100 mw BILOOM Houtverkooping nieuwe gezaagde Houtwalen, Zfrti 2 Fiwi 1907, nieuwe gezaagde HOUTWAREN,' ipenbare fnrkooping Zatsrflae 26 Jiuari 1907, Eenige MEUBELEN en HUISRAAD, Burger! si am!. Ad verten tiën. 70 a 80 Kronen van zware Ölmenboomen. A ARD EN BURG. handelsberichten. BIERVLIET, fabrieksgebouwen en der gashouders. Zoover is het echter niet gekomen. Door de onmiddellijke aanwezigheid der brandweer, slaagde men er spoedig in, met behulp van eenige slangen op de hoogdrukwaterleiding, het vuur mees ter te worden. De schade ls aanzienlijk, doch .door assurantie op beurspolis gedekt. De oorzaak schijnt gezocht te moeten worden in het ontstaan van een lek in de leiding boven de zuiveringskisten, doch zekerheid bestaat hieromtrent niet. De bewoners van het Oostelijk- deel van het Noordereiland te Rotter dam werden gistermorgen opgeschrikt door een geweldigen slag die de huizon deed schudden "en tal van ruiten aan gruizelementen sloeg. Het geweld van de ontploffing plantte zich vooral in Oos telijke richting en zelfs tot in Kralin gen werd de dreun gevoeld. Aan de Prins Hendrikkade tusschen de Koninginnebrug en de Spoorbrug ligt een ijzeren ponton of lichter met hou ten dekhutton dienende als bergplaats voor de goederen van de booten van de Nederlandsche Stoombootrederij. Deze ponton, waar de booten aanleggen, is aangesloten aan het buizennet van ge- carbureerd waterstofgas. Om 7 uur was de reederijboot ver trokken en vijf minuten daarna begaf zich de schildersknecht Hoos, aan boord van den lichter, om eenig verfwerk te verrichten. Hij daalde af in het ruim en streek een lucifer aan om het gas licht te ontsteken. Toen hij den lucifer bij het gaskraan- tje bracht, volgde een ontploffing, waar van de plaatselijke uitwerking vooral ontzettend was. De wand van het schip scheurde van een en de schildersknecht, die door de ontploffing in brand was gevlogen, werd als door een wonder door de wijd ga pende scheur van den scheepswand ge slingerd en kwam in het water van de Koningshaven terecht. Gelukkig voor den man, anders was hij ongetwijfeld levend verbrand. Nu word zijn hulpge roep gehoord door twee los-werklieden, die den drenkeling aan den lagen kant van de Prins Hendrikkade konden be reiken en hem redden. De man was er bijzonder goed afgekomen. Hij had eenige kieine wondjes aan het hoofd, een paar vingers waren ontveld en het hoofdhaar was geschroeid. Menschenlevens zijn er dus gelukkig niet te betreuren geweest, doch de ma- terieele schade is vrij aanzienlijk. De kracht van de ontploffing was dermate, dat niet alleen de zijwand van het ijze ren schip openscheurde, maar ook het bovendek van elkander werd gereten, terwijl de zware ijzeren bolders, waar aan de kabels van de booten bevestigd worden, met een stuk van het dek in de lucht geslingerd werden en terecht kwamen op het dak van een der dek- hutten. Op een afstand van 2-50 meter in oostelijke richting werden de ruiten vernield. Ook in de Feijenoordstraat, zelfs aan de Prins Alexanderstraat, zelfs aan de overzijde van de Koningshaven, o. a. van 't verbandlocaal aan de Nassouka- de, moesten de ruiten het ontgelden en van sommige woningen werden de spón- ningen mede uitgerukt. Er doen zich bij dergelijke ontploffin gen altijd merkwaardige verschijnselen voor. Zoo werd van een lantaarnpaal vlak bij de fdaats der explosie geen ruit verbrijzeld, terwijl van andere lantaarns, op grooten afstand, geen glaasje bleef heel. Yan een sigarenwinkel ook vlak bij de plaats des onheils, bleef de win kelruit heel, terwijl dé étalage door el kander werd geworpen. Yan dé pan den, waarvan de buitendeur open stond en waar dus de lichtdruk een uitweg had, werden weinig of geen ramen ka pot geslagen. Zoo o.m. van hét ge bouw van de Dordtsche Bank. Nog een bewijs hoe sterk de luchtdruk op het moment der ontploffing wasvan het meerendeel der voorbijgangers over de Koninginnebrug woeien de hoofddeksels af. De spoorbrug heeft vermoedelijk niets geleden. Onmiddellijk is een onderzoek ingesteld naar den ijzeren bovenbouw. Op den Gruttersdijk te Utrecht woonde de 75-jarige weduwe T.die wegens haar groote hardhoorigheid ge woonlijk Dooflle" genoemd werd. Zij genoot een buitengewone populariteit, in dien zin, dat men zich gewoonlijk te haren koste vermaakte. Vooral de jeugd maakte het haar dik wijls zeer lastig. Woensdagavond was het weder van hetzelfde laken een pak en werd zij bij het verlaten van haar stulpje dadelijk van alle kanten door de bengels be stookt. Het oude besje wond zich steeds meer en meer op, geraakte in een cri sis van de hoogste opgewoudenheid en ..zakto ten slotte levenloos ineen. De wreede knapen hadden haar dood- gesard Een 30 jaar geleden wei d de leér- W. wegens' wangedrag van de Rijks kweekschool te Groningen weggezon den. Hij bleef niettemin doorscudeeren en deed op zijn tijd 'n uitstekend exa men voor onderwijzer te Leeuwarden. Er was in dien tijd geen overvloed van candidaat-onderwijzers en zoo duurde het niet lang, of de heer W. kreeg een benoeming als op Terschelling. Ook daar was zijn gedrag niet van dien aard, dat B. en W. een langer verblijf in die school wenschelijk achtten in het be lang dezer inrichting. Hem werd in overweging gegeven zijn ontslag aan te vragen. Aan dien wenk gaf hij gehoor en hij liet zich kort na zijn ontslag aanwerven als soldaat naar West-Indië. Het leven daar schijnt echter niet bij zonder in zijn smaak te zijn gevallen; althans hij deserteerde en zocht toen zijn heil in Zuid-Amerika. Het heet, dat hij daar een tijdlang de rol van een Rinaldo Rinaldini heeft vervuld niet op de planken; maar in werkelijkheid. Zelfs liep later het ge rucht, (laf hij in die kwaliteit gefusi- leerd was geworden. Dit laatste ge rucht is evenwel gebleken uit den duim te zijn gezogen. Want eenigen tijd la ter kwam hij weer boven water in Chi li als aannemer van pnblieke werken. Of hij in dezen werkkring niet fortuin lijk is geweest weten we niet. zegt de N. Gron. Ct. Maar wel weet het blad, dat hij tot zijn oude liefde is weerge keerd hij werd leeraar aan een of an dere inrichting in Chili. De jongste aardbeving aldaar heeft een einde ge maakt aan zijn avontuurlijke loopbaan. Voor een paar dagen is het bericht ge komen van zijn ongelukkig uiteinde. Een veertienjarig knechtje van den voerman v. L. uit Gastel kwam te kort achter het paard. Het dier sloeg ach teruit en trof den knaap onder de kin. Vreeselijk verwond werd de jongen naar het gasthuis vervoerd, waar bij weldra den geest gaf. Donderdagmiddag is de 21-jarige zoon van den landbouwer J. v. d. W., •wonende in de buurtschap 't Beiersche, in een sloot verdronken gevonden. De ongelukkige, dio aan toevallen leed, is te water geraakt, zonder dat zijn jonge re broer, die met hem op hetzelfde land aan het werk was, iets van het onge val bemerkt had. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Vrijdagmiddag werd er binnen brand ontdekt op een kamer op een tweede-vei dieping-achter aan den Goud- scheweg te Rotterdam. Daar woont de 77 jarige juffrouw A. Heijbroek, wedu we C. Siekman samen met haar 44-ja- rige dochter C. Siekman, die dienstbode is. Toen de brand uitbrak, was de ou de vrouw, die blind is, alleen thuis; de dochter was uit en had voor haar ver trek haar moeder nog een stoof met vuur gegeven. Vermoed wordt dat het vuur uit deze stoof in aanraking is ge komen met de kleeding van het oudje, want toen agenten van politie, burgers en gasten van spuit 12 met den brand spuitmeester, den heer A. Wels de wo ning binnendrongen en het vuur met emmers water blucsbten, vonden zij de vrouw geheel verbrand en reeds gedeel telijk verkoold voor de bodstede liggen, ter plaatse waar hare dochter haar ach terliet. Naast het lijk was, waar de stoof gestaan had, een gat in den vloer gebrand. Dr. W. Helderman», wiens hulp werd ingeroepen, kon natuurlijk slechts den dood constateeren. De inboedel is tegen brandschade ver zekerd. Sreskens. Geboorten. 9 Januari. Ca- tharina Jozina, d. van TI. F. Meijer en Verstraten. 11, Cornell's Izaak, z. Jac. van de Sande en H. Jacobse. Cadzand. Huw.-Voltr. 22 Nov. J. B. Plog, 25 j., jm. en J. van den Ameele, 20 j., jd. 13 Dec. P. J. Bokelaar, 51 j., wodn. en V. J. P. Caboor, 24 j., jd. 28, P. de Wolf, 39 j., wedn. en S. den Dekker, 33 j., jd. Geboorten. 22 October. Elizabeth, d. van Iz. Misilje en A. de Wolf. 23 Nov. Johannes Pieter, z. van J. Ilendrikxen E. Quaars. Overlijden. 23 Nov. Catharina Deij, 65 j., wed. van Iz. de Maillie. 38.'I'"" Collecte Zeeland. Trekking Maandag 21 Jan. ƒ70. 1889 8337 8362 8436 10454 12140 12212 19374 NIETEN. 1847 2064 2071 5215 5263 8392 8398 8439 8548 8659 8699 10466 10473 10496 12186 12198 12215 Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Wocnsd. 23 Jan. Donderd. 24 Vrijdag 25 7.50 8.59 10.03 8.14 9.23 10.27 Rotterdam 21 Jan. Tarwe, per 100 K.G. f 7.00 a f 9.00 Rogge» per H.L. f 5.- af 5.40 Haver per 100 K.G. f 6.75 a f 7.25 Kookerwten f 7.50 a f 8.00 Bruine boonen p. H.L. f 7.00 a f 9.- Witte f 14.50 a f 15.50 Zeeuwsche Uien f 1.20 gr bruine f 1.45 kleine f 1.75 stroogele per 60 K.G. Aardapp. Z. blauwe f 2.50 a f 2.00 eigen-heimers f 1.40 a f 1.60 bonte f 2.20 a f 2.40 V eemarkt. Koeien en Ossen 26 tot 38 c., Kal veren 40 tot 55 c., Schapen 26 tot 30 c., Lammeren 30 tot 35 c., Varkens 22 tot 24 c., id. voor export 20 a 21 c., alles per 1j2 K.G. Koers van het geld. België 100 fr. f47.40 a f47.825 Eng. 1 pd. St. f 11.93s af 12.105 N.-Am. 1 Dollar f 2.45. die onder getuigen bewijzen kan dat er iets is gebeurt in mijn herberg, dat niet mag g-ebeiireii. J. J. ROFAK, Kruisdijk. De Notaris H. G. Hammaoher te Grootte is voornemens om op Vrijdag 25 Januari 1907, des namiddags te 2 ure, aan de Haven aan de Wielingen to Cadzand, ten ver zoeke van de firma DE BESTE Co., in het openbaar te verkoopen eene zeer yroote parlij waaronder ook GESCHAAFD en GEPLOEGD. ZEGT HET VOORT. De Notaris Hammaoher te Gron de is voornemens om op Zaterdag 9 Februari 1997, des voormiddags te 11 ure, op het plein van J. Bron te IJ z e n d ij k e, ten ver zoeke van de Firma DE BESTE Co., in het openbaar te verkoopen EENE GROOTE PARTIJ waaronder ook geschaafd en ge ploegd. ZEGT HET VOORT. De Notaris P. Zijistra te iJxon- dijke is voornemens des namiddags een uur te Biervliet, op de stadsweide, ten verzoeke van C. BRAKMAN e. a. publiek te verkoopen Te vergaderen op de stadsweide. Onmiddellijk daarna op het hofplein van den heer L. J. van Bi' Waeter te Biervliet, ten verzoeke van den Heer A. C. MAES te Hoofdplaat EENE PARTIJ te De Notaris P. Zijlstra te Uxan- dijke is voornemens des namiddags 2 uur stipt, op het hof- steedje bewoond door Jacob Roosb te Aardenburgpubliek te verkoopen ten verzoeke van den WelEdGestr. Heer Mr P. DIELEMAN als Curator in het fail lissement van genoemden Roose Bruin MERRIEPAARD 13 jaar, Vos Merriepaard oud 10 jaar, 2 Koeien, Vaars- kalf, 4 Varkens, 11 Biggen, 4 Scha pen, 20 Konijnen, 2 Honden, 6 Een den, Kippen, Kalkoenen, Tweewiels- kar, Wagen, Chais, Eggen, Ploeg, Landbouwgereedschap. Tarwe en Stroo, Paardenboonen, Haverstroo, enz., enz., Stalgereed- schap, Landbouwhalm. Kabinet, Spiegel, Klokken, Linnen kast, Lampen, Koper-, Glas- en Aar dewerk, Naaimachino, Velocipède enz. Koopen beneden ƒ3.— contant, on bekende. koopers moeten borgen stellen.

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 3