ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1178. Woensdag 6 Februari 1907. i6e Jaarg. Buitenland. Binnenland. BRESKEASEHE COURANT. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. IMt blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den nitirever C. DIELEMAN te Breskens. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Treurige toestanden blijven nog maar steeds heerschen in het czarenrijk. Eenerzijds een strijd tusschen de re volutie en de reactie, die van weerskan ten tot de gruwelijkste wandaden voert, anderzijds overal een materieele ellende, die tot de ijselijkste misstanden aanlei ding geeft. En bij dat alles drijft de schatkist nog in hoofdzaak op den ge- monopoliseerden alcoholverkoop, die het volk zijn verdoffenden trooster levert, te midden der matelooze ellende. De onmenschelijkste dingen vallen in- tusschen voor maar van algemeene be kendheid zal het misschien wel niet zijn, dat er in het uitgestrekte Rusland mark ten bestaan waar boeren-ouders hun dochters verkoopen om zich brood te verschaffen. Wat er in de ouderharten omgaat onder zulke omstandigheden, wat er van de verkochten terechtkomt, is licht te begrijpen, maar de honger, de bron van misdaad en gruwel, doet ze alles vergeten om nog maar het leven te rekken eenigen tijd. Hoe het er echter moet inzien in een land, waar zulke dingen kunnen gebeu ren, wat kunnen we daar eigenlijk van begrijpen hier. Geen wonder dan ook, dat men licht geneigd is, de dingen in Rusland heel anders te beschouwen dan ze zijn. Dat neemt echter niet weg, dat het geen in het czarenrijk gaande is, wijst op een totale corruptie, die tot ontbin ding voeren moet. Veel zal er veran deren' maar de tijd waarin, is nog niet te bezien. Berlijn is sedert Donderdagmorgen door een dikke sneeuwlaag bedekt, die het straarverkeer zoo goed als geheel heeft onderbroken. De electrische tram kon niet rijden, zoodat de stad geheel van de voorsteden was afgesloten. In de stad reden nog eenige motorbussen, maar de gewone omnibussen moesten eveneens den dienst staken. Zelfs de onder- en bovengrondsche stadsspoor reed niet meer. De huurkoetsiers had den hun rijtuigen op sleden gezet en maakten zoo een goeden dag. Te Parijs nam men Woensdagavond om half twaalf uur een kort, doch zeer hevig onweer waar, met sterke donder slagen en vergezeld van een hagelbui. In de streken van Doubs en Ain en ook van de Rhöne is veel sneeuw ge vallen en in de Jura zijn verscheidene treinen in de sneeuw blijven steken. Er heeft op het oogenblik een nieuwe strijd plaats tusschen bisschoppen en gouvernement in Frankrijk, welke der- vermelding waard is. Zooals men zich herinnert, heeft het Fransche episcopaat, met goedkeuring van den paus, aangeboden van een deel van de nieuwe wet op den eeredienst gebruik te maken, nl. dat deel, dat be trekking heeft "op de in gebruikgeving van de kerkgebouwen door de burge meesters, wanneer ten minste alle bur gemeesters in heel Frankrijk, die in ge bruikgeving wilden zetten op naam van den pastoor, erkend door zijn bisschop. Het doel was duidelijk en achtens waardig. De Kerk wil geen vereeni- gingen vormen, die naar haar meening de hiërarchie in gevaar brengen, veree- nigingen, die haar echter zouden ver oorloven kapitaalbezit te hebben, de Kerk heeft verder al haar goederen ver loren, maar ze wil tenminste trach ten haar gewijde gebouwen te behou den Ze gebiedt dus aan alle pastoors tot den burgemeester te gaan en dezen een contract voor te leggen van in ge bruik geving der kerk, een contract, dat in alle opzichten want daar kan de kerk niet van afwijken do hiërarchie onaangetast laat. Men heeft waarschijnlijk in kerkelij ke kriugen verwacht, dat de radicale meerderheid, het maken van telkens nieuwe wetten moede, deze regeling zou aanvaarden, zeggende dat de kerk voor het eerst de vlag ging strijken. Meu heeft dat verwacht, en men heeft er daarom een beetje op ge wacht. Het tegendeel is gebeurd. Het episcopaat, ziende dat er van on derhandelen geen sprake was, heeft toen een in zijn natuurlijkheid meesterlijken zet gedaanhet heeft aan alle pastoors 't bevel gegeven den burgemeester van hun gemeente te gaan opzoeken en te vragen of hij het contract zou willen teekenen. Deze zet is meesterlijk. Immers op de onverwachtste wijze lokken de bis schoppen een referendum uit, dat, door den aard zelf van het burgemeester schap, veel kans heeft in hun voordeel uit te vallen. Welk principieel verschil toch is er tusschen een député, een „politicien", zooals men hier zegt, en een burgemees ter. De „politicien" is de vertegenwoor diger van de algemeene politieke mee ningen in zijn district, de burgemeester, door de gemeentenaren gekozen, is de burgervader. Zijn er tien ernstige katho lieken in zijn gemeente, dan kan hij nog zoo erg „vrijdenker" zijn, wanneer de pastoor hem komt vragen om de kerk dan zegt hij mais oui, non cher curé Stel dus, dat de pastoors gauw ge noeg zijn geweest en dat van de 36000 burgemeesters, die Frankrijk bezit, 35000 gezegd hebben als boven mais oui, monsieur le curé", in welk postuur zou dan een regeering komen, die door haar bijna almachtigen invloed de over blijvende burgervaders noopte het voor beeld der 35000 te volgen Briand heeft het begrepen en zijn maatregelen genomenEei ministeri- eele circulaire heeft hij de wereld inge stuurd, waarbij alle hoofden der depar tementen worden aangemaand telegra fisch alle onder hen ressorteerende bur gemeesters te doen weten, dat zij „in zake de kerkgebouwen geen besluit kun nen nemen zonder eerst overleg te heb ben gepleegd met de gemeenteraden" en dat zij verder „binnen zeer korten tijd instructies over dit onderwerp kun nen te gemoet zien". Het is nog niet uit met de kerkelij ke kwestie en ze kan ons nog heel wat onverwachts brengen 1 BRESKENS, 5 Februari 1907. Aan het postkantoor Breskens en de daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Jan. ingelegd ƒ21070.555; terugbetaald ƒ18213.725. Het laatste, door dat kantoor uitge geven boekje, draagt het nummer 4630. Sluis, 31 Jan. Hedenmiddag werden de inwoners opgeschrikt door het ge roep van brand. Bij den heer P. J. Cauwels alhier ont stond door een onbekende oorzaak een begin van brand en sloeg de vlam reeds naar buiten. Daar men de brand spoedig meester was, was de hulp van de inmiddels bij elkaar geroepen brandweer niet meer noodig, en kon deze huiswaarts keeren. Op uitnoodiging van de Afdeellng IJzendijke van 't Nut" trad Donder dag de Heer J. W. Broedelet uit Den Haag op, in de zaal van den heer F.

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1