Binnenland. heer W. J. Va- jer zal eeno even- g niet meer aanvaar- jeer D. J. Oggel moet een ernstig voornemen „h. zijde heeft men nu reeds d in elk geval de candidaten nti-rev. over te 'nemen, wellicht 0 gedachtig aan het geval van drie ..aren terug, dat zij in dit district wel deanti-rev. kunnen helpen, doch dat liet meerendeel der laatsten niot eenstem mig op een Kath. overgaan en waar van toen liet gevolg was dat een vrij zinnige werd gekozen. Voor Tholeu treedt af de hoer de Cu- sembroot, tevens lid van Gedeputeerde Staten. Tegenover hem is nu reeds gesteld do anti-rev. burgemeester van Scher- penisse, de heer I. van Es. Tot zoover strekt hel overzicht van het strijdkamp onzer provincie. Als het vollediger wordt, zullen we de mededee- lingen voortzetten. BRESKENS, 19 Februari 1907. Zaterdagavond werd in het lokaal van den heer Weijkman de eerste jaar vergadering gehouden van de afd. „Bres- kens" van den Chr. Nat. Werkmans bond, welke vergadering, ter herdenking van haar één-jarig bestaan een eenigs- zins feestelijk karakter droeg. Tal van leden woonden haar bij met hunne vrouwen, terwijl ook enkele be gunstigers haar met hunne tegenwoor digheid vereerden. Allen worden door den voorzitter, ds. R. Meeuwenberg, hartelijk welkom ge- hecten en sprak zijn dank uit voor de groote belangstelling voor deze foest- bijeenkomst betoond. Nadat de huishoudelijke zaken waren afgehandeld, waaronder behoorde In t uitbrengen van hel verslag van den toe stand der afd. en hetwelk kon wijzen op het verblijdende verschijnsel van vooruitgang getuige de voortdurende toename van het ledenaantal, dat thans reeds was aangegroeid tot 43, van wie zich 3d hadden verbonden aan het van don Bond uitgaande Ziekenfonds, ter wijl de rekening van den penningmees ter ondanks de vele uitgaven die aan de constitueering van eene nieuwe af- deeling onafscheidelijk verbonden zijn toch een batig saldo zij 't dan niet groot kon aanwijzen. Aan beide titularissen werd dank ge bracht voor hunne ac.uratesse zoo in het administratief leidend, als in het fi nancieel beheer. Toen werd de avond verder doorge bracht met afwisselend een gemeen schappelijk lied of psalmvers to zingen, het gebruiken van eenige traetatie, het ledige oefening bepaald op Woensdag 13 Maart des voormiddags 9.30 ten stad- huize te Vlissingen voor die uit de ge meenten Breskens, Oostburg en Retran- chement, en op Zaterdag 16 Maart ten- zelfden ure en plaatse voor die uit de overige gemeenten van Westel. Zeeuwse h- Ylaanderen. Als dijkgraaf van het het Water schap Groot en Klein Baarzande is bij kon. besluit herbenoemd de hoer II. G. Haminacher te Groede. Voor de Rijksnormaallessen te Oostburg hebben zich aangegeven le klasse, 10 jongens en 4 meisjes, Voorbereidende klasse, hoogste afdeeling 2 jongens en 2 meisjes, Laagste afdee ling 9 jongens en 2 meisjes. Schoondijke. De heer P. Barentsen heeft tegen 1 Aug. aanstaande eervol ontslag gevraagd als hoofd der school alhier. Tot hoofd der school in den Oran jepolder gem. IJzendijke, is benoemd de heer E. Hoek, onderwijzer te Bergen op Zoom, mot 5 stemmen, terwijl do hoer J. Bosschaort te Biervliet er 2 verkreeg. Van den heer M. Casteleijn uit Zaam- slag was een schrijven ingekomen, dat hij niet meer in aanmerking wenschte te komen. Tot ontvanger der registratie' en domeinen te Oostburg is benoemd de heer J. Zeper. Te Vlissingen zijn 2 gevallen van pokken in lichten graad geconstateerd. Uitgebreide maatregelen zijn geno men om verderen voortgang zooveel mo gelijk te beletten. Bij de behandeling eener straf zaak voor de rechtbank te Middelburg weigerde Vrijdag een getuige den eed af te loggen wegens 'goloofs-ovortui- ging. Iiij werd in trijzeling gesteld en naar het huis van k waring overgebracht, terwijl de betreffende zaak geschorst werd. Maandagavond hield do hoer I)e Boer predikant te Hulst eene rede te IJzendijke in de Herberg van dhr. J. .1. Bron over „Staatspenionnering". Ineen duidelijk vertoog zette spreker uiteen het doel en de werking van den Bond tot Sfaatsponsionneering. Het geldt hier niet, zei spreker, het belang van een of andere partij, maar er is sprake van een diepgevoeld volksbelang. Dat het vrij talrijk publiek in dezen met spre ker sympatiseerde bleek, doordien 'op zijn verzoek niet minder dan 74 aan wezigen verklaarden lid te willen wor den van den Bond tot Staatspension- ueering. Een voorloopig bestuur werd gevormd door de heeren J. A. Neeteson, burge meester. In den Berken, postdirecteur zoodat van Erkel eerst den jongens het verlangde gaf en hot geld van hen ont ving. Hij gaf vervolgens den man een bun del latten, waar deze om gevraagd had en middelerwijl kwam mevr. van Erkel beneden om haar zoon iets te zeggen. Eensklaps was de man verdwenen, maar daar hij de latten in het pakhuis had laten liggen, bekommerde men zich verder niet om hem. Mevr. van Erkel ging weer naar bo ven en Henri bleef op zijn kantoor, waai' hij nog iets te doen had. Eensklaps hoorde men uit het kan toor om hulp roepen, mevr. van Erkel en twee buren, snelden toe en vonden Henri vreeselijk bloedend op den grond liggen met afgesneden hals. Hij leefde nog, maar kon niet spreken. Onmiddellijk droeg men hem naar 't hospitaal, waar hij kort na aankomst overleed, zonder eenige opheldering te kunnen geven. De moordenaar is niettemin nog den zelfden avond bekend geworden. Hij had namelijk bij zijn vlucht zijn hoed verloren en in zijn hoed vond men een nummer van de militieloteling, no. 442. Dat no. was getrokken door Bernard Coenraets, wonende op den straatweg van Forest, no. 98 te Saint-Gilles. Nog denzelfden avond werd hij gear resteerd en hij bekende dadelijk zijn misdaad. Hij had zich op Van Erkel willen wreken, omdat hij knecht bij de ze was geweest en zes weken geleden ontslagen, waarop hij nog nergens an der werk had kunnen vinden. Met dit dool had hij zich naar de Breughel- straat begeven en gewacht tot Van Er kel alleen was. In het halfduistere pak huis had deze hem niet herkend, maai de komst van de jongens en daarna van mev. Van Erkel had de uitvoering der misdaad belemmerd. De moorde naar had ziclj echter in liet pakhuis, waar hij goed bekend was, verscholen en toen mevr. Van Erkel weg was, zijn daad uitgevoerd. Terwijl Henri zat te schrijven, was do moordenaar onhoor baar naderbij geslopen, had hem ver raderlijk van achteren aangevallen en hem met zijn mes een snede in den hals toegebracht waar pa hij zich uit de voeten liad gemaakt. Een 5-jarig kind van een fabrieks arbeider te Losser wilde in een onbe waakt oogenblik vuur in een stoof doen, waarbij de kleeren vlam vatten en liet zulke brandwonden bekwam, dat het aan de gevolgen is overleden. In de Gouwzee is het ijs nog zoo sterk dat do Markers naast de motor boot nog schaatsen kunnen rijden. Zaterdagmiddag omstreeks één uur, toen de Minister van Justitie, mr. E. E. Van Raalte, van het Departement van Justitie kwam om hjiiKwn-irts te keeren, dam te hebben gekocht met het doel om den Minister, dien hij niet kende, dood te schieten, omdat hij zich gegriefd gevoelde door een uitspraak van het Hooggerechtshof. Over de beweegredenen tot zijn mis drijf zou hij later wel meer vertellen. Polak werd naar de politieafdoeling aan het Alexanderveld gebracht, om daar in verhoor te worden genomen. De Minister van Justitie keerde, na tuurlijk zeer verschrikt en ontdaan, zijne woning binnen, maar herkreeg kort daar na zijn gewone kalmte. De burgemeester en de hoofdcommis saris van politie, waren een der eersten onder de velen, die den Minister geluk kwamen wenschen, dat hij aan dezen aanslag ongedeerd is ontkomen. De man, die den aanslag pleegde, is al niet jong meer, ongeveer 40 jaar oud. Hij verklaarde lijdende te zijn aan in fluenza en verzocht zoo spoedig moge lijk naar het burau te worden vervoerd, waar hij, zoodra hij er aangekomen was, vroeg om een stoel. De dader Polak was in Den Haag in den kost. Hij is de gewezen onder ka pelmeester van de infanterie in West- Indië en was sedert een paar jaar ge- gageerd met ƒ190 'sjaars. Hij meende daardoor benadeeld te zijn en een hooger gagement te hebben ver diend. Polak verklaarde dan ook gereques- treerd te hebben bij „Koloniën", bij de Koningin en bij anderen, maar steeds nul op liet request te hebben gekregen. Daarover verstoord liep hij rond met het doel de een of andere hooge auto riteit, wie 't ook mocht zijn gelijk hij zeide de Minister of een ander te dooden. Bij dit verhoor maakte hij den in druk toerekenbaar te zijn. Hij was volkomen kalm en verklaar de geen berouw te hebben over zijn daad. De bejaarde boerenarbeider A. M. to Warns, had een onbeduidend wond je aan do hand. Hij molk de koeien en bemerkte nu, dat de hand opzwol. Dadelijk werd geneeskundige hulp inge roepen, maar een herhaalde operatie mocht niet meer baten, de oude man bezweek aan bloedvergiftiging. Met 7 speelmakkers (onder wie ook haar oudste zusje) was een 11-jarig meisje te Edam op het zee-ijs gegaan. Toen zij met de anderen terug wilde keeren, kwam zij op een gedeelte, dat zeer broos was en bij elke schrede af brokkelde. Zij poogde bij de kust te komen, met hot treurig gevolg dat zij in de diepte verdween. Vrijdagmiddag had in de gemeen te Capelle a. d. IJsel een allerdroevigst ongeluk plaats. Twee zoontjes van Sol en twee van Swanenburg, die uit school kwamen, .Kclmneri. naar h_yjg te. hebben

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2