Binnenland. Gemengde de commissaris werd in het gelaat ge slagen, de agenten werden op slagen met wandelstokken onthaald. Een twaaltal personen werd gearresteerd. Te Nantes werd de commissaris van politie verhinderd de kerk binnen te treden. Op meer plaatsen ondervond de politie verhindering, maar ernstig verzet kwam toch nergens voor. De bisschop te Nancy zal Zondag zelf de mis opdragen om zich te laten verbali seeren. Voor de Notre Dame te Parijs heeft men er dat op verzonnen, dat voor de plechtigheden kaarten worden uitgegevenzoodoende ontneemt men daaraan 't karakter van openbaarheid en komt men niet met de wet in conflict. Van enkele plaatsed komen berichten van waarlijk grootsche betoogingen van aanhankelijkheid der geloovigen aan hun priesters. BRESKENS, 18 December 1906. Met ingang van 15 dezer is de briga dier Nieuweboer aangesteld als waarne mend brigade-commandant alhier, zulks ter vervanging van den gepensionneer- den wachtmeester J. Lijk. In de gisterenmiddag gehouden vergadering van het college Notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier werd met alg. stemmen als kerkvoogd uit den kerkeraad herbenoemd de heer Jac. van Kampen. Overgeplaatst van Nieuw-Namen naar Aardenburg de brigadier Borgers. Sluis, 14 Dec. De raad verleende in •zijne heden gehouden zitting goedkeu ring aan a. de verpachting van het jachtrecht op de gemeente-eigendommen voor den tijd van 7 jaren aan dr. Brand h 16.75 's jaars b. het voorstel van B. en W. tot toekenning van eene gratificatie ad ƒ100 aan mej. P. J. C. Durieux wegens het geven van onderwijs in de handwerken op buiteugewone uren c. tot machtiging aan B. en W. om het bedrag der verkoopsom van het post kantoor op prolongatie uit te zetten, en d. aan het verzoek van den heer Van Nunen te Knocke tot het in erf pacht uitgeven van het z.g. Barge-weid- je voor den tijd van 29 jaar tegen 100 's jaars, ingaande 1 Jan. a. s. Ten slotte dankte de voorzitter den raad voor den steun hem in dit jaar verleend en hoopte in het volgend jaar onder Gods zegen veel in het belang der gemeente te kunnen verrichten. Van wege het groot aantal kinde ren die door de mazelen aangetast zijn, is de R. C. bewaarschool te IJzendijke op verzoek van den burgemeester geslo ten. Ook op de opebare school ontbreken vele kinderen. Op de Kon. Maatschappij „De Schel de" te Vlissingen had een ernstig on geval plaats. De 17-jarige werkman T. K. stapte bij het loopen over de luiken van een laad- hoofd van het stoomschip „Tjikini", op (gevorderd), te contribueeren (bij te dra gen)". "Werkelijk hebben zij daarop, in een bijeenkomst met de afgevaardigden van de Wateringen van Cadzand en Groede, de heerlijkheid Nieuwvliet, den Tienhonderd, den Corneliapoldor, de Wa teringen van Breskens en Baarzande op 80 Maart te Sluis gehouden, al het mo gelijke gedaan om dezen tot het verlee- nen van subsidie over te halen, maar te vergeefszij verontschuldigden zich, de eene met dit een ander met iets an ders, en dus moesten de Gedeputeerden onverrichter zake wederkeeren en waren die van den Elisabeth geen schrede na der gekomen tot het doel. (Wordt vervolgd.) een losliggend luik, waardoor hij met luik in het ruim viel en op den tunnel terecht kwam. Hij is dadelijk naar het R.-K. wees huis gebracht, waar de dokter schedel breuk constateerde. Later is hij aan de gevolgen overleden. Oostburg. 14 Dec. In de heden ge houden zitting van den gemeenteraad werd voorlezing gedaan van een missi ve van Ged. Staten, houdende bezwaren tegen het onlangs vastgesteld plan der geldleening behoeve den bouw van een raadhuis met kantongerecht, voor wat betreft de langdurige termijn van af lossing (37 jaar). Overeenkomstig den wenk van ge- genoemd college werd thans deze wij ziging in het plan gebracht dat de af los zal beginnen in 1908 met ƒ500 en van af 1916 met ƒ1000 per jaar. Een gedeelte der leening tot een be drag van ƒ18000 zal vermoedelijk kun nen gesloten worden van het weduwen- en weezenfonds van de ambtenaren ter prov. griffie. De aanbesteding van den bouw zal plaats hebben 18 Januari a.s., in een perceel, dus met inbegrip van de rio- leering en vernieuwing van straten. Gedeputeerde Staten van Zeèland hebben de herijk der maten en gewich ten in 1907 voor de onderstaande ge meenten bepaald als volgt Breskens 13 en 14 Mei v.m. Groede 14 Mei n.m. en 15 Mei. Nieuwvliet 16 Mei vm. Cadzand 16 Mei nm. Zuidzande 17 Mei vm. Retranchement 17 Mei nm. Sluis, met uitzondering van Oud-ILeil- le 22 en 23 Mei. Aardenburg, ook voor Eede, St. Kruis en Oud-Heille (gem. Sluis) 24 en 25 Mei. Oostburg 27 en 28 Mei. Schoondijko 29 Mei. IJzendijke, ook voor Waterlandkerkje 4 en 5 Juni. Biervliet 6 Juni. Hoofdplaat 7 Juni. Een ellendig drama heeft zich Woensdagnacht te Amsterdam afge speeld, gevolg van overstelpend levens wee, dat een moeder te zwaar werd om te dragen. Ie de Bakkerstraat, hoek Amsterdam, woonde de familie v. d. L., man vrouw en 5 kinderen. Een knap huisgezin, vol rein geluk. Hij een brave huisvader, die als por tier in den „Rembrandkeller" een goed stuk brood verdiende. Zij, knappe, flin ke huismoeder, die voor zijn geluk ijver de en voor dat van haar aardige nog jeugdige kleinen Toen kwam de misère: In het begin van dit jaar stierven twee kinderen aan de kroep. Een poos je later raakten de kleeren van 'n der de in brand. De redding kwam niet tijdig genoeg en al de liefkozingen van moeder konden niet baten. Het stum pertje bezweek. Nog was de maat van het wee niet volgemeten. Vier maanden geleden werd de oudste jongen uit het ongelukkige gezin een ongeveer 6-jarig knaapje dood van de straat opgenomen en in huis gedragen. In een onbewaakt 00- genblik was hij uit het raam geslagen met zijn hoofd tegen een ijzeren paal. De maat was vol en de reeds zoo beproefde en geschokte vrouw werd met den dag nerveuzer. Wie peilt het wee van de moeder, die in een jaar tijd van vijf lieve kin deren er éen overhoudt? Wien zal het verbazen, dat het haar moeite kostte, haar gemoed het zwijgen op te leggen en hernieuw;d vertrouwen te krijgen in de toekomst? St Nicolaas kwam en droevige ge dachten hebben haar overmeesterd. Ze stortte haar moederhart uit voor .de bu ren. Eén schoentje behoefde nu maar te worden gevuld en ze zou niet als vroeger de vreugde van haar kind zien deelen met die van vier broertjes en zusjes. De in-droevige geschiedenis wordt ons te machtig om ze verder te verhalen. Toen v. d. L., als gewoonlijk, gister nacht te twee uur van zijn arbeid te rugkwam, klopte hij tevergeefs voor zijn vrouw, maar z'n eenig overgebleven kind kwam schreiende naar de deur, die niet op de knip bleek te zijn en zoo geopend kon worden. Moeder bloed de zoo erg, huilde de jongen De vrouw had haar levenswee niet kunnen dragen, de hand aan zichzelf geslagen. Een ijlings ontboden dokter kon niet anders dan dit feit en den dood constateeren. Van een bloeiend, gelukkig gezin van man vrouw en vijf vroolijke kleinen, blijft, na geen jaar tijds nog op de wereld over de vader met zijn zoon tje van 3 jaar. Vrijdagmorgen werd de gemeente Mortsel in opschudding gebracht door een verschrikkelijk ongeluk, waarvan al de leden van een huisgezin de slachtof fers zijn. De spoorwegbediende Th. De Saegher, 27 jaar, wonende in de Trap straat van genoemde gemeente, stak de stoof aan, terwijl zijn vrouw Doca Ver- bruggen, 31 jaar, met haar kindje van veertien maanden oud, op den arm in hetzelfde vertrek was. Ofschoon er bijna dagelijks ongeluk ken gemeld worden veroorzaakt door de petrool, was de spoorwegbediende onvoorzichtig genoeg petrool te bezi gen om de stoof aan te maken. De vlam sloeg uit de stoof en in een oogwenk was de man door vlammen omringd. De vrouw, altoos nog met het kind op den arm, snelde toe en wilde 's mans vlammende kleeren uit- dooven, maar haar kleeren vatten nu ook vuur en toen raakten ook de klee ren van het arme kind in brand. Onmogelijk kan men zich dit oogen- blik voorstellen; hartverscheurend wa ren de kreten van moeder, vader en kind. Langs alle kanten snelde er hulp toe en men gelukte er ten laatste toch in, de brandende kleeren uit te dooven. De slachtoffers hadden verschrikkelijke wonden bekomen. Het ergst van al gestold was het kind. Ook had het een paar uren na de ramp reeds opgehouden te leven. De man is eveneens erg verbrand, vooral aan den onderbuik. De ongelukkige moeder, die nog niet weet, dat haar kind dood is, en wanhopig is over de onzekerheid, is minder gevaarlijk gesteld. Voor verdere verpleging zijn beiden naar het Stuivenberggasthuis gevoerd. Onder begunstiging van Staat, Pro vincie en Stad, zal te Gent (België) in Maart 1907, eene Internationale Tentoon stelling van Bakkerij en aanverwante nijverheden gehouden worden. Deze tentoonstelling wordt ingericht door de Vereeniging der Belgische Vak pers. Er is, onder andere, een Bescherm- Comité voor Holland samengesteld, on der voorzitterschap van den heer Ered. C. Stahle, Voorzitter van de Broodbak- kers-Patroonsvereeniging De Voorzorg, te Amsterdam. Te dier gelegedheid, zullen afzonder lijke wedstrijden voor Brood, Beschuit, Koek, Boter en Kaas worden geopend, waarvan het omstandig programma, op aanvraag, aan alle belangstellenden kos teloos wordt toegezonden, door 't Alge meen Commissariaat der Vreemde Sec tiën, gevestigd Coupure, 15, te Gent (België). De stationchef te Poitiers zag uit den trein, die van Parijs naar Bordeaux reed een man stappen, die blootshoofd was, een breede wond aan het voor hoofd had en zich met moeite voort sleepte. Hij snelde toe om hem te ondersteu nen en deed hem eenige vragen, waar op de man échter geen antwoord kon geven, want hij verstond geen woord Fransch. Men bracht hem naar de wachtka mer le klasse en riep de hulp van een dokter in. Deze constateerde dat de man, behalve de wond aan het voor hoofd, nog een wond aan de buik had en zijn toestand was zoo ernstfg, dat de dokter hem terstond naar het hos pitaal deed vervoeren. De stationchef, geholpen door do po litie, stelde een onderzoek in. De reiziger was uit een coupé, 2e kl. gestapt en daar vond men volstrekt geen sporen van een worsteling, zoodat het een raadsel blijft, hoe de man gewond werd, te meer, daar zijn wonden geheel versch waren. In zijn kleederen vond men een re- tourbillet Parijs—Biarritz en een visite kaartje met den naam Gustaaf Loewoe, Meisliaskouky 28, Moscou, benevens 600 francs aan bankpapier en een chèque- boekje op de Fransche Bank. Reeds was de Russische consul met het gebeurde in kennis gesteld en deze begaf zich naar het hospitaal om den man, blijkbaar een Rus, te ondervragen, maar toen hij kwam was de gewonde reeds overleden. Nader blijkt, dat een te Amsterdam gevestigde firma van nabij getroffen is door 't gebeurde op den spoorweg Pa rijs—Bordeaux. De firma Korff en Co., de bekende cacae-fabrikanten, deelt namelijk mede, dat de vermoorde een reiziger van haar was. De man was Rus, van daar, dat niemand te Poitiers hem verstond, toen hij daar zwaar gewond uit den trein strompelde. Het moet echter gebleken zijn dat hij niet het slachtoffer is geweest van een moordaanslag. Het onderzoek der politie heeft n. 1. uitgemaakt, dat de heer Loewe, reeds toen hij te Parijs in den trein stapte, een hoofdwonde had. Toen de politie hem deswege ondervroeg, verklaarde hij in zijn hotel ten gevolge van een duizeling te zijn gevallen, doch zijn reis uitstellen om zich onder genees kundige behandeling te stellen kon hij niet. Toen de trein te Poitiers stopte, was intusschen zijn toestand zoo erg geworden, dat hij uitstapte om hulp te vragen. Aet was echter reeds te laat, en kort daarop is hij overleden. Zaterdagavond heeft te Arnhem een brutale straatroof plaats gehad. Een Duitscher werd door drie perso nen, met wie hij was uitgeweest, naar den Boulevard getroond, waar men hem tegen den grond sloeg, het schreeuwen belette en beroofde van zijn geld. Door de beschrijving, die hij later aan de politie gaf, gelukte het deze weldra drie verdachte individuen aan te hou den, die bekenden de schuldigen te zijn. Zaterdagnacht om halfdrie is de groote meubelfabriek der firma F. J. Schoenmaker en Zonen aan de Oude Vischmarkt te Zwolle door onbekende oorzaak een zeer hevige brand ontstaan, waardoor niet alleen de geheele fabriek en werkplaatsen geheel vernield en ver brand, maar ook twee daaronder gele gen meubelmagazijnen met hun aan wezigen voorraad zijn verbrand. De brand was zoo hevig als men er nog zelden te Zwolle heeft bijgewoond. Bij het leggen van den spoorweg tunnel onder de East-Rivier te New- York, liet een werkman een jbrandendu kaars vallen in een kist rookeloos kruit. Er volgde een vreeselijke ontpioffing waardoor van die arbeiders, die in den tunnel werkten, er 3 gedood en 13 erg zwaar gewond werden. *5 Te Bristol is Zaterdagmorgen vroeg brand uitgebroken, waarbij twee men- schen omgekomen zijn. De bewoonster van het huis, ontwaakte door het knet teren van de vlammen. Zij stond op en bemerkte dat de keuken in brand stond. Zij wekte snel haar echtgenoot en haar 9 kinderen en riep om hulp, maar het

Breskensche Courant | 1906 | | pagina 2