Spieker i Ds Domela Nieuwen Laatste Eer* Advertentiën. VERGA D ERIN C Handelsberichten. zwaar Wilgsn sn P pulieren HAKHOUT,! Ned. Bijb. Genootschaj smette" goederen niet willen ontvangen. Te meer wijl de heer Meursing, be halve directeur van de Ocean-Company, ook directeur is van het Oranje-Nassau- veem. Men ziet, hoe die partieele stakingen, om dikwerf luttele oorzaak aangevangen, een voortdurende bedreiging zijn voor de rust in het geheele transportbedrijf. Dinsdagavond brak aan de ge meente-gasfabriek te Bergen-op-Zoom een werkstaking uit onder de stokers. Sedert geruimen tijd kon men aan het gaslicht bemerken, dat het fabri- caat niet zoo dougdeljjk was als men zulks gewoon was. Oneenigheid omtrent het uitbetalen van het z.g. staangeld met Nieuwjaar was hiervan blijkbaar de oorzaak. De toeleg der stakers was, de stad des avonds in het donker te zetten. Nadat zij den directeur hun eischon hadden blootgelegd, die deze niet kon inwilligen, verlieten zij zingende de fa briek. Onmiddellijk werd alles gedaan om de verlichting gaande te houden, wat ge lukte. De stakers zijn ontslagen en door an deren vervangen. Te Villa-Abate, nabij Palermo, is de hoofdkerk van het stadje ingestort, op het oogenblik, dat deze vol menschen was, waarvan er 14 onder het puin be dolven werden. Er werden onmiddel lijk pogingen tot redding ingesteld en men heeft 2 dooden en 12 gewonden uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. Een ernstig ongeluk heeft Donder dagavond plaats gehad met een auto- koolzuurspuit van de Amsterdamsche brandweer. Gealarmeerd voor een brand in de Westerstraat reed de auto van de ka zerne aan de Prinsengracht over de brug voor de Prinsenstraat naar het be dreigde punt. Juist op het midden van de brug weigerde de stuurstang van de auto haar werking: het voer tuig, dat met vaart de steile brughel- ling was opgereden, was derhalve niet meer bestuurbaar en het remtoestel niet bij machte de auto op de sterk afloopende helling van de brug voldoen de tegen te houden. Dientengevolge gleed de wagen met vrij veel vaart de gracht op, regelrecht in de schutting, welke tijdelijk opgeslagen stond op den hoek van de Anjelierstraat. Een juifrouw M. Kigouw geheeten, wohende in de Konijnenstraat, die geen kans meer zag tijdig uit den wog te komen, geraakro tusschen de schutting en de auto-spuit bekneld; de zware brandweerwagen drukte haar de borst kas in. Zwaar gewond werd het slachtoffer zoo spoedig mogelijk per brancard naar het Binnengasthuis vervoerd, waar bij aankomst haar toestand hoogst zorglijk bleek. Een uur later overleed do vrouw. Het duurde intusschen geruimen tijd eer men er in slaagde do aute uit haar beknelling tusschen het versplinterde houtwerk te bevrijden: het voertuig was aanmerkelijk beschadigd, het spat bord o. a. ineengedrukt, verschillende deelen verbogen. De wagen werd later op den avond naar de kazerne teruggebracht. Het brandje in de Westerstraat was spoedig gebluscht met materieel, dat van een andere zijde aanrukte. Het brandweerpersoneel, dat op de auto dienst deed, bleef ongedeerd; de meeste mannen sprongen er dadelijk af. Vrijdagmorgen brak te Greispols- heim, een dorp aan den spoorweg naar Bazel, op 15 IC. M. afstand van Straats burg een ernstige brand uit in een Ka- chelfabriek. De oorzaak er van is nog niet opgehelderd, vermoedelijk is er vuur uit den oven gevallen en heeft het een hoop afval bereikt, waarbij zeer voel celluloid was, waardoor de vlammen terstond hoog oplaaiden. Een deel der arbeiders en arbeidsters, meest ieugdige personen, was reeds aan liet werk. Het vuur bereikte al spoediD de deur en versperde zoodoende den arbeiders en arbeidsters die in het lo caal waren waar de brand uitbrak, den uitgang. Van dezen bereikten maar weinig de buitenlucht. Een meisje waag de den sprong door do vlammen en kwam met brandende kleeren op binnenplaats; haar toestand is hope- 10 De door de snel om zich heen grij pende vlammen bedreigde arbeiders slaagden er ook met in do met tralies uesloten vensters te openen. Zij dion aen zich opeen in den meest verwilder den hoek van het locaal, waar velen door rook bedwelmd, ineenzonken. ben groote hoop asch, waaruit verkoolde menschenbeenderen en schedels steken, duidt de plaats aan, waar 21 jonge menschenlovens, 15 meisjes en b jon gens van 15 tot 18 jaren, in de vlam men vorloren gingen. Door de deur kon niemand gered worden. Lit een tegenover gelegen locaal, van de plaats van den brand slechts door een smalle gang gescheiden, konden door het weg nemen van de tralies der vensters en van de kozijnen 6 knapen en meisjes worden gered. Het paklocaal wei d ook spoedig door den brand aangetast en daar kon men de tralies niet spoedig genoeg van de vensters wegbreken. De iongens en meisjes die daar waren, werden met geweld er tusschen door getrokken en kregen daarbij verwon dingen over het geheele lichaam. De directeur Nonbrecht uit Goispolsheim bevond zich bij het uitbreken van den brand nog niet in de fabriek Hij had twee opzichters, Durr en Schall, die in verhoor genomen zijn, om de verant woordelijkheid vast te stellen. Bij de afgebrande fabriek speelden zich hart roerende tooneelen af onder de ouders van de in het vuur omgekomen slacht- offers. De materieels schade bedraagt ƒ18.000. Een ernstig ongeluk had Zondag middag plaats met. de electrische tram op de place de l'Hotel de Ville te Saint Etienne, waar op een kruispunt 2 tiams tegen elkaar botsten. De schok was hevig. Een der wa gens viel om en van de 30 passagiers die er in zaten, kwamen er 2 om het leven. Zaterdagavond om tien uur kreeg te Rotterdam de 57-jarige schoenma ker G. v. d. Berg in zijn woning aan Zandstraat twist mot zijn vrouw, de 57-iarige Maria C. Simmers, die in den daaraanvolgenden nacht met een zware verwonding aan het hoofd in het Zie kenhuis werd opgenomen, waar men haar toestand als zeer ernstig bevond. Zii verklaarde dat haar man haar met een hamer op het hoofd geslagen haDe man, hierover door de politie on dervraagd, beweerde daarentegen, dat ziin vrouw met het hoofd op de kachel was gevallen, waardoor de wond zou ontstaan zijn. De politie heeft den man echter in voorloopige bewaring gestold en tevens den hamer in beslag §®n°" mon waaraan bloed en haren kleefden. De toestand der vrouw laat nog met toe, haar verder in verhoor te nemen. Zaterdag verscheen voor de recht bank te Altona de tuinman Ruckert, beschuldigd van moord op den tandarts Klauszen in een uit Hamburg komen den trein. De vader van den beklaag de, een achtenswaardig man, woonde het proces bij. De beschuldig le, 17jarig jongmensch, verklaarde, da J zijn opvoeding had gekregen aan een middelbare school. On zeer jeugdigen leeftijd voelde hij zich aangetrokken tot de theologische Sndie toen hij, op zijn 13de jaar voort durend aan zware hoofdpijnen loed. die het hem onmogelijk maakten om s - dceren Genoodzaakt de school ve laten, werd hij tuinman en verdiende karig zijn brood. Op een oogenblik, dat hij veel elleu de leed, hoorde hij spreken over den moord op een hoogen regeerings-ambte- naar in den sneltrein van Berlijn naar Stettin en hij kocht een bijl met het voornemen ook een dergelijke misdaad te plegen. Hij ging naar het station en dr. Klauszen trok alleen zijn aan dacht omdat hij er uitzag als een wel gesteld man hij kende hem overigens volrtrekt niet. Met hem in denzelfden coupé gestopt, viel hij hem aan zoodra de trein het station verlaten had en bracht hem 20 bijlslogon op het hoofd toe. Dr Neidhard, als deskundige aange wezen, had den beklaagde onderzocht om te zien of de hevige hoofdpijnen en duizelingen, waaraan hij Somtijds leed, geen aanleiding gaven om hem ontoe rekenbaar te vorkloven. Hij kwam tot de conclusie, dat de beklaagde volko men gezond van geest was en hij voeg de er bij, dat deze, op het oogenblik van zijn arrestatie, niet op hem den indruk had gemaakt van iemand, die honger leed. Het maximum-straf, toepasselijk op minderjarige misdadigers, schuldig be vonden aan moord, bedraagt 15 jaren tuchthuisstraf. Het gerechtshof ver klaarde Ruckert schuldig aan moord met berooving tot drijfveer en zonder aanneming van verzachtende omstan digheden, zoodat hij tot 15 jaren tucht huisstraf veroordeeld werd. Alleen de omstandigheid, dat de beklaagde min derjarig is, heeft hem uit de handen van den beul gehouden. Zaterdagavond om half twaalf kwam de 67-jarige wachtman J. W. de P. op het terrein der Rotterdamsche Droogdok Maatschappij aan de Boven Heyplaat om dienst doen op het s.s. „Santunus", liggende naast het Prins Hendrik-dok. Daartoe begaf de man zich in 't dok om boven over het dok aan boord te kunnen klimmen. Plotseling hoorde de waker, dienst doende op de werf, een doffen slag, die hem onverwijld naar het dek deed be geven. Daar gekomen zag hij d. P. onderaan de ijzoren trap liggen blijkbaar was hij boven gekomen misgestapt en van de ijzingwekkende hoogte op den ijzeren bodem van het dok gevallen. De man lag daar roerloos met een gapende wond in het voorhoofd. Per stoombootje „Dockyard" aan wal ge bracht en vervolgens naar 't Ziekenhuis vervoerd op advies van dr. Wolfsom, overleed Do P. om halftwee gedurende het transport in de brandcard. De Pierre die te Vlissingen woont was permanent wachtsman op de San tunus en maakte als zoodanig mede deel uit van de équipage. Op het perron van het Hollandsche Spoorwegstation te 's Gravenhage was Vrijdagmiddag halfvior een groot aantal personen wachtende op den troin naar Amsterdam. Onder het wachtende publiek een club je van de meest beruchte Amsterdam sche kwartjesvinders. Hoewel ze niet bij elkaar stonden, hadden de surveilleerende rechercheurs van politie hen spoedig in het oog. Kort voor het binnenrijden van den trein had een van de kwartjesvinders reeds een gesprek aangeknoopt met ie mand, blijkbaar een eeuvoudig buiten mannetje. Als de trein is voorgekomen, stappen eerst twee van het voor onnoozelen ge vaarlijke clubje in een coupé derde klas se, daarna weder éen en ten slotte een vierde met den buitenman. De rechercheurs hadden alles afgeloerd, waarschuwden den dienstdoenden trein- opzichter, door wiens bemiddeling op 't allerlaatste oogenblik een spoorwegbe ambte bij het nobele reisgezelschap werd geplaatst, blijkbaar niet tot genoegen van de kwartjesvindejs, van wie een voor het portierraam was gaan staan amuto hem gee. Toen de riep een der zoodat de in de delijk konden hoo kwartjesvinders. ■reW ve «O- {Vïo*- -tó ot& IJzendijke, 15 Jan. In de heen den vergadering van aandeelhouu. IJzendijksche Stoomtramweg-Maats, pij zijn in het bestuur tot commissa. sen gekozen de heeren J. A. Noeteson, burgemeester en P. Zijlstra, notaris al hier. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorin. nam. Woensd. 16 Jan. 2.51 3.15 Donderd. 17 3.20 3.44 Vrijdag 18 3.56 4.20 Rotterdam 14 Jan. Tarwe, per 100 K.G. f 7.00 a f 9.50 Rogge, per H.L. f 5.25 a f 5.85 Haver per 100 K.G. f 6.75 a f 7.40 Kookerwten f 8.10 a f 8.40 Bruine boonen p. H.L. f 7.00 a f 9.25 Witte f 12.50 a f 14.50 Zeeuwsclie Uien f 1.20 gr bruine f 1.45 kleine f 1.75 stroogele per 60 K.G. Aardapp. Z. blauwe f 2.20 a f 2.40 eigen-heimers f 1.40 a f 1.60 bonte f 2.20 a f 2.4C Veemarkt. Koeien en Ossen 26 tot 38 c., Kal veren 40 tot 55 c., Schapen 26 tot 3( c., Lammeren 30 tot 35 c., Varkens 2i tot 24 c., id. voor export 20 a 21 c. alles per 2 K.G. Koers van het geld. België 100 fr. f47.40 a f47.82» Eng. 1 pd. St. f 11.93» h f 12.10» N.-Am. 1 Dollar f 2.45. De notaris Hammacher te Groe de is voornemens om op Maandag 21 Januari 1907, des namiddags te 2 ure, ten verzoe' van Mej. de Wed. H. LEENHOUTS den heer A. LE GRAND, op hun dl li tusschen de Gerard de Moors- en St<' nen-polders, gemeente Groede, inl openbaar te verkoopen EENE PARTU liggende langs gemelden dijk. Vergaderplaats nabij het hofstee van Spiessens. ZEGT HET VOORT van leden en begunstigers der Af f ling „Zeeuwsch-Vlaanderen" van he op Maandag 28 Jan., nam. uur in de CONSISTORIEKAMER NED. HERV. GEMEENTE te SLL" OPENBARE SAMENKOMS avonds 6 uur in de HERV. KERK van GENT.

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 3