IMIliSknSllli: COÜRAM. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1181. Zaterdag 16 Februari 1907. 16e Jaai%t Buitenland. Binnenland. £s? Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het gelieele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naai- plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit lilad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever O. DIEIiEHAiV' te Breskens. Koning Eduard, vergezeld van de ko ningin, opende Dinsdag 't, Britsche Parle ment met liet gebruikelijke, oude cere monieel, in tegenwoordigheid van den prins en de prinses van Wales. Geze ten op den troon, las de koning de troonrede voorHij verklaarde met ge noegen te kunnen mededeelen, dat de betrekkingen met de buitenlandsche mo gendheden van vriendschappelijken aard zijn geblevenhij herinnerde aan de aardbeving te Kingston, aan de daar geleden verliezen aan menschenlevens en herdacht met innige dankbaarheid de sympathie, bewezen door het volk der Vereenigde Staten, blijkende uit de spoedige hulp, die door de maritieme autoriteiten van dat land was verleend. „Het eerste bezoek", zoo vervolgde hij „van den emir van Afghanistan aan Indië is voor mij en, naar ik vermoed, ook voor den emir zelf een groote vol doening geweest, daar dit van groot belang is voor de bevordering van vriendschappelijke gevoelens, die nog ge wichtiger zijn dan formeele verdragen. Terwijl in Indië er naar wordt ge streefd de kracht en de eenheid van de uitvoerende macht onverzwakt te laten, zoek ik tevens naar verbetering der mid delen om den grondslag voor den vrede te versterken, ten bate van een goed bestuur over de uitgebreide bevolking, die aan mijn hoede is toevertrouwd. Ernstige quaesties, betrekking heb bende op ons parlementair stelsel, zijn ontstaan tengevolge van ongelukkige geschillen tusschen twee Kamers. Mijn ministers wijden hun aandacht aan dit belangrijk onderwerp met het doel de moeilijkheden op te lossen. De aandacht van het parlement moet gevestigd blijven op maatregelen voor een verdere aansluiting van het lersclie volk onder verzekering van beheer over hun eigen zaken en door overigens het regeeringsstelsel te verbetoren, wat de administratieve en flnancieele zaken be treft. Voorts zal een wet worden ingediend met strenge bepalingen op den drank verkoop en tot vermindering van het aantal drankhuizen voor stedelijke en andere administratieve betrekkingen zal voortaan de vrouw evengoed benoem baar worden als de man enz. In het stampvolle Lagerhuis, dat da delijk na de opening overging tot be raadslaging over het adres van ant woord, zeide de eerste minister, Camp bell Bannerman, dat de quaestie van het geschil tusschen de twee huizen het belangrijkste deel was van de redevoe ring des konings. Hij zag ten volle den ernstigen aard in van de taak, aan wel ke de regeering te bekwamer tijd het Huis zou vragen zijn aandacht te wij den. De quaestie der betrekkingen tus schen de beide huizen is er een, die de regeering opwetpt en niet een van de grondwet. „Wij moeten een Hooger- huis hebben, maar het borstel van de goede -betrekkingen tusschen beide hui zon, die ons in staat zullen stellen, de wenschen van het volk in behoorlijke overeenstemming uit te voeren". De tegenwoordige toestand achtte de minister schandelijk, gevaarlijk, dcmora- liseerend en het kwam hem voor, dat wanneer het probleem ernstiger wordt, de oplossing niet gemakkelijker zal zijn dan ze thans schijnt, maar de quaestie mort in ieder geval opgelost worden. Tt Gent zullen vrouwelijke politie agenten Worden aangesteld en ingedeeld worden bij don geheimen dienst. De vrouwen, allen tusschen 40 ën 60 jaar, zijn of weduwen of ongehuwden. Niemand buiten het hoofd der politie kent haar. Bovendien moeten zij vol doende bewijzen van een moreel leven hebben gegeven. Deze vrouwelijke agen ten zullen dienen om ingekomen rap porten te controleorenen daar zij niet als getuigen in processen optreden zul len, is haar taak voornamelijk die, om aanwijzingen te leveren. Het hoofd der politie is uitgegaan van de stelling, dat een vrouw bijna altijd intelligenter en handiger kan zijn in het ontdekken van geheime plaatsen, waar misdadigers zich ophouden, dan mannen. Men is minder op zijn hoede voor een vrouw dan voor een man als speurder en een „agente" bijv. als si naasappelenkoopvrouw verkleed, kan ongemerkt veel beter de noodige waar nemingen doen dan een agent, ook al is hij in burgerkieeren. De Gentsche politie zal nu met een twaalftal vrou wen een jaar lang de proef nemen en van den uitslag hiervan zal dan afhan gen of het korps aan de politie verbon den en vergroot zal worden. Maandagavond elf uur is in Rusland in het huis van graaf Witte in de ka chel van een der kamers, die de doch ter van den graaf vroeger bewoonde, maar die nu ledig staan, een helsche machine ontdekt. De houten kist, waar in de machine zich bevond, was met wit linnen overtrokken. De bom was gevuld met een zeor zwak ontplofbare stof. Het vermoeden, dat de kist dooi den schoorsteen in de kachel was neer gelaten, wordt te niet gedaan door het feit, dat het witte linnen, waarmede de kist was overtrokken, niet vuil was geworden. Dinsdag vonden schoorsteen vegers in een anderen schoorsteen een koord, dat aan de politie werd toege zonden. Deze vond in de kachel van de ka mer der dienstbode een tweede helsche machine, van dezelfde instructie als die van Maandag. Terwijl het uurwerk van deze laatste op 51/2 was gesteld, was het uurwerk van den vorigen dag gevonden machine op 8 gezet, ook vertoonde het linnen, waarmede deze machine, evenals de eerste, was overtrokken, geen vlekken. De portier heeft verteld, dat hij eeni- ge dagen geleden is aangesproken door een onbekende, die hem vroeg, aan welken kant van het huis graaf Witte sliep. De onbekende had er bijgevoegd Zeg dan den graaf, dat hij aan den an deren kant moet gaan slapen. De Dinsdagochtend gehouden zitting van de Tweede Kamer was van korten duur. Tijdens het lezen van notulen en de kennisgeving van ingek. stukken was geen enkele Minister achter de groene tafel. Toch is het bekend dat zij er zijnde een heeft den Minister van Oorlog naar 't gebouw zien gaan voor 't laatsten de ander weet met zekerheid te zeggen dat het heele Ka binet wacht in de Ministerskamer. Eindelijk schijnt de ontknooping te naderen de opperheer der kamerboden verdwijnt in de richting van de Minis terskamer en eenige oogenblikken later komt de heer De Meester binnen heelemaal alleen. Aanstonds schieten eenige Unie-libe ralen op hem toe en drukken hem de hand. Eenige vrijzinnig-democraten ma ken onderwijl jolijt, grinniken tegen den heer Tydeman dien zij wellicht in her innering brengen dat zijn moeite nu vergeefsch geworden is.

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1