ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1179. Zaterdag 9 Februari 1907. 16e Jaarg. Nieuwe Kiezers. Buiteii land. Binnenhuid ItllliSknSllli; COURANT, Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk ƒ0.55, voor België /0.62:' en voor Amerika 0.82' bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag-- en Vrijdagavond hij den uitgever C. DIELEMA.V te Breskens. Voor 15 Februari behooren nieuwe kiezers zich ten gemeentehuize aan te geven, voor zoover zij niet ambtshalve op de lijst gebracht worden. lo. Deze zijn zij, die als hoofden van gezinnen of als alleenwonende personen op den Sisten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, achtereenvolgens in dezelfde gemeente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bij behoo renden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werke lijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, zijnde 80 ct. per week of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten ten minste 24 kubieke Meter 2o. dat zij op den Sisten Januari se dert den lsten Januari van het laatst- verloopen jaar bij dezelfde persoon, on derneming, openbare of bijzondere in stelling in dienstbetrekking of als in wonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoo danig over dat jaar een inkomen heb ben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente waar zij wo nen, uitmakende het bedrag van ƒ275 per jaar of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene open bare instelling verleend pensioen van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen worden samengesteld 3o. dat zij op den lsten Febr. sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten min ste ƒ100 (nominaal), ingeschreven in Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste ƒ50, ingelegd in do Rijkspostspaarbank 4o. dat zij hebben voldaan aan de eischen van bekwaamheid, door of krach tens de wet gesteld voor de benoem baarheid tot eenig ambt, voor de ver vulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of be roep. De Dinsdag gehouden herstemmingen hebben de nederlaag der sociaai demo craten volkomen gemaakt. Hadden zij m den ontbonden Duitschen Rijksdag 79 zetels, in den nieuwen zullen zij slechts 42 mandaten hebben. Het verlies is dus 37 zetels. De sociaal-democraten hebben in alle 8 districten van Saksen, waar zij in herstemming kwamen, verloren Maar over het algemeen is de partij er bij de herstemmingen slecht afgekomen. Van de 88 districten wa ar zij in herstemming kwam, verloor zij er 75 en slechts 13 won zij. Verscheidene groote steden hebben de socialisten uitgeworpen. In Darmstadt en München hebben de nati- onaal-liberalen met ondersteuning van alle andere burgerlijke partijen, den so ciaal-democraat de nederlaag bezorgd. In Elberfeld veroverden de vereenig de burgerlijke partijen een mandaat, dat al sedert 1884 in handen der socialisten was. In het „paleisdistrict'.' van Berlijn is herkozen Kaempf, vrijzinnig, met voor uitgang van 2000 stemmen tegen den socialist Arons, die ongeveer 400 stem men achteruitging. Voor het gebouw van de Lokal An- zeiger te Berlijn, dat op een transparant de uitslagen van de herstemmingen be kend maakte, waren duizenden perso nen, onder welken vele studenten ver zameld, die letterlijk de Ziinmerstrasse blokkeerdenbij het bekend worden der nederlagen van de sociaal-democraten weerklonk juichend hoera-geroep, de verkiezingen van centrumsleden werden met gesis en spotliederen begroet. Bij overwinningen van regeeringsgezinde partijen werden herhaaldelijk vaderland- sche liederen aangeheven. Toen tegen 12 uur bekend was geworden, dat de sociaal-democraten 15 maal geslagen waren, trok een ontzaglijke menigte in de volkomenste orde door de Zirnmer- strasse naar de straat Unter den Lin den en het paleis van den rijkskanse lier. De keizer reed in auto langzaam Un ter den Linden door een geestdriftig gestemde menigte. Later was hij het middelpunt van een groote nationale betooging. De eenige ongeregeldheden, die ge meld worden, zijn een volksoploop te Elberfeld, waar de politie van leer moest trekken, een ongepast optreden te Schabach, waar socialisten arbeiders, die als niet-socialisten bekend stonden, wilden verhinderen te stemmen, en de ontbinding van een vergadering te Darm stadt, die door de socialisten in de war werd gestuurd. BRESKENS, 8 Februari 1907. In de Dinsdagavond gehouden verga dering van de leden der muziekveree- niging „Uit het Volk—Voor het Volk" is als lid van het bestuur gekozen de heer Iz. Brakman met 44 van de 58 uitgebrachte stemmen de overige wa ren op verschillende personen verdeeld. In de daarna gehouden bestuursver gadering zijn de heeren J. F. Ie Bleu en C. Dieleman her- en benoemd als vice-voorzitter en penningmeester. En nauwelijks staat de muziekvereu- niging na de verschillende emoties een beetje op haar boenen, of daar is weer een open plaats gevallen 'n het bestuur door de ontslagname van ueu heer K. C. Soetens als zoodanig. Met ingang van 1 Mei a.s. is be noemd tot hoofd der op te richten chr. school te Schoondijke de heer A. Wisse, onderwijzer aan eene zoodanige school te Vlissingen. Eon 13-jarige koewachter te Ter- neuzen sprong van een verhevenheid bij ongeluk op een hooivork, waarvan de tanden hem diep in de zijde dron gen. De jongen is kort daarop overle den. Groede. Op de voordracht ter benoe ming van een onderwijzer(es) zijn ge plaatst le mej. C. Willemsen te Zaam- slag en 2e de heer M. A. van Dien te Vlissingen. Een ingezetene te Aardenburg be merkte op een dezer morgens dat een hoeveelheid petroleum in den regenbak was gegoten waardoor het water on bruikbaar is geworden en zelfs de bak voor langen tijd geen drinkwater zal kunnen bevatten. Als een belangrijke verbetering kan genoemd worden de aanleg van een steenweg van af de kom der ge meente Biervliet tot aan den scheidings- dijk van Groot en Klein Zoute in aan-

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1