Binnenland. Gemengd. gomoester Lippens hadden leeren konnen. BRESKENS, II Januari 1907. Er is oen adres in circulatie om spoe dig te wórden opgezonden aan den mi nister van Waterstaat tot hetero ver lichting van het haventerrein alhier ten gel ieve van het reizend publiek. Het adres is voorzien van handteekeningen van verschillende notabele ingezetenen van het district die zoowel van de och tend- als van de avondboot gebruik maken. Onze lezers kunnen weten, dat we elk jaar gewoon waren, gelijk dat elders ook geschiedt, een overzicht te geven van de scheepvaartbeweging in do haven alhior. We wendden ons ditmaal weer tot den betrokken persoon, doch we moes ten de waarheid van het spreekwoord „nieuwe heeren nieuwe wetten" erva ren. Immers we konden de noodige gegevens niet verkrijgen op grond dat de instructie verbood inzage te geven aan wie ook. Aan 's mans mededeeling viel niet te twijfelelen en berusstten in het ontvan gen antwoord. Doch we zouden willen vragen wat ter wereld kan er bezwaar bestaan te gen een opgave te doen van een zaak, die wat openbaarheid betreft door geen andere overtroffen wordt. En dat er inderdaad geen bezwaar tegen gemaakt werd, meenen we vol doende uit het feit te kunnen afleiden, dat, naar verondersteld mag worden, de opname ter kennis kwam, van hem of hen, die bevoegd geacht mogen wor den te vragen naar de bron waaruit we die opgaven hadden geput. In elk geval mogen we aannemen, dat de in alle deelen nauwgezette op vatting van de hem verstrekte instruc tie den havenmeester stempelt tot een voorbeeldig ambtenaar. Hoofdplaat, 7 Jan. Hedenavond hield de Varkens-Verzekering-Maatschappij „Helpt Elkander" hare 11de algemeene vergadering, ten huize van J. B. van Weijnsberge. Er bleek te zijn ontvangen /113.72 en uitgegeven 35.65 zoodat er een batig saldo was van 78.07, waardoor het maatschappelijk kapitaal ƒ756.41 werd. De entree voor nieuwe leden werd bepaald op ƒ3.50. Aangenomen werd een voorstel van het bestuur om de leden gedurende de maanden Jan., Febr. en Maart vrij te stellen van hunne contributie, die per maand en per varken ƒ0.25 bedraagt, nadat een amendement van het lid Kot- vis om de vrijstelling 4 maanden geldig ka .vlrvn-n rr\i wqg Tffi* ff7"AVHL de vergoeding van het bodeloon te be palen naar den maatstaf van tien cents voor elk verzekerd varken. Het lid Kotvis stelde daartegen voor de oude regeling a ƒ5 te behouden, hetwelk werd aangenomen met 23 van de 27 stem men. Daarop verklaarde de bode Willemsen niet meer in aanmerking te willen ko men en werd met algemeene stommen Th. Mollet benoemd. Met een viertal toegetreden nieuwe leden bedroeg het aantal thans 41. Sluis. De scheepvaartbeweging op het kanaal van hier naar Brugge was in 1906 als volgt: ,,w Ingevaren van België 596 Nederland- sche binnenschepen inhoudende 27560 ton, 101 Belgische id. 25642 ton, samen 697 schepen inhoudende 53202 ton. Uitgevaren naar België592 Neder!, binnenschepen, inhoudende 27310 ton, 101 Belgische id. 25642 ton, samen 693 schepen inhoudende 52952 ton. Stremming had plaats van 23 tot 31 December. Aan den eervol' ontslagen hoofd kommies bij 's rijks belastingen F. H. Schmidt te Oostburg is een pensioen toegekend van ƒ676 's jaars. Tot Kantonrechter-plaatsvcrvanger te Oostburg is benoemd de heer jhr. H. A. Wttwaal van Stoetwegen, inspecteur der belastingen aldaar. We lezen in de N. R. en M. C. dat de evangelist J. J. vanBeuge is overge plaatst van Zierikzee naar Oostburg. Bij welke gemeente die evangelist te Oostburg moet werkzaam zijn is ona niet bekend, daar, naar we meenen, in deze omgeving slechts éen evangelisatie bestaat, nl. te Schoondijke. Nieuwvliet. De loop der bevolking ge durende 1906 was als volgt Op 1 Jan. 1906 bestond zij uit 248 m., en 263 vr., samen 511 zielen. Zij vermeerderde door geboorte met 5 m. en 3 vr. en door vestiging met 14 m. en 16 vr. is totaal 38. Zij verminderde daarentegen door overlijden met 7 m. en 4 vr. en door vertrek met 18 m. en 16 vr. totaal 45. Alzoo bestond zij op 1 Jan. 1907 uit 242 m. en 262 vr., totaal 504 zij ver minderde alzoo met 7 personen. Er zijn twee huwelijken voltrokken tusschen jm. en jd. Het plaatselijk De Ruijter-comité te Vlissingen is voornemens ter viering van den 300en geboortedag van Michiel Adriaansz. De Ruij ter, ook een histo- rischen optocht te houden. De groote zeeheld kwam na den vier- daagschen zeeslag, in 1666 andermaal in gevecht met de Engelschen en hij liep na dien slag met 27 schepen de Wielingen binnen om zijn gehavende vloot te herstellen. jfeü: 'J'iL. rJiPd Maandagmorgen was Hendrik Vlug, meubelmakersknecht bij de firma Van N. in de Nes te Amsterdam, niet op zijn werk gekomen. De man had zich ziek gemeld. Baas en werklieden keken echter vreemd op toen in den middag zich twee rechercheurs van politie op de werkplaats aanmeldden en naar den zieken jongeling informeerden. Toen de rechercheurs hem daar niet vonden, werd naar zijn huis gegaan, waar men eveneens tevergeefs kwam. Wat was de reden van deze belang stelling door de politie gesteld in den handel en wandel van Hendrik Vlug. Zondagavond had de man, wandelen de op de Haarlcuimerstraat, zijn oog laten vallen op een Amsterdamsch dienstmeisje, dat daar toevallig passeer de. Hendrik liep haar achterop en knoopt een gesprek aan en weldra wist ons dienstmeisje waar hij woonde, werk te en hoe hij heette. In een café op de Haarlemmerstraat werd even uitge rust en hier sprak Hendrik zijn groote bewondering uit over den aardigen gou den ring, dien het meisje droeg. In gekheid nam hij den ring van den vin ger, deed hem aan zijn eigen vinger en praatte verder, ring en al vergetende, over koetjes en kalfjes. Weldra ver trok men uit het café op de Haarlem merstraat, den herbergier in stomme verbazing achterlatend over het feit, dat Hendrik nu weer met een ander meisje bij hem geweest was. Op de Tolhuisboot aangekomen infor meerde de man naar den tijd. Ma- rietje haalde haar zilveren horloge voor den dag en zei hoe laat het was. Jou klokje gaat een kwartier ach ter, je kunt het gerust aan een boom leggen met een kwartje er bij, merkte Hendrik gekscherende op, en vervolgde toen ernstig: Maar zou je dat hor loge mij maar niet in bewaring geven, er zijn zooveel zakkenrollers daar aan Tolhuis. De onnoozele geen kwaad vermoeden de dienstmeid vond het wat best. Na eenigen tijd in het Tolhuis te hebben doorgebracht zette men dra koers naar den anderen oever van het IJ en bracht een poosje door in een café in de War moesstraat. Hierna liep het paartje eenmaal de Kalverstraat door, den Hei- ligenweg op, toen bij het Singil geko men, Hendrik zich even verwijderde. Het meisje heeft haar minnaar nóch haar sieraden teruggezien. Eerst Dins dagmiddag kon de arme bedrogene in de Warmoesstraat de kennismaking her nieuwen. Immers de ijverige politie was den minnaar dra op het spoor, den gouden ring nog aan den vinger, het klokje was helaas reeds aan een onbekende verkocht. Nog kunnen we lijk afgemaakt. Te Putte (N.-Br.) is eén vrouw door het ontploffen van een petroleum lamp in brand geraakt en aan de ge volgen overleden. Terwijl Zaterdagavond de laatste stoomtram van Amsterdam te Diemen bij den wissel aankwam, wilde de vrouw van K. uit Diemen, uitstappen, terwijl de tram niet geheel stilstond. Zij had het ongeluk te vallen en kwam onder den laatsten wagen. Haar hoofd werd geheel afgereden zij was terstond dood. De Maatschappij Algemeen Ver voer te Rotterdam is gisterenmorgen door een zwaren brand getroffen, waar bij 5 harer motorbussen totaal zijn ver nietigd en de groote remisie geheel uit gebrand is. Aan de Aelbrechtkade bevindt zich het groote wagenhuis, dat binnendoor gemeenschap heeft met de paardenstal len aan den Nieuwen Binnenweg. Den nacht te voren was een ploeg monteurs en reparateurs bezig om de motorwagens ia te zien, die dienst had den gedaan. Druppelsgewijze liep de benzine er uit, doch nog den vorigen avond was het gebrek voorloopig her steld. Gisterenmorgen was de ingenieur met een reparateur en een hulpmonteur be zig den oliepomp te beproeven, bijge licht door eer petroleumlamp. Plotse ling stond de motorbus in volle vlam, vermoedelijk, loordat de benzinedampen ontbrandden. In een oogwenk was de remise een zee van vuur, daar de reservoirs der bussen alle gedeeltelijk gevuld waren, terwijl bovendien het geheele wagenhuis doortrokken is van benzinedampen. Do reperateur trachtte nog een der 5 bussen naar buiten te brengen, doch moest voor <fe vlammen wijken, even zoo toen hij met. een eigen brandslang wilde gaan blusschen. Hij telefoneerde daarop naar de reddingsbrigade, terwijl een burger snelde naar 't politiebureau aan de Aelbrechtskolk, spuiten waren spoedig aanwezig. Alle stralen werden in den vuurpoel gericht, doch zonder succes. De vijf groote motorbussen waren reeds voor 6 uur geheel in elkaar gevallen en thans rest er niets meer van dan een vorm- looze massa oud ijzer. Het personeel van de M. A. V. was dadelijk na het uitbreken van den brand bijgestaan door brandweermannen en burgers, er op uit om de 84 paarden, die zich in de stallen aan den Nieuwen Binnenweg bevonden, de straat op te jagen, waar zij later werden opgevangen en gebracht op het erf van de broodfa briek „De Korenaar". Dreigend liet de brand zich aanzien, daar aan de achterzijde de brand was overgeslagen op de groote hooizolders, waar 10.000 K.G. hooi geborgen was.

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2