No. 1185. i6e Jaarg. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. lillLSKnsini: ouIIA Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgiö /0.02"' en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij bockhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiön van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naai- plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Uit Itlail verschijnt ellicu IHiisiliiir- en Vrijdagavond bij den uitgever C. OIELEH.iN.te Itreskeiis. aim Dat de verschrikkelijke zeeramp aan den Hoek van Holland de deelneming van de gansclie wereld zou gaande ma ken, is begrijpelijk. En ook de belang stelling in de redders die bovenmensche- lijke hulp hebben verleend, is uiterma te groot. In het Engelsche Parlement is dan ook aan den minister-president gevraagd of de regeering voornemens was eenigen stap te doen om openba re uitdrukking te geven aan de warme govoelens van dankbaarheid, die door 't Engelsche volk gekoesterd werden je gens den Prins Gemaal in Nederland en de bemanning van do Nederlandsche reddingsboot voor hun heldhaftige po gingen om de levens te redden van de overlevenden van de Berlin. De premier antwoordde, dat de mi nister van buitenlandsche zaken reeds aan den Engolschen gezant in Den Plaag een telegram had gezonden, hom ver zoekende aan Z. K. H. Prins Hendrik en aan de bemanning van de reddings boot namens de Engelsche regeering de innige waardeering van het gansche volk over te brengen voor hun schitte rend en heldhaftig gedrag bij de red ding van de overlevenden van de schip breuk aan den Hoek van Holland, en diepe erkentelijkheid te betuigen voor de voortreffelijke en werkdadige hulp aan hen in nood verleend. "Verzocht is eene opgave in te dienen van de namen der bemanning van de reddingsboot aan wie de regeering pas sende belooningen wenschte te geven voor hunne moedige diensten. De Premier voegde er aan toe, dat de Koning, geleid door de grooto waar deering, die Z. M. altijd aan den dag legt door schitterende daden, in liet bij zonder voor do leniging van nood, aan den Prins Gemaal heeft kennis gegeven van zijn verlangen om hem het Groot kruis der Bath-orde te verleenon, welk aanbod door Z. K. H. is aanvaard. Zondag is het den geheelen dag over druk geweest aan den Hoek. Behalve de 32 gewone hebben 22 extratreinen gereden, alle oveivol, die gemiddeld 5 a 600 menschen overbrachten. De West- landsclie stoomtram vervoerde ook een buitengewoon getal reizigers met tal van extratrams. Om de geredden, die Zaterdag door den Engelschen gezant bezocht werden, tegen onbescheidenheid te beschermen, waren strenge maatregelen genomen. En dit was noodig. Het Amerika ho tel werd voortdurend door buitenland sche correspondenten bestormd, die de patiönten wilden uithooren, tegen het uitdrukkelijk verbod van de medici. Do echtgenoote van dr Diamant, die zeer te waardeeren hulp verleont bij de ver pleging, te zamen met de zusters uit het Rott. Sanatorium, was niet moer in staat de onbescheidenheid der repor ters, fotografen en teekenaars te koe ren. Er moest een veldwachter voor de trap worden geposteerd oin de schip breukelingen te beschermen. De toestand der verpleegden is over 't algemeen bevredigend. Met mevrouw. Wennberg, die Zater dag zeer zorgwekkend was, gaat liet aanmerkelijk beter. De zwaar getrof fen vrouw leed onder de wanhopende gedachte, dat zij zonder verwanten was overgebleven, nu haar man en haar lief dochtertjo zijn omgekomen. Doch hare beide zwagers kwamen haar moed in spreken. Van verschillende kanten werden bloe men en vruchten voor de herstellenden toegezonden. Alleen naaste bloedverwanten worden tpegelaten. Aan hen vertellen do geredden van al de ellende, die zij hebben uitgestaan op het wrak, hoe zij op elkaar gedron gen du hoogste punten van het schip zochten te bereiken en zelfs op lijken gingeui staan in hun wanhoop om maar boven het dreigende water te blijven. Degenen die Maandag naar het wrak wandelden vonden nog verscheidene hutten droog. In een er van stond nog een doos met manchetten droog op ta fel. De schipbreukelingen konden deze verblijven echter niet bereiken. Een delgenen die meeging om de lij ken te bergen van het wrak, verhaalt, dat hij o a. vond het naakte lijk van een man, vastgebonden en met verbrij zelden schedel. Men vermoed dat de ongelukkige door de ellende krankzin nig is geworden. Bteeds komen nog nieuwe lijken in de rouwzaal, waar ook strenge maatre gelen waren genomen om alle indringers buiten te houden en waar hot Zaterdag zeer rustig was. Dio slachtoffers, te jRoekanje aangespoeld, waren door den burgemeester zelf overgebracht, twee waren nog in den omtrek van den Hoek van Holland aan komen drijven. Vier van de vijf zijn herkend. Een passagier, vermoedelijk reiziger in ijzer waren uit Keulen, een stuurman, een stowardesse, eon stoker en een dekjon gen. Mam lag had de begrafenis plaats. Tusseheu de kisten op de baren is een zwart omwoelde lessenaar gezet, met den bijbel er op. Daarachter neemt ruim halftwee ds. liuijsch van Dugteren plaats. Een kleine haag deelnemenden met do familieleden, die ondersteund moeten worden, en do stoere redders staan daaromheen, in de zwarte zaal waar het electrisch avondlicht schijnt. De burgemeester begon met allen en bijzonderlijk de vertegenwoordigers van het hof te bedanken voor hun tegen woordigheid, waarna hij het woord gaf aan den predikant, die in overleg met zijne ambtgenooten do plechtigheid ver vulde. Deze begon met voor te lezen Psalm negentig. Voortgaande, sprak de predikant van gebeurtenissen, zoo schokkend en vreose- lijk, dat alles er door op zij geschoven wordt. Wij zouden onze smart willen uitroepen, maar staren weer voor ons, en berusten. Wij hebben hier geleefd tusschen de dooden en hoorden het Gij mensch, gij weet niet wanneer gij sterven zult. Nooit te voren zagen wij het zoo in als thans. Waarom die storm, vroeg men, waar om die sneeuwstorm bij de redding Men weet het niet, maar wij moeten gelooven God is liefde. Ook aan deze plaats I rengt spreker het Evangelie dor genade van het eeu wige leven. Geef mij uw hart, zegt de Heiland, opdat gij leven zult in eeuwig heid. In het gebod smeekte de predikant om troost voor wie in rouw gedompeld zijn, om troost voor ons allen, want er is zooveel te dragen in al deze droefe nis. Laten wij hier in het aanzien des doods bij vernieuwing het besluit ne men ons over te geven aan den Hei land voor eeuwig. Hij bracht dank voor de Goddelijke hulp bij de redding door de mannen hier aanwezig en voor hef sterken voor wie zeeveel hadden te verrichten. Erbarm U over die treurenden, er barm U over ons, om Christus wil. Amen. Vervolgens ging de triestige begrafe nisstoet een uur lang door den mist naar de begraafplaats.

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1