Oil ie itand te Een Winkelgerief, Anti» ia pesierwi, Zangveieeniging „CONCORDIA" I ffiilat l Maart 1307, MUTSAARDS en STAKEN, Advertent iën. UITYOE RIHS DE AFBRAAK ie GGhte Siandaerfpillon, EENE PAHTIJ Ten ëinde een fonds te kunnen vor men, waaruit de te maken kosten zul len kunnen bestreden worden, werd be sloten dat het Comité en de IJzendijk- sche stoomtram zich gezamenlijk zullen wenden tot de Gemeentebesturen met verzoek een bijdrage te willen beschik baar stellen van 0.20 per inwoner, welke bijdrage aan de Gemeenten wordt teruggegeven als men er in slaagt do gowenschte onderneming tot stand te brengen. Aan den heer W. C. de Smidt te Schoondijke is op zijn gedaan verzoek eervol ontslag verleend als kantonrech- ter-plaatsvervanger bij het kantonge recht te Oostburg met dankbetuiging voor de bewezen diensten. Oostburg, 25 Febr. Hedenvoormiddag arriveerde alhier de heer mr H. J. Dijckmeester, Commissaris der Konin gin in deze provincie tot het brengen van het gewoon vier-jaarlijksch bezoek, 't welk eenigszins vervroegd is met het oog op het eervol ontslag van den heer Burgemeester dezer gemeente, tegen 1 April a.s. Na aankomst alhier werd Z.Exc. ont vangen in het tijdelijk gemeentehuis, de beurs, door Burgemeester, Wethou ders, Gemeenteraad en Secretaris. Na begroeting en verwelkoming nam de Commissaris het woord om den Bur gemeester in een hartelijke toespraak te huldigen. Daarna werd audiëntie verleend aan belanghebbenden waarvan door een 10- tal personen gebruik werd gemaakt. Ondertusschen was door den Ambte naar ter prov. griffie die den Commis saris vergezelde het gewoon onderzoek ingesteld naar de Gemeente-administra tie, die in goede orde bevonden werd. Hierna werd ten huize van den Bur gemeester door den Commissaris en bo vengenoemde heeren eenige verversehin- gen gebruikt, waarna een bezoek ge bracht werd aan de Hervormde en R.- C. kerken en de 3 lagere scholen. In de Herv. kerk werd het prachtig zilveren Avondmaals- en D< o, s'el be wonderd, terwijl de organist de atten tie had gedurende het bezoek het orgel te doen hooien. Het inwendige der R.-C. kerk werd geprezen. Van verschillende gebouwen wapper de de driekleur terwijl ook veel nieuws gierigen op de been waren. Te half vier vertrok Z.Exc. nmt ge volg naar Breskens, om van daar on danks den zwaren mist naar Middelburg terug te keeren. Op Maandag 4 Maart a.s. des na middags te half 4 ure zal in de Consi storiekamer of in het kerkgebouw der Herv. Gemeente te Oostburg oene ver gadering gehouden worden van vrijzin nig Hervormden om tof eene organisa tie te komen. Ds .1. L. H. Zillinger Molenaar te IJzendijke zal een referaat houden. Grem(MiL>(L Aangaande de stemming in hot bui tenland over het moedig gedrag bij de redding der schipbreuk lezen we, dat men o.a. met geen woorden kan be schrijven, de bewondering welke men in Engeland gevoelt voor den moed en de zelfopoffering der Hollandersde dagbladen schrijven er gansche kolom men over, en het volk schijnt over niets anders te kunnen spreken. De Engelschen zijn niet geestdriftig van natuur, maar ik ben zeker, dat moesv Prins Hendrik of de bemanning van de reddingboot heden te Londen aankomen, men ze schouderhoog door 3e straten zou dragen. Het Engelsche volk is tot in de ziel toe geroerd geweest door het schouw spel van ongeëvenaarden heldenmoed welken de Hollanders gedurende deze laatste drie dagen ten blijke gegeven heeft, en het zóu niet beter wenschen dan aan zijne gevoelens een tastbare uitdrukking te geven. Dit is voor het oogenblik niet doen baar, maar misschien later, indien de geliefkoosde Koningin Wilhelmina en haar Prins-Gemaal ons eens met een bezoek veroeron, dan zal het volk zich het heldengedrag herinneren, en tegen over hunne doorluchtige personen de erkentelijkheid uitdrukken, welke het voor de ganscho Hollandsche bevolking gevoelt. Door den hevigen stonn van Don derdag werden bij den molonaar van Vliet te Bleiswijk beide wieken van den molen geslagen. Gelukkig hadden er geene ongeluk ken plaats. Een vierde geval van typhus is te Spijkenisse aangegeven, en wel bij een Cjarig meisje, wier moeder het vo rige jaar aan de gevolgen is overleden. Men meldt uit Roermond: In de naburige gomeento Buggenum verbrandde door een onbekende oorzaak het huis van den landbouwer C. De geheele inboedel, alsmede de ingesohuur- de granen, werden een prooi der vlam men. Verder verbrandden nog een merrie- paard met veulen, een zeug met vijf tien biggen, een paar varkens en een groot aantal kippen. Bijna waren nog menschenlevens te betreuren geweest, dech door het met levensgevaar optre den der brandweermannen werd groo- ter onheil voorkomen. Te Csikhozmas, in Hongarije, reed een koopman met een slede uit. Den volgenden morgen keerde de slede met de 3 paarden alleen terug, de koopman was verdwenen. Ongerust ging men er op uit om hem te zoeken en vond in het veld het hoofd en een been van den ongelukkige terug. Blijkbaar zijn de overige lichaamsdeolon door de wol ven verslonden. Met den Sneltrein van New-York naar Chicago heeft een ongeluk plaats gehad, nabij Mineral Point in den staat Wisconsin, waar de spoorbaan een bocht beschrijft. De trein liep mot een snelheid van 50 K.M. per uur. De locomotief en de rookwagen bleven in de rails, de drie volgende wagons ontsnapten en violen van een 20 meter hoogen dijk in de rivier. Er zijn 50 gewonden. Dooden heeft men nog niot gevonden, maar ^passa giers worden nog vermist en men vreest dat dezen onder de wagen liggen. De redders hakten de daken der wa gens in om de reizigers te bereiken. Onder de gewonden zijn de direceeur van het post- en telegraafkantoor te Chicago en 2 toonoeldirecteuren. Te Dison is do stoffonweverij van Nicolas Tychon afgebrand. Het vuur, door een sterken wind aangewakkerd, verspreidde zich met onheilspellende snelhoid. Men moest de hulp van de brandweer te Verviers inroepen, die zeer spoedig ter plaatse was, maar zich slechts kon bepalen tot het beschermen der na- naburige huizen, waarin zij slechts met veel moeite slaagde. De fabriek is geheel verwoest en de schade wordt op ongeveer /125.000 geschat. Op het Post- en Telegraafkantoor to Enschedé werd in den laatsten tijd herhaaldelijk geld vermist uit de trom mels der beambten. Men hield de zaak geheim, om daar door meer kans te hebbon den dader op 't spoor te komen. Vrijdagochtend kwam men door een toeval er achter, dat de daar werkzaam zijnde klerk V. do dief was. De man, jong gehuwd, heeft dan ook reeds een volledige bekentenis afgelegd en is naar Almelo overgebracht. Door gladheid had te Maastricht het 8-jarig jongetje Schappin het on geluk te vallen. Het brak het nekbeen en overleed spoedig daarna. Sedert de uitloving van premies op het dooden van zeehonden is in de Zeeuwsche stroomen duidelijk verminde ring te constateerenin de eerste jaren het premistel is thans ongeveer 6 ja- ree in werking werden speciaal de jangen bemachtigd en was te verwach ten, dat eerst na eenige jaren, als tel kens het nieuwe geslacht was uitge roeid, een werkelijk zichtbare en blij vende vermindering zou kunnen waar genomen worden. De echte Zu< hondenjagers zijn gebroe ders Van der Klooster te Burgh, die van hun jeugd af dit deden, maar er nu geen bestaan meer m kunnon vinden. Hun voorouders hebben dit bedrijf reeds een groote reeks van jaren uitgeoefend, en ook zij hadden goed hun brood; le vende zeehonden werden naar het bui tenland verzonden, maar nu kan niet meer op tijd geleverd worden, wanneer er aanvragen komen. De grootste afne mer was F. Bartels te Kreiensen (Duitseh- land), die er soms 20 stuks tegelijk vroegdaarvoor werd dan ƒ250 betaald, waarvoor zo te Dordrecht moosten af geleverd worden. Indien doze broeders ter jacht gaan, moeten op een zoogenaamde blazer schuit 3 personen aanwezig zijn, van wie één op het schip blijft als ze in de nabijheid gekomen zijn van der bank, waarop do zeehonden, die men buit wil maken, rusten. De twee anderen gaan zoo voorzich tig mogelijk de zeehonden zijn ver bazend waakzaam en snellen bij het minste gevaar in diep water - meteen sloep naar de nabijheid der bankeen net, aan een anker vastgelegd, wordt zoodanig uitgeworpen, dat het met den stroom naar de bank drijft. Zoodra nu de zeehonden het net zien, storten zij zich van de bank in het wa ter en verwarren in de netten. Een moeitevol bedrijf, vooral nu het aanhoudend jagen met het geweer oor zaak is geworden, dat de zeehonden vertrekken naar de buitengronden, waai de bovenbedoelde jagers niot kunnen komen, wegens de ruwe zee. De resultaten van het laatst verloo- pen jaar waren 59 stuks, waarvan 14 mannelijke en vrouwelijke voor de pre mie, terwijl 23 levend naar België gin gen en 5 naar Frankrijk. Hoogwatergetij Breskens. DAGE N. voorm. nam. Woensd. 27 Febr. Donderd. 28 Vrijdag 1 Maart 12.35 1.16 1.53 12.59 1.40 2.17 13 antfeKbe riekten. Rotterdam 25 Febr. Tarwe, per 100 K.G. f 7.25 a f Rogge, per H.L. f 5.25 a f Haver per 100 K".G. f 7.80 a f Kookorwten f 7.75 a f Bruine boonen p. H.L. f 7.50 a f Witte f 15.- Zeeuwsche Uien 9.- 5.00 7.75 1.20 1.55 1.70 a f 16.— gr bruine kleine stroogele per 60 K.G. Aardapp. Z. blauwe f 2.50 a f 2.70 eigen-heimers f 1.60 a f 1.80 bonte f 2.40 a f 2.60 V eemarkt. Koeion en Ossen 28 tot 38 c., Kal veren 39 tot 50 c., Schapen 25 tot 29 c., Lammeren 30 tot 35 c., Varkens 22 tot 24 c., id. voor export 22 a 23 e., alles per 1/.2 K.G. Koers van het geld. België 100 fr. f47.35 a f47.87« Eng. 1 pd. St. f 11.92 afl2.15 N.-Am. 1 Dollar f2.45. Heden overleed na een lang durig lijden tot onze diepe droef heid onze geliefde Zuster en Be huwdzuster Elizabeth Maria DE ROO, in den ouderdom van 56 jaren. S. R. DE 1100. M. DE ROO. Beverwijk, Wed. A. DE ROO- Leunis. G roede, 22 Februari 1907. benevens practische boorden, ge wichten en weegschaal Te bevragen aan het Bureau dezer Courant. TVe ondergoteckende bericht dat bij -"^hem verkrijgbaar zijn in doozen van 75 cent, in doozen van 25 cent en de echte Engelsche Scott Emul sion, in flesschen van ƒ1.20 en ƒ2.25. a. LUTEIJN—Erasmus, Drogisterij, Breskens. der TE BRESKENS, Dir. I. VAN M E L L E, des avonds half zeven, in het lokaal van den WelEd. Heer H. WEIJKMAN. Met medewerking van den Heer AN NO BORGMAN en de afdeeling VIOOL-CLUB. Begunstigers en leden van ande re zangvereenigingen hebben vrijen toegang. Enti-ee 33 ceiit. HET BESTUUR. Het DlACONIE-ARMBE- IW STUUR der NED. HERV. GEMEENTE te BRESKENS, is voorne mens om op Donderdag 28 Februari, des namiddags 2 ure, in de Consistorie kamer dier gemeente, aan den meest biedende te verkoopen s De Notaris Hammacher te Groe- de is voornemens om op Dinsdag 5 Maart 1907, des namiddags te 2 ure, aan de haven te Breskens, behoeve den Heer S. ROU- KEMA aldaar, in het openbaar te ver koopen van een hem toebehoo- rend TJALKSCHIP, be staande in grootendeels ijikeiilioiiten Falen. Pla ten. aiibhen en»., benevens eenige Dekkleeden. ZEGT HET VOORT.

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 3