Gemengd. en het publiek de te verschaffen. noodige waarborgen In dit jaar zijn aan de periodieke artreding als leden van de Provinciale Staten voor wat het district Sluis be treft, onderworpen de heeren J. Eras mus, H. Gt. Hammacher en Gr. A. Vor- sterman van Oyen. Naar wij vernemen zal de heer D. J. Oggel, burgemeester van Axel, en in de Staten zitting hebbende voor het district Goes, zich niet meer beschikbaar stel len. Yoor do Eerste Kamer heeft in deze provincie geene aftreding plaats. BRESKENS, 15 Januari 1907. Het zou misschien wel wat dwaas geacht worden als men beweerde in de tegenwoordige eeuw van verlichting te gen licht te zijn. En toch, hoewel men op' dit punt hier geenszins verwend is, rijzen vaak klach ten over een licht behalve over die der rijwielen, hetwelk, ondanks de goe de bedoeling vaak belemmerend werkt, nl. over dat van den vuurtoren aan de Nieuwe Sluis, sints dit draaiend ge maakt is en met zeer korte tusschen- poozen zijn stralenbundels ook over de landzijde werpt. Er valt niet aan te twijfelen, dat de verlichting in verschillende vormen bij duisternis voor de scheepvaart evengoed als sein zijn nut heeft, gelijk de van elkander afwijkende signalen van de misthoiens, ter herkenning van de om geving waar de schepeling zich onge veer bevindt. Maar dat met het licht een uitwer king is verkregen als zich in de prak tijk voordoet, zal wel buiten de bere kening geweest. Men wete dan, dat hoe meer men het licht nadert, de stralen door de felle schittering des te schichtiger in het donker boren en de omgeving en dus ook zij die in deze richting gaan elk oogenblik in te dichter duister nis hullen. Zooals gezegd, werkt dat zeor belem merend op den voortgang, nu eens hel licht, dan plotseling weer stikdonker, maar dieren worden er inderdaad schuw van. En dat is Zaterdagmorgen gebleken, toen de winkelier De Winde met een met winkelwaren geladen kar naar de Nieuwe Sluis reed, en zijn paard ang stig geworden door de ongewone ver schijning, eensklaps begon te steigeren, achteruitdeinsde en ongelukkigerwijze in een diepe sloot terecht kwam. De kar bekwam eenige averij, de win kelwaren zijn grootendeels bedorven, het paard stond tot aan den nek in de mod der, en zelfs een zoontje van d. W. was tot aan den hals in het ongewone bad, waaruit hij door zijn vader schielijk geleid, voor de bevoegden die met het licht een sein geven voor de scheep vaart, juist een sein mag wezen om eener- zijds tot geen ongelukken de aanleiding te zijn, waar het anderzijds de strek king heeft ongelukken te voorkomen. Er is nu nog gelegenheid „de put te dempen voor het kalf verdronken is", door de schittering aan de landzijde weg te nemen, dat wellicht met geringe kos ten is te verkrijgen. Men heeft ons wel eens verteld dat destijds bij de inwerking-stelling van het mistsignaal do stand van den ge luidshoorn naar de landzijde was ge keerd, waardoor de seinen oorverdoovend waren. Terstond werd het euvel weg genomen door de sirene te plaatsen naar den zeekant waarvoor hij bestemd was. Welnu, met die ervaring voor oogen trachtte men ook het ongerief des lichts uit den weg te ruimen door een zoo danig bord of wat ook, in elk geval iets dat deskundigen afdoende achten aan de landzijde te plaatsen, dat het licht aan dien kant wordt onderbroken, en er in geen geval nadeelige gevolgen zou den kunnen voortspruiten uit eene ver lichting in strijd met de bedoeling waar toe het is geplaatst. Aan den loop der bevolking onzer gemeente, die wij vorige week hebben opgenomen, kunnen we nog ontleenen, dat onder hen die de gemeente hebben verlaten er vier hoofden van gezinnen waren met 23 inwonenden, alsmede 4 ongehuwde personen naar N.-Amerika togen. Allen behoorden tot de werkende stand, zoodat grootere verdiensten als vermoedelijke reden van vertrek kunnen gelden. In de Vrijdagavond gehouden al- gemeene vergadering van de donateurs der Wilhelmina-Bowaarschool werden de heeren J. P. W. Besemer en A. F. Wis se herbenoemd als leden van het be stuur, waarvan laatstgenoemde tevens als secretaris-penningmeester. Als lid der Nederl. Commissie om een onderzoek in te stellen naar de plaatselijke toestanden in zake de wer king van het pachtcontract door geheel Nederland is o.m. voor Zeeland benoemd de heer mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten te Middelburg. In de den 7 Jan. gehouden bui tengewone vergadering van ingelanden van het Waterschap Groot en Klein Baarzande werd ter voorziening in de vacature wegens periodieke aftreding van den heer II. G. Hammacher als dijkgraaf een voordracht opgemaakt be staande uit de heeren H. G. Hamma cher als le, A. A. Becu als 2e en E. V. de Milliano als 3e candidaat, allen te Groede wonende. In zake het advies te geven aan Ged. Staten betreffende het voorstel dit col- '°t herziening van het Pold gewone platte weg. En dat gaat zoo de heele kust langs. De lasten die zou den komen te rusten op de gronden, zullen deze schior ongenietbaar maken. De verwachting, ten vorigen jare uitgesproken, dat Zeeland H. M. de Ko ningin als zoodanig in een niet te ver verwijderd tijdstip zou mogen ontvan gen, onder gunstiger omstandigheden dan toen Zij met den Prins in Maart 1906 onze provincie bezocht in verband met de treurige watervloed, heoft zich nu reeds in zooverre verwezenlijkt, dat H. M. vergezeld van den Prins in dezen zomer het eerste offlcieelo bozoek aan Zeeland zullen brengen. De Prins heeft tevens het eere-voor- zitterschap aanvaard van het eere-co- mité der De Ruijter-feesten te Vlissin- gen op 23 Maart a.s. Oostburg. De loop der bevolking al hier in 1906 was als volgt Op 1 Jan. 1906 bestond zij uit 1011 m. en 1209 vr., samen 2220 zielen. Zij vermeerderde door geboorte met 25 m. en 31 vr. en door vestiging 113 m. en 95 vr. samen 264. Zij verminderde daarentegen vertrek met 104 m. en 82 vr. en overlijden met 15 m. en 19 vr. Alzoo bestond zij op 1 Jan. 1907 "uit 1030 m. en 1234 vr., totaal 2264 zielen en vermeerderde dus met 19 m. en 25 vr. Er werden 20 huwelijken voltrokken, en een aangifte gedaan van een leven loos geboren kind. met door door Een verschrikkelijk gevecht met een hond werd medegedeeld aan het politiebureau te Rockford in Essex. Een postbode, ging in den nacht naar huis, toen een groote Iersche terrier op hem toesprong en in zijne beenen beet. Hij sloeg het dier van zich af, maar 't viel hem weer aan. Hij trapte het dier tegen den grond. Toen viel de hond hem voor den derden keer aanhij zag kans hem nogmaals van zich af te wer pen, maar onmiddellijk vloog het woe dende dier weer op hem. De man riep om hulpeen oude dame, die door het lawaai van het gevecht wakker werd, wierp oen stok uit hot raam, waarmee hij zich zoolang verdedigde, tot hij en de hond geheel uitgeput waren. Thuisgebracht, bleek het, dat de bo de 18 verschillende beten had gekrogen. Den eigenaar van den hond, werd aangekondigd, dat hij den hond onmid dellijk moest dooden en de kosten ver goeden. Een politieagent zei, dat hij tevoren den man had gewaarschuwd voor de woestheid van den hond, daar het dier dikwijls op straat mcnschen lastig viel. De Steenweg te Utrecht werd if jn verstandhouding on de onderlinge har-| monie. Eiken dag bijna kreeg zij een pak slaag en het ergste was, dat alle geld in drank werd omgezet en het hongorl spook grijnzend voor de deur stond! Zoo kon het niet langer en in arren moede had zij ten slotte haar biezen] gepakt en elders een goed heenkomen! gezocht. Zij had echter buiten den waard in dit geval buiten haar man gerekend! Deze was, hoewel hij zijn plichtef van liefhebbend echtgenoot op schande! lijke wijze verzaakt had, hierover vol strekt niet gesticht. Hij smeekte el dreigde en verlangde dat zij in de ech tel ij ko woning terug zou koeren. Alle was echter tevergeefs. Donderdagavond wilde hij een laatst poging aanwenden. Daartoe wachtte hij op de Mari; plaats den afloop van de gezellige bj eenkomst van de geheelonthouders het Gebouw voor Kunsten en Wetei schappen, waarbij ook zijn vrou genwoordig was. Toen hij haar eindelijk in het vizi I kreeg, begon het gebid en gesmeek gedreig opnieuw. De eenmaal versto l ten vrouw bleef echter onvermurwba en weigerde elke toenadering. Hierop gebeurde het vreeselijke weerklonken plotseling vijf snel op kaar volgende schoten, die als door e wonder geen noodlottige gevolgen had hebben. Te Amsterdam hebben ongevi 200 man het grootste deel van 1 personeel van de Nederlandse stoomvaartmaatschappij „Oceaan", 1 werk gestaakt. Slechts 20 man blev aan het werk. Oorzaak isdat de arbeiders geen noegen wenschten te nemen met vaste aanstelling van 3 personen, tot dusver behoorden tot de losse we lieden, met welke aanstelling werd geweken van de ranglijst, die, naar opvatting van het personeel, moest w den gevolgd bij de aanwijzing van lo werklieden tot vasten dienst. De chef van de stukadoorszaak, J? wien de verantwoordelijkheid dezer® i" stelling berustte, was niet geneigd I: voldoen aan den wensch van het j! soneel, om alsnog volgens de lijst w lieden aan te wijzen. De drie vast aangestelden beh tot de ploeg, werkzaam bij de li van het stoomschip „Ripeus", gel met stukgoederen van Java. Woensdagmiddag heeft een geci neerde vergadering plaats gehad vi Vereeniging van Werkgevers op Scl vaartgebied met de vereeniging werkgevers in het Veembedrijf. De staking is daar breedvoerig bi ken, evenals een plan van de wei vers, om krachtdadig tegenover dej kers op te treden. De werkgevers zijn vastbesloten; waarop zei

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2