ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1171. 16e Jaarg. Buitenland. BE'E8KBN8CHB C01IIANT, Abonnement per 3 maanden f 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België /0.G25 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Ad verten tiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Bit blad verschijnt eiken Bfnsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAM te Breskens. ZEEBRUGGE (Brugge Zeehaven) is nu ambtelijk vastgesteld op Vrijdag 1 Maart. Er worden te dier gelegenheid groote feesten aangekondigd. Er zullen vreem de oorlogsschepen uitgenoodigd worden. De Koning der Belgen zal aan boord van de Albertha de- plechtigheid bijwo nen. Een escorte van kruisers zal hem begeleiden. Als al de schepen de bin nenhaven zullen bereikt hebben, zal een groot banket te Brugge worden gehou den, waar de overheden zullen aan deel nemen. In de begrooting voor 1907 van deze stad is een crediet van 25.000 fraDcs voorzien voor deze feesten, en een an der Van 150.000 francs voor de Ten toonstelling van het Gulden Vlies die omstreeks denzelfden tijd zal geopend worden. Buitendien is er nog een bui tengewoon crediet van 6000 francs in geschreven. Brugge zal dus tusschenkomen voor -een bedrag van 16.000 francs. Daar is nog bij te voegen een toelage van 25.000 francs, waarvan de helft, ten laste komt van de ondernemers Cousin en Coiseau, en de andere helft ten las te van de Compagnie der haveninrich ting, zoodat de feestcommissie voor- loopig reeds over 71.000 francs beschikt. Wij hebben dezer dagen melding ge maakt van het overlijden van den hoer Hippoliet Lippens, den burgemeester van GENT. Het „Volksbelang" wijdt aan de na gedachtenis van den overleden burge- mees'tei een uitvoerig artikel. Wij ont- leenen daaraan liet volgende De typhus, die in onze stad heerscht, heeft een doorluchtig slachtoffer geko zen in onzon oud-burgemeester Hippo liet Lippens, die, nog in de volle kracht des levens (iiij was maar 59 jaar oud), na eeno ziekte van enkele dagen werd weggemaaid. liet is voor de stad Gent een a'.ge- meene rouwwant groot en klein, li beraal, clericaal en socialist, allen ver eerden en achtten hem hoog, zooals geen enkel politiek man het in onzo 'stad ge weest is tijdens de laatste halve eeuw. Hippoliet Lippens behoorde tot eene der aanzienlijkste en der rijkste burger- familiën der stad Gent. Hij had rustig het leven kunnen genieten, onbezorgd en omringd van al de vooreeelen en ge makken der weelde. En hoe heeft hij uit vrije keuze ge leefd Als een slaaf van werk en plicht. Onder zijne tijdgenooten hoeft niemand in zoo hooge mate zulk een edel voor beeld gegeven. Er is meer. In plicht betrachting evenals in hartstochtelijke arbeidskracht tot nut van 't algemeen, heeft niemand zijuer Gentschc tijdge nooten buiten Julius Vuylsteke hem geëvenaard. Dit alleen zou hem reeds onvergetelijk maken onder de Gentenaren van zijn geslacht. Maar hoeveel andere schitterende zij den vertoonden nog zijne zoo nuttige loopbaan Na uitstekende studiën aan hotGentsch athenaeum, aan een Parijsch lycée en aan de Hoogeschool van Gent, was hij in 1871 advocaat geworden. Zoo trad hij het werkdadig loven in, juist op het oogenblik dat onze liberale partij, na een dertienjarig ministerie (1857 1870), van het bewind getuimeld was. De jonge Lippens groeide aldus op als man in de slechte dagen der nedorlaag. In zijnen eigenen familie kring telde hij onder de voornaamste gesneuvelden der politieke veldslagen zijn vader en zijn schoonvader, burge meester graaf de Kerehove. Maar hij was niet de man der on derwerping of der ontmoediging. Hij nam dadelijk de verdediging van het bedreigde liberalisme op zich en bestu deerde grondig liet kiesbedrog der cle- ricalen, dat eene der voornaamste re denen van den val van het ministorie- Rogier-Frère-Orban was geweest. Geholpen door enkele jonge advoca ten, waaronder Albert Fredericq zijn rechterarm was, ondernam hij de reu zentaak van de stipte herziening der kiezerslijsten en van de schrapping der ontelbare valsche clericale kiezers voor het Beroepshof. En in Juni 1878 werd hij voor die hardnekkige, jarenlange opoffering schit terend beloond. De liberale lijst, in vroegere kiezingen geregeld in minder heid, zegevierde met eene meerderheid van 571 stemmen. Die liberale overwinning bracht het clericaal ministerie ten val. De lange, magere, jonge en nog on bekende advocaat Lippens, met het fijne aristocratische gelaat en den als dan nog ravenzwarten baard, was in stilte de „inrichter der victorie" geweest, zooals de heer De Vigne terecht in zijne roerende lijkrede herinnerde. Den dag te voren nog weinig bekend te Gent, was Lippens 's anderen daags de held der partij. Alzoo begon zijne populariteit in zijne geboortestad. Al- zoo trad hij plotseling te voorschijn op het politiek tooneel, waar hij weldra de eerste rol zou spelen Zijn schoonvader graaf de Kerehove nam zijn ontslag als burgemeester en in den loop van 1882 werd Hippoliet Lippens keer op keer verheven tot de waardigheden van gemeenteraadslid, burgemeester en volksvertegenwoordi ger. Na de vaderlijke regeering der laat ste jaren van graaf de Kerehove, kwa men nu de onrustige bedrijvigheid en de hartstochtelijke hervormingszucht op het Gentsche stadhuis alles in bewe ging en in opschudding brengen. Al de misbruiken werden onmeedoogend onderzocht en uitgeroeid, al de bezui nigingen zorgvuldig ingevoerd, al de mogelijke verbeteringen bestudeerd en toegepast, zonder aanzien der gukrenk- te eigenbelangen of personen, zonder vaar noch vrees, te midden der heftige jammerklachten van de vroeger inge dommelde bureelratten en de woedende tegenkanting van de talrijke virtuozen der officieele karottentrekkerij. Een oogenblik bevond zich Lippens vóór een orkaan van misnoegden, doch met een kalme vastberadenheid trot seerde hij die echte samenzwering, ge smeed tegen zijn rechtvaardigheidsge voel. Hij doorstond die vuurproef ze gevierend en de geheele bevolking, die hem iederen dag op het stadhuis den eerste zag aankomen en den laatste zag vertrekken, omringde weldra den jon gen burgemeester met eene 'eerbiedige bewondering. Den werkman droeg die schijnbaar aristocratische burgermillionair stil en warm in zijn hart. Al wie hem innig kende, weet met welken geweldigen afkeer hij sprak over de slechte rijken, die hunne plichten tegenover de armen niet kwijten en in zorglooze weelde hunne inkomsten ver morsen. Ook op het stadhuis wrs hij de eerste burgemeester, die waarlijk voor den minderen man op ieder uur van den dag toegankelijk was. Koel en stug tegenover zijne gelijken, was hij vader lijk en toeschietelijk met de mannen en vrouwen der arbeidende klasse of dei- kleine burgerij, die weldra in groot ge tal den weg naai- het kabinet van bur-

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1