniers werden bestormd om kaarsen. In do hotels heerschte evenzeer een onbeschrijfelijke verwarring. De gasten moesten op den tast hun kamers zoe ken. Op het hoofdtelegraafkantoor za ten de telegrafisten bij kaarsjes de te- grammon over te seinen. De beraadslaging in de Belgische Ka mer over de novelle op de mijnwet van 1810, welke reods langer dan een jaar duurt, heeft Woensdag tot een beden kelijk incident geleid. De socialisten eischten dadelijk hoofdelijke stemming over Beernaert en Vandervelde, strek kende om den arbeidstijd in de nieuw ontdekte, maar nog niet in exploitatie gebrachte kolenmijn in de Kempen, tot 8 uur te beperken. De minister-presi dent, graaf Smet de Naeyer, Woeste en de gematigde liberalen bestreden het voorstel, omdat die maatregel zich tot een enkel gebied beperkt en de bedoel de mijnen eerst na acht jaar geëxploi teerd kunnen wordenzij wilden het vraagstuk van den achturigen arbeids dag naar oen gemengde commissie zen den teneinde het voorstel voor alle mij nen van toepassing te maken.- Woensdag werd er over verschillende voorstellen en amendementen gestemd. Een voorstel om den achturigen werk dag in de mijnen over het geheele land in te voeren, werd verworpen. Daaren tegen werd het amendement-Beernaert aangenomen met 79 tegen 46 stemmen en 5 onthoudingen. Het luidt: Bij ge- gebreke van een speciale wet zal de re geering in overeenstemming met den mijnradd den arbeidsduur bij koninklijk besluit vaststellen. Aangenomen werd ook het amende ment-Vandervelde: het eerste gedeelte, dat de werktijd in de kolenmijnen in -

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1