ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTiEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1177. Zaterdag 2 Februari 1907. 16c Jaarg. Buitenland. HIIESknSillI COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgis /0.02s en voor Amerika 0.82s bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. AdvertentiSn van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. AdvertentiSn worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. I)it blad verschijnt elkeu Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAX te llreskens. I)e verkiezingen in Duitscliland tenge volge van de ontbinding van den Rijks dag, zijn tot dusver een verpletterende nederlaag geweest voor de sociaal-doino- craten. Zij hebben 12 zetels verloren, en nog wel in enkele van hun vaste districten, zooals in Saksen. Het cen trum blijkt er bij deze verkiezingen zon der kleerscheuren afgekomen te zijn; bij de herstemmingen kon het echter wel eens anders loopen. Berlijn is voor de socialisten gebleven. In liet palcisdis- trict is er herstemming tusschen Kamt', vrijzinnige volkspartij en den socialist Arons. De kans voor do laatstgenoem de is wel niet bijzonder groot, maarze ker blijven verrassingen mogelijk, voor al als het Cent-ruin besluit den socialist te steunen bij de herstemming. Men kent de bedreiging des keizers, dat hij zich voorgoed te Potsdam zou vestigen, indien ook het paleisdistrict een socia list koos. Te Hamburg is de loidor Bebel goko- zen. Te Dusseldorp en te Mains ko men een socialist en een centrumman met elkander in herstemmiug Br is zelden zulk een. opgewekt poli tiek leven waargenomen als bij dezo verkiezingen. In Berlijn steeg de geest drift ten top bij het vernemen van de nederlaag der sosialisten. Die geest drift laaide uit in een grootsche natio nale betooging voor het paleis van den rijkskanselier. In Berlijn hebben, naar men berekent, 85 tot 90 VUn de kie zers hun plichten vervuld. De regee ring heeft dus wel succes gehad met haar oproep tot de thuisblijvers, want in 1903 was het percentage slechts 76 °/0 voor Berlijn. Alleen heeft het haar in de hoofdstad zelf niet veel mogen ba ten Maar mogelijk is het elders van gunstiger gevolg geweest. De grootste fie drukte to Berlijn was waar to nemen voor het bureau van de Lokal Anzei- ger, dio do uitslagen in lichtende letters projecteerde. Telkens weerklonkon oor- verdooveiid gejuich en geiluit van voor- en tegenstanders van de gekozenen. Aan het lawaai bij do mededoeling, dat Roeren, de eigenlijke man van de oor zaak der ontbinding, herkozen was, scheen geen einde to komen. „Duitscli land boven al" zong men, toen de winst der nationale partijen bekend werd. En donderende hoera's gingen op bij de vertooning van de portretten des kei zers van Bismarck en Dernburg. De so cialisten trokken na het vernemen der nederlagen meest af naar hot bureau van de Vorwarts. In ieder geval zullon do sociaal-demo craten veel mooten winnen bij de nog uitgebleven uitslagen en de herstem mingen, willen zij niet alleen hun ver lies goedmaken, maar ook, zooals bijv. Singer voorspeld had, hun aantal zetels van 79 op 85 of 90 kunnen brengen. Zij moeten dan tegenover hun aanvan kelijk verlies eon'winst van 23 zetels kunnen stellen. Indien tenminste de be richten niet juist zijn, dat zij al 16 ze tels hebben verloren, want dan worden die getallen 22 en 27 Do eerste uitslagen zijn daarom hoop gevend voor de nationale partijen, om dat er kans is, dat, moge hot centrum niet achteruit getimmerd zijn (bij de herstemmingen wint deze partij gewoon lijk niet zooveel) het centrum mot de verzwakte sociaal democratie samen geen anti-regeeringsgezinde meerderheid zul len kunnen vormen. Do regeoringspar- tijen moeten ongeveer 13 zetels winnen om een tot regooron bekwame meerder heid te vormen. Daar was het Zater- morgen al aardig aan toe. Van de nationaal-Katholiekon hoort men nog weinig. Naar uit enkele be richten kan blijken is men te Rome de ze nieuwe Katholieke partij, die niet niet het centrum medegaat in aiiti-na- tionalu politiek, niet ongunstig gezind. De rijkskanselier, Vrijdag te Berlijn zijn kiezersplicht vervulde, verkoos niet bij andere kiezers voorgetrokk- n te wor den en wachtte in de rij geduldig zijn beurt af. Een stoomboot met kiezers van Nor- derny is in hot ijs vast geraakt, zoo dat zij niet aan land hebben kunnen komen. Deze week heeft zich weer gekenmerkt door een tweetal ernstige ongelukken op mijngebied'in Duitschland on in Frank rijk. De ramp in Duitschland had plaats in do mijn Bildstock, te Reden, behooren- de tot het bekken van Saarbrucke. In den nacht van Zondag op Maandag wa ren omstreeks 250 arbeiders in de mijn afgedaald, kort na de afdaling had er een ontploffing plaats van het grauw vuur. Terstond werden de reddings ploegen van alle mijnen in het Saarge- bied ontboden, dio in de mijn afdaalden en om 5 uur 's morgens hadden zij 77, meest onherkenbaar verminkte lijken opgehaald. Toen brak er brand in de mijn uit cn werden de reddingsploegen door het vuur teruggedreven. Zij leg den een geduchto werkkracht aan den dag, maar slaagden er niet in om tot de plaats der ontploffing door te drin gen. Juist waren zij weder hoven, toen zich opniuuw oen geweldige ontploffing in do mijn deed liooren, waarhij zoover men kan nagaan, niemand gedood of gewond word. Do mijnautoriteiton be spraken de maatregelen, die tegen liet vuur konden genomen worden. Inmiddels werden nog voortdurend lijken bovengebracht, zoodat mon er ten slotto 164 had en 22 gewonden, die naar het hospitaal te Neukirchen zijn gevoord 17 daarvan waren zwaar ge wond. Een 50-tal arbeiders had de mijn ongedeerd kunnen verlaten, men achtte de anderen als verloren. Eveneens wordt de 5e verdieping van de mijn, waar de ontploffing plaats had, als verloren be schouwd. Om 2 uur 's middags geluk te het nog 4 menschen levend boven te brengen. (Jnder hen bevond zich een opzichter. Van de bovengebrachte lijken zijn er slechts 24 herkend. De reddingsploegen moesten Maandagmid dag om 3 uur het werk opgeven, om dat men nieuwe ontploffingen vreesde. De brand in de mijn woedde toen nog voort. Do president van de Fransche Repu bliek heeft het volgende telegram ge zonden aan keizer Wilhelm Aan Zijne Majesteit, Wilhelm II, kei zer van Duitschland, koning van Prui sen, te Berlijn. Ik verneem mot diepe ontroering de verschrikkelijke mijn-ontploffing, die zooveel slachtoffers heeft gemaakt on der de mijnwerkers van den put Bild stock in de mijn te Reden. Ik wensch Uwe Majesteit mijn ernstige deelneming te betuigen en mij aan te sluiten bij den rouw der zoo vreeselijk beproefde mijnbevolking. (w. g.) FALLIÈRES. De mijnramp in Frankrijk had plaats te Liévin, in het departement Pas-de- Calais en werd eveneens door een ont ploffing van grauwvuur veroorzaakt, die Maandagmorgen om negen uur plaats had. Er waren dien morgen 812 arbei ders afgedaald. Zoodra de ontploffing ter plaatse bekend was, ontstond er on der de arbeidersbevolking een geduchto paniek. Familie en gezinsleden van mijnwerkers snelden naar het terrein. De ingenieur-directeur Simon der mijn- maatschappij was reeds met het be-

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1