lttnueniand. schikbare personeel in den put afgedaald om hulp te verleenen. De afgevaardig de Lamendin, maire van Liévin en oud mijnwerker, bevond zich daarbij om een werkzaam deel aan de redding te ne men. Een steeds aangroeiende, angsti ge menigte verdrong zich op het ter rein der concessie. Om 2 uur waren er 680 mijnwerkers levend en ongedeerd uit de mijn gekomen, men wist toen nog niet of er slachtoffers waren. De ontploffing bleek te hebben plaats ge had in de ader Francois op een diepte van 526 meter. In die ader werd op het oogenblik niet gewerkt, maar er waren 2 ingenieurs en een hoofdop zichter in, om de ader te onderzoeken. Deze 3 menschen zijn de slachtoffers geworden van de ramp, waarvan de oorzaak nog onbekend is. Men vond den hoofdingenieur dood met een schedel breuk, den ingenieur Pelvey, wiens hoofd geheel verpletterd was en later nog onder de puinhoopen van de inge storte gang het lijk van den hoofop- zichter Laurent. Andere slachtoffers schijnen er niet te zijn. Wel ontbraken er tegen den avond nog 50 van de 812 arbeiders, die 's morgens waren afgedaald, maar men zegt, dat zij aan het reddingswerk deel nemen. BRESKENS, I Februari 1907. De Dinsdagavond gehouden vergade ring van de varkens-assurantie-maat- sehappij „Eendracht maakt Macht" werd bijgewoond door 75 leden. Aan het verslag van den toestand dei- maatschappij is ontleend dat zij op 31 Dec. 1906 bestond uit 100 leden en 18 donateurs. Per maand waren gemiddeld 135 var kens verzekerd. De rekening beliep in ontvang 568.39 en in uitgaaf ƒ488.25 waaronder de kosten der feestvergadering een belang rijk aandeel had, terwijl mede voor 8 varkens was uitgekeerd. Met het batig saldo van ƒ80.14 bedragen de bezittin gen der maatschappij thans 2345.01s. De inleg voor nieuwe leden werd an dermaal bepaald op ƒ3 en de uitkeering op ƒ0.40 per K.G. bruto gewicht. Als leden van het bestuur werden herbenoemd de aftredende leden H. Brakman inet 73, A. I. Cornelis met 67 en P. du Bois met 65 van do 75 en als keurmeester D. A. de Reijgh met 5.4 stemmen. Een voorstel van het lid P. J. de Ko ning om aan den keurmeester het keur loon per varken en niet per keuring te regelen werd zonder stemming van de hand gewezen. In de daarop gehouden bestuursver gadering werden.de beide aftredende ti- woording gedaan over het dienstjaar 1906, waaruit bleek dat op 1 Jan. 1906 aanwezig was ƒ378.775 en dat de ont vangsten gedurende dat jaar aan con tribution, giften en rente bedroegen ƒ116.88, zoodat de ontvangsten op 31 December 1906 bedroegen ƒ495.655. De uitgaven gedurende dat jaar heb ben bedragen ƒ82.38 waaronder ƒ74.25 voor gedane uitkeeringen wegens ziek ten, alzoo een batig saldo gevende van ƒ413.275. Do voorzitter dankte den heer F. J. Noest als penningmeester voor zijn ge houden heheer, en beval de vereeniging bij vernieuwing bij hem aan. Als betsuursleden werden herkozen de heeren J. H. Henneqnin en V. M. Heemshuijze en herkozen als commissa rissen van toezicht de heeren J. Noest Sr. J. J. Versluijs en A. J. Rozemeijer. Schoondijke. Het ziekenfonds „Hulp in nood" vergaderde Zaterdag om hare rekening te doen. Van de 97 leden waren er 53 present, benevens de 8 bestuursleden. Uitgekeerd werd in 1906 een bedrag ƒ515.50. Het kapitaal is met het ba tig slot ad ƒ26.41 van 1906 nu geklom men tot ƒ1567.215. Dit jaar hadden geen periodieke af tredingen plaats. In zijn sluitingswoord wees de voor zitter, de heer Anth. Luteijn, er op, dat gewaakt moet worden tegen misbruik maken van de gelden van het fonds. Niet al te lichtvaardig moeten zie- ken-briefjes aangevraagd wprden. Gaat men in dien geest door, dan zou de vereeniging niet langer in stand kun nen blijven. IJzemlijke, 30 Jan. De hedenmorgen gehouden zitting van den Gemeenteraad werd bijgewoond door 6 leden de heer F. J. Calon was wegens ongesteldheid afwezig. Na lezing en goedkeuring der notulen, deed de voorz. mededeeling van de na volgende ingekomen stukken, als a. proces-verbaal van kasopname bij den gem.-ontvanger waarbij aanwezig bleek ƒ3674.695. b. het beredeneerd verslag over 1906 ingevolge der woningwet, hetwelk voor de leden ter inzage zal wordon neder- gelegd c. het verslag der verrichtingen van de commissie tot wering van school verzuim, waaruit niets bijzonders bleek. Bij de door de commissie gehouden vergaderingen waren aansprakelijke per sonen opgeroepen als volgt: in Maart 1, April 3, Mei 1, Juli 1 en 1, Sept. 1, Oct. 1, Nov. 1 en 2. Dhr Hendrikse constateerde dat de resultaten van dit verslag in elk geval toch redenen tot tevredenheid gaf. Voorts deelde de voorz. mede, dat het niet mogelijk is gebleken om aan den Raad du voordracht te kunnen overleg- daar niet voor te vinden is. Eindelijk nog zeide de voorz. dat Dinsdag te Gent eene vergadering was gehouden van eenige belangstellenden uit het 4e en 5e district ter bespreking eener mogelijke verbinding van de bei de deelen van Zeeuwseh-Vlaanderen. Het resultaat dezer conferentie was, dat een comité werd benoemd, bestaan de uit de heeren J. A. van Rompu lid van Ged. Staten te Ter Neuzen, voor zitter, M. Lippens, bnrgemeester van Moerbeke (B.) A. Wolfert burg. van I-Ioek, Ph. J. van Dixhoorn, voorz. der Afdeeling Axel van de Zeeuwsche Land- bouw-Mij, te Axel, J. A. Neeteson, burg. van IJzendijke, J. A. P. Geill, burg. van Terneuzen en mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten te Middelburg, secretaris, dat de mogelijkheid zal onderzoeken van een tramverbinding IJzendijke Bier vliet—Philippine naar Sas van Gent met een mogelijke zijtak naar Terneu zen welk comité zich de ingenieur Cra mer te 's Gravenhage zal assumeeren tot het doen van opmetingen enz. Dhr Cortvriendt zag in 't verschiet reeds aanvragen om subsidie aan pol ders en gemeenten, maar meende nu reeds te moeten opmerken dat IJzendijke vracht genoeg heeft aan haar Subsidie aan de IJzend. Stoomtram. Als de 10 jaar weer om zijn heeft zij reeds ƒ25.000 gesubsidieerd. De plattelands-gemeen ten en polders moeten maar steeds bij dragen. Dhr. Hendrikse meende, dat, als men de verkeersmiddelen kan bevorderen, verleende subsidie's toch geen wegge gooid geld is. De voorz. merkte op, dat het punt waarop dhr. Cortvriendt doelt van la ter zorg is en het zijnerzijds eene een voudige mededeeling is. Zij werd voor kennisgeving aangeno men. Van Ged. Staten was terug gekomen het besluit tot af- en overschrijving van eenige posten op de begrooting van 1906, en zagen liever 'daartoe eene wij ziging in die begrooting, ook in ver band met uitgaven voor krankzinnigen verpleging en de desbetreffende subsidie van rijk en provincie. Mede kan daarin worden opgenomen de uitvoering van de verharding van den Dooden dam waarvan de onkosten beliepen als volgt 52 M3 grind ii ƒ4.05 210.60 vervoer per as 25. werklóon 2 X 323/4 dag 65.50 levering van zand 18.- samen 319.10 waarvan het aandeel der gemeente ad 1/4 ƒ79.775 bedraagt en dat der be langhebbende polders het 3/4 ad ƒ239.30 in ontvang kan worden gebrachthun aandeel, berekend naar de kadastrale grootte beloopt voor: Oranje-Dierentijd 114.74 Maurits 86.84 levendo echtgenoot(e), ten zeerste te kort waren gedaan. Door middel van een onderzoek bij het kadaster kan gecon stateerd worden of het huis van de wed. Meillé staat op haar naam, dan wel mede op die van hare kinderen. De voorzitter beloofde dit onderzoek toe, waartoe tot vernieuwing werd be sloten. Als leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim werden herbenoemd de aftredende leden J. F. A. van de Wal met 6, P. C. M. Verhoeven met 5 en E. G. Bevin met 6 stemmen.de vacature Roosendaal werd voorhands opengelaten. lugekomen was een adres van het Bostuur der afd. Zeeland van den Bond van Ned. Gein. ambtenaren met ver zoek den ambtenaar ter Secretarie eeno hoogero jaarwedde toe te kennen. Burg. en Weth. overtuigd dat de jaarwedde ad f150 volstrekt niet hoog is, ja zelfs wel wat gering voor de vele werkzaamheden die van den ambtenaar worden gevorderd, wenschten bij de be handeling der begrooting van 1908, hoe wel nog ver daarvan verwijderd op dit adres terug te komen. Dhr. Hendrikse, van oordeel dat do Raad ook in verband met do andero aanvragen om verhooging consequent moet blijven, kon zich wel vereenigen met eene aanhouding. De voorz. deelde vervolgens mede, dat B. en W.ingevolge den wenk van den heer Hendrikse de berekening heb ben opgemaakt eener wijziging van het vergunningsrecht. Bij eene verhooging van het mini mum van den aanslag van f5 op f10 voor elke f-50 huurwaarde, zou Aerts op f 40, Bron op f 50 Lievens op f 50 F. De Witte op f40 worden aangesla gen C. A. Calon ook op f 50, v. Stave ren op f30, Janneke Wisse op f30 Wijf fels op f30. Eigenaardig mag het genoemd wor den dat voor een inslag van 500 L. f40 recht zou worden betaald, terwijl er bierhuishenders zijn die 300 L. inslaan zonder eenig vergunningsrecht te beta len. Dhr. Hendrikse zou ook dit punt tot de begrooting willen verdaagd zien. De voorz. wees er op dat het vergun ningsrecht ingaat met Mei. Dhr. Hendrikse vroeg of de kleinere herbergiers nu ook van die wijziging profiteeren, «door een lageren aanslag. De voorz. zeide, dat geen lagere aan slag mogelijk is dan f25, als zijnde het minimum van het vergunningsrecht ge regeld bij art. 20 van de drankwet. Dhr Hendrikse merkte tengevolge daar van op, dat het niet de bedoeling is ge weest geld uit den zak van enkelen te jagen, maar wel om do kleineren te verlichten nu het blijkt dat dit niet kan, is er ook geen reden wijziging in die verordening te brengen en is 't be ter de toestand maar te laten zooals

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2