Buitenland. Bimunlansi. daad, die deze overigens voorzichtige Kamer heeft bedreven, terwijl het is geschied onder den drang van politieke omstandigheden, onder welke alle ex centrieke middelen geoorloofd schijnen. We zouden niet gaarne de pretentie durven aannemen om eeno oplossing vanede crisis te voorspellen, maar, ge geven de verklaring van minister De Meester, is de mogelijkheid niet uitge sloten dat het geheele Kabinet zal af treden. De groote stagnatie die dit tengevol ge kan hebben, komt dan zeker niet aan deze regeering. Maar welke combinatie moet dan het roer van Staat in handen nemen? De Tweede Kamer staat bijna op het doode punt. De liberale afgevaardigde voor ons district is nog niet in staat zijn functie waar te nemen, gezwegen van het feit of de afmatting die het heen en weer reizen niet tot diepere gevolgen zal leiden Het district Leiden is aan de vrijzin nigen ontvallen, zoodat weinig meer noodig is om deze Kamer om te zetten. Heusch, het zal moeilijker blijken de crisis tot eene goede oplossing te bren gen dan haar in 't leven te roepen. Bij de West-Europeesche volken is het niet gebruikelijk dat de vorsten zich rechtstreeks met de algemeene- staatsverkiezingen bemoeien, althans zoo openlijk als keizer Wilhelm dit deed bij de jongste Duilsche verkiezingen, is ten onzent ongekend. Dat czaar Nicolaas zich openlijk in- terresseert voor de Doema afgevaardig den en voor de verkiezingen waaruit deze zullen voortkomen, daarvoor is hij dan ook alleen-heerscher van het uit gestrekte rijk met al zijn eigenaardig heden. Maar keizer Wilhelm heeft ditmaal openlijk partij gekozen door te waar schuwen, dat, indien het district te Berlijn, waarin het keizerlijk paleis ge legen is, een Sociaal democraat zou kie zen, de keizerlijke residentie zou ver plaatst worden naar Potsdam. Inmiddels is de sociaal-democratie, de eenige anti-monarchistische partij in Duitschland, zoo al niet verslagen, dan toch verlamd, uit de stembus gekomen. En over dit feit zijn, naast de vreugde telegrammen tussehen den koning van Saksen en den keizer, ook door den laatste onomwonden zijn blijdschap ge uit. Eene onafzienbare menigte trok bij het bekend worden van den uitslag der verkiezingen naar het keizerlijk paleis, waar zij den keizer en de keizerin har telijk toejuichten. Z. M. dankte allen voor die hulde- betooging. Hij wees er op dat Duitsch land rijden kan als het wil, en ver- .TT-O<"•••'1 f Cl - vijand der monarchie, en geenszins toe gepast schijnt op het buitenland. Aan den anderen kant zoekt men verband met de reis van het Britsche Koningspaar te Parijs, dat alhoewel in cognito toch eigenaardig samenviel met de Duitsche verkiezingen, die met bij zondere opmerkzaamheid en scherpen blik voor Engeland zijn gevolgd. En men zinspeelt er in Frankrijk op, dat het nu meer dan ooit doszelfs zaak is bondgenootschap en vriendschap op prijs te stellen. BRESKENS, 12 Februari 1907. Vorige week liep een varken juist voor een flets, zonder dat het aen wiel rijder gelukken mocht tijdig uit den weg te kunnen rijden. Hij had, in bot sing komende met den onwillige, het ongeluk over het stuur op de steenen te vallen, waardoor hij zich zoo ernstig verwondde, dat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen om het dicht te naaien. De heer Th. de Jaegher te IJzen- dijke heeft een drietal wilde zwanen of „Denen" geschoten uit een afgedwaalde troep van vijf stuks. Naar wij vernemen is aan den heer H. Minderhoud, wachtmeester der Kon. Mar. te IJzendijke eervol ontslag verleend met ingang van 1 Maart, on der toekenning van pensioen. De heer J. de Vries, cand. te Warfum, heeft het op hem uitgebrach te beroep naar de Ger. Kerk A te Schoondijke aangenomen. Bij Kon. besluit is aan den heer I. van Houte met ingang van 1 April a.s. op zijn gedaan verzoek eervol ont slag verleend als burgemeester van Oostburg. Soli3ond;jl{3. Ds S. G. Geertsema Becke- ringh, die van 5 Juni 1887 tot 9 April 1905 hier predikant was, is te Eysden na korte ongesteldheid overleden. De overledene is hier Dinsdagmorgen ter aarde besteld, om te rusten naast zijne vrouw. Het lijk, dat Maandagavond hier aan kwam, verbleef 's nachts in de kerk en ook gedurende de treffende "toespraak, die ds Nieuwburg Dinsdagmorgen hield tot de talrijk opgekomen schare. Gedragen door den kerkeraad werd het lijk vervolgens grafwaarts geleid, waar ds van Essen van Nieuwvliet met enkele woorden herdacht de goede ei genschappen van den overledene en diens verdraagzaamheid prees. Met ds Beekeringh is heengegaan een man van onverdacht vrijzinnige beginselen. Een schoonzoon van den overledene, de heer G. Jansen van Utrecht, dankte zen de heer C. B. Temmerman te IJzen dijke met 149 stemmen. Ingekomen was een verzoek van en kele leden om eene wijziging aan te brengen in het reglement, waardoor het ook mogelijk zou zijn paarden te ver zekeren beneden het jaar. Het werd verworpen met 97 tegen 14 stemmen. Een voorstel van het bestuur om op de Statuten de Koninklijke goedkeuring aan te vrageu werd aangenomen en de daartoe te doene stappen aan het be stuur opgedragen. (Het slot van het verslag komt in een volgend no.) De heer H. L. te Beek kocht de vorige week op eene publieke verkoo- ping eene secretaire. Toen het meubelstuk thuis bezorgd was, werd het natuurlijk aan een nauw keurig onderzoek onderworpen. Men kan zich voorstellen, hoe de nieu we eigenaar verrast was, toen hij een paar geheime laden ontdekte, en nog grooter was de verrassing, toen hij daar in plm. 900 gld. vond, benevens eenige papieren van waarde. Daar de bezitter het niet met zijn geweten kon overeen brengen om het gevondene te houden, toog hij naar de erfgenamen van den vorigen eigenaar en deelde het geval mee. Door eene milde gift werd zijne eer lijkheid ruimschoots beloond. Ook blijkt nu, dat het meubel eene veel groofere waarde hoeft'dan de som waarvoor het thans werd verkocht. Te Harenkarspel zijn binnen en.- ke'e dagen 8 personen in één gezin aan typhns bezweken de man, de vrouw en de vader. Vier kleine kinderen blijven hulpe loos achter. Zaterdagochtend in de vroegte hebben inbrekers te Londen een brand kast weggesleept uit de slaapkamer van een tachtigjarige, hot gevaarte twee trappen afgesjouwd en het daar bene den opengebroken zonder dat- de eige naar en de bewoners van de lagere ver diepingen er iets van gemerkt hebben. Behalve driehonderd banknoten van een pond bevatte de brandkast een waarde aan effecten van 6000 pond ster ling. Aangezien de nummers echter lakend zijn, zullen de dieven er niet veel aan hebben. Uit Brouwershaven meldt men Volgens rapport van de kustwacht van Westschouwen is het Engelsche tweemaststoomschip Eastcheap, kapi tein Gilson, geladen met steenkolen Eerst had zij 't niet gemerkt; dat het een vreemde was, maar eenigen tijd geleden, kort na de geboorte van haar voorlaatste kind, miste ze een doods- vlek aan hem. Ja zei hij, die is ver dwenen. Ook viel het haar op, dat zijn haar donkerder was. Ja, zei hij, ik word donkerder. Laatst verwonderde zij er zich over, dat hij een nummer grooter schoenen droeg, en zei: Wat heb je groote voeten 1 Hij antwoord de nietDat is om je beter te kun nen schoppenmaar zeiBemoei je met je eigen bemoeisels. Ze was nu vast en zeker overtuigd, dat 't niet haar eigen man was, met wien ze nn leeft. Kijk, zei ze met trots, wijzende op een groot portret aan den wand, dat is mijn ware man. Vrijdagvoormiddag wilde een au- tomobiilist te 's Gravenhage met zijn voertuig den overweg van de Holland- sche stoomtrambaan aan de Tasman- straat oversteken, toen juist de stoom tram aankwam. Blijkbaar had de be stuurder het sein van den overweg wachter niet gezien, zoodat hij ver zuimde te stoppen. Gelukkig had do tram niet veel vaart meer; de auto, die door de locomotief ter zijde werd aangereden, werd ernstig beschadigd en later, door een paard voortgetrokken, ter herstelling weggehaald. De inzit tenden kwamen met den schrik vrij. Een rooverbende is op de Fransch- Belgische grenzen nabij Bethune ont dekt, die een honderdtal leden sterk is en meer dan 500 inbraken en brand stichtingen op haar rekening moet heb ben. De hoofdman is de smokkelaar Abel Pollet en verscheidene welvaren de boeren maken deel uit van de ben de. In den trein, die van Carcassonne naar Toulouse reed, ontplofte nabij het station Pezens in een Be-klasse rijtuig een pak buskruit, waardoor eenige rei zigers brandwonden bekwamen en er een geweldige paniek in den wagen ontstond, terwijl de ruiten braken. De man, die het pak bij zich in zijn baga ge had, is een opzichter van de steen groeven te Saint-Paulet en het kruit moest bij dit werk gebruikt worden. Men heeft tegen hem een vervolging ingesteld wegens deze roekelooze wijze van vervoer. Zondagavond, toen de huiseige naar M. van der Weyden te Rotterdam thuiskwam, bemerkte hij, dat men met behulp van valsche sleutels zijn huis binnengedrongen was en een onder zijn ledikant staande geldkistje had wegge nomen. Het kistje bevatte een waarde van '14000 aan papieren, waaronder eenige schuldbekentenissen, alsmede 3 obligaties ad ƒ500, 1 lot stad Antwer pen en 3 obligaties ad ƒ1000. Mede bleken ontvreemd een lepeldoosje met zes zilveren lepeltjes, een tafell el en

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2