|jl v o - m ADVERTENTIEBLAD VOOR No. 1175. Zaterdag 26 Januari 1907. 16e Jaarg. Buiteu land. AiJ Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven g: arders aangenomen Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Ilit blad verschijnt, eiken IMnsilasr- si Vrijdagavond bij tien uitgever C. te Breskens. ml-* nmtaat aoavj* Te NEW WORK is een vereeniging gesticht ter bestrijding van hinderlijke geluiden. De - ootv j'.iiigstelling, welke deze poging onder alle stonden der stad ont- iDO-. bewö.-l, lat h str d.rumoer er onduldbaar v or.'.t. v lijst der leden wordt geopend ;uren van nigenoeg alle ziekenhuizen. Deze liggen in volkrijke buiu o.n. aan drukke straten en de zeer gevoelige bewoners ljjden dushotmeost. Een inwonend geneesheer van een hospitaal somt ecnige van de hinderlij ke rustverstoorders opde eloctrische trammen (die als ze nieuw zijn zoo on hoorbaar kunnen glijden of gezellig kun nen gonzen) hinderen niet alleen door het gefluit en gebol, maar knarsen en ratelen tengevolge van afgesleten wie len, verbogen spoorstaven en losgere- den onderstellen. Wagens en karren rammelen over de automobielen toete ren dronken mannen bulken langs den weg kinderen schreeuwen niet hooge stemmen, spelen voetbal met leege blik ken bussen of laten zevenklappers sprin gen onder de ramenhonden blaffen venters advertoeren skheeuwend hun waar De zieken zijn tegen dit opstijgend rumoer niot te beschermen. Het schrikt lien op uit den verkwikkenden slaap, die genezing moet brengen het prik kelt dag en nacht hun gevoelige zenu wen. Krankzinnigheid en dood worden, volgens dezen geneesheer, meer dan eens door geluiden van de straat ver oorzaakt. Op andere plaatsen in de stad, dicht bij de haven gelegen, wordt geklaagd over het onafgebroken gegil der sirenen, over het lawaai van de fabrieken, over den metalen donder, waarmede hot vel'- hui voer van groote stalen voorwerpen go- paard gaat. Do Yereeniging was zoo gelukkig da delijk bij twee invloedrijke personen grooten steun te vinden namelijk bij den inspecteur van don openbaren ge zondheidsdienst eri bij dien van do ha ven. Doze laatste heeft reeds bij rond schrijven gelast niet langer en niet va- kor van do stoomfluiten gebruik to ma- i ken dan voor de veiligheid is voorge schreven. Hot eerste werk van de Yereeniging I zal zijn de ziekenhuizen van de plaag te bevrijden. Aan do traniwegbesturen zal worden verzocht last te geven dat in de buurt van de ziekenhuizen niet zal gebeld worden; eigenaars van auto mobielen zal verzocht worden de stra ten waar hospitalen liggen zooveel mo gelijk te mijden, terwijl aan de politie zal worden gevraagd bij de ziekenhui zen een agent te belasten met het te gengaan van straatrumoer. Daarna zal overwogen wordon wat verder gedaan kan wordon. Vóór ziekenhuizen en scholen moest in de eerste plaats asphalt worden ge legd. Het is een ervaring van velen dat ziekenhuizen zoo weinig rustig zijn. Niet alleen door rumoer van buiten, maar ook inwendig. Ziekenhuizen zijn uit den aard, dat het weren van klee den, behangsels en gordijnen, zoor go- lioorigmaar daarom moest in zulke gebouwen dan ook met groote zorg ge waakt worden tegen het verwekken van rumoer. Alle deuren en ramen moesten geluidloos bewegen en schellen slechts daar aangebracht worden waar zij geen zieken hinderentusschen- muren en plafonds moeten van zooöan> go dikte gemaakt zijn, dat er geen go- luid kan doordringen tafels en stoe len op de houten vloer voorzien worden van caoutchouc dopjeszusters en dokters behoorden steeds caoutchouc- hakbeschormors of pantoffels te dragen om onhoorbaar te kunnen loopen, enz. enz. Dat dit gemakkelijk bereikbaar ideaal nog lang niet overal bereik is wie die naar slaap en rust gesnakt heeft zal het ontkennen Er zijn er, die beweren, dat klagen over zulke dingen een bewijs is dat ons geslacht achteruitgaat, maar zien ze niet over 't hoofd, dat tegenwoordig heol wat meer van de zenuwen wordt gevergd en dat men dus verstandig doet met ze daar, waar dit mogelijk is, te sparen juist om achteruitgang te voorkomen De Amerikanen, die zeker niet tot de verwijfde natiën behooren, geven een verstandig voorbeeld. Men moet trouwens op dit gebied, de handen wel ineonslaan, wil men iets bereiken, daar het oor niet individueel te beschermen is, zooals bijv. het oog, tegen te sterke indrukken, door parasol, blauwe bril of dichtknijpen. Het oor is, op groote afstanden, door wanden heen te teffen. Het is de deur van de hersens, die altijd openstaat. Er is dus alles voor te zeggen dat de overheid medewerkt om te voorkomen dat onnadenkenden en onverschilligen het oor van hun medemensclien door onnoodigo, hinderlijke geluiden vermoeien of pijnigen. Maar er is voor do bewonors eener stad nog iets orgers dan rumoer en dat is onfrissche melk. Wie weet welke ongerechtigheden in een kopje melk kunnen drijven, kan zich voorstellen welk gevaar een stad bedreigt, die dagelijks naar schatting 540,000 koeien noodig heeft om in de behoefte aan melk te voorzien. Men voelt hoeveol stallen Augiastallen wa ren, hoeveel molkslijterijen en melksa- lons in reinheid en frischheid tekort schoten. De New-Yorksche gezondheidspolitie heeft echter in deze aangelegenheid ge toond boven de politieke partijen te staan en de onfrissche koe moedig bij de horens te durven pakken en te ver jagen. Duizenden koeien zijn onschadelijk ge maakt, honderden stallen en slijterijen afgekeurd, zeshonderd melkinrichtingen op bevel verbouwdongezonde men- schon van het bedrijf uitgesloten, on frissche menschen tot reinheid gebracht, met dit gevolg dat thans, na twee jaren van de strengste controle, dr. Darling ton, de voorzitter van den gezondheids raad, getuigen kan, „dat geen droppel besmette melk door het kordon kan sluipen, waarmede de melkinspectie el- ken toegang tot New-York heeft afge sloten, dat geen druppel op de ontbijt tafel komt zonder dat men de bron kent, en dat in de armste wijken der stad geen kan onfrissche melk meer wordt verkocht. Groote bezwaren waren aan de con trole verbonden, omdat niet minder dan 7 Staten aan de melkvoorziening deel namen. De politie kon de boeren in die Staten (die van den Staat New-York uitgezonderd) niet rechtstreeks bereiken maar wist ze toch onder hare controle te krijgen, door bij niet naleving harer voorschriften invoer van de melk uit die Staten te verbieden. Ook de spoorwegmaatschappijen wer- den gedwongen maatregelen te nemen om de melkwagens zoo in te richten, dat de melk gedurende den overtocht koel blijft. De gevolgen van al deze maatregelen komen reeds aan het licht. Terwijl o. a. in Washington in het afgeloopen jaar, in één week nog een epidemie van typhus, door melk overgebracht, 50 per-

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1