ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD;IVOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Woensdag 28 November 1906. 16e Jaarg. - Buitenland. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT, Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdas- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELENAN te Breskens. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.82s bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. De Fransche afgevaardigden hebben zich een verhooging van hun trakte ment toegekend. Zij zullen thans- in plaats van 9000 francs 15000 francs per jaar ontvangen. Dit geeft een totale vermeerdering van vijf en een half mil- lioen francs. Henri Hardouin, dit feit op half schert senden, half sarcastischen toon bespre kend, eindigt zijn artikel aldus„Het is vooral verschrikkelijk om te bedenken, dat, dank zij deze premie van 15000 francs, zoo en zooveel middelmatighe den, die totaal ongeschikt zijn om een dergelijke som in den handel, in de nij verheid of in andere beroepen te ver dienen, zich thans zullen werpen op de politiek, een gemakkelijk vak, dat kan worden uitgeoefend zonder speciale ken nis en dat bij vele andere voordeelen, nog winstgevend is op den koop toe". Trouwens, ook in de Kamer is, hoe wel Vrijdag eerst, een protest opgegaan tegen de verhooging. Het was van den nationalen Binder, die uitdrukkelijk ver langde in de wet vastgesteld te zien, dat stemmingen over dergelijke ontwer pen gehouden zullen worden met het openlijk aflezen der stemmen. We zien er niet bij vermeld of de bijwoning der vergaderingen verplich tend is, behoudens geldige redenen. Dat zou anders geen overbodige be paling zijn. Misschien doelt het voorstel om als Kamerlid geen deel uit te maken van eenige onderneming daar wel eenigs- zins op. Althans door daarvan geen deel uit te maken, komt er meer tijd be schikbaar voor dé hoofdzaak, gezwegen nog van den invloed die op een en an der kan worden uitgeoefend. 't Zou voor ons land wel goed zijn FFJTTLLKTON. 3. et| aqdtf uit ile wait ijtl uolfisdnilerwijs '1 Ajfattlift Aan reeds vroeger aangestelde onder wijzers, niet alleszins bekwaam om hun ambt overeenkomstig deze verordening te bedienen, zou voor hun leven verlof worden verleend om het op hun koston door bevoegdo plaatsvervangers te laten waarnemen, mits aan den Raad van State overleggende een verklaring van de classis, dat die bij onderzoek bevon den had dat zij bij gebreke van de ver- eischte bekwaamheid en uit andere re denen öf inzichten behoorden vrijgesteld te worden van de persoonlijke bediening van hun ambt, alsmede dat de door hen aangestelde plaatsvervangèrs in allen deele overeenkomstig deze verordening tot het geven van onderwijs bevoegd waren. dat het Kamerlidmaatschap met tal van bijbaantjes onvereenigbaar was, want als we zien, dat de afgevaardigde voor ons district van de twintig zittingen, die in den laatsten tijd zijn gehouden er negentien niet bijwoont, wegens an dere ambtsbezigheden, dan kan hij bezwaarlijk aanspraak maken op den naam van een trouw volksvertegenwoor diger te zijn. En als dan het eene on der het andere moet lijden, dan moet men maar het andere of het eene laten schieten. Er staat inderdaad in de Ka mer te veel op het spel om maar steeds te schitteren door afwezigheid. De afgevaardigden voor Middelburg en Hontenisse maken het wel iets, maar niet veel beter. De menschen schijnen te veel hooi op de vork te hebben, eene omstandigheid, die men meer opmerkt bij districts-afgevaardigden. In de Vrijdagmorgen gehouden zitting der Provinciale Staten van Zeeland, die gepresideerd werd door den Commissa ris der Koningin, waren alle leden aan wezig op 6 na, waaronder, zooals we reeds hebben gemeld, de heer W. C. de Smidt, die voor de geheele zitting af wezig was, terwijl de heeren mr. Van Dam en Erasmus bericht hadden gezon den, bij de opening niet tegenwoordig te kunnen zijn wegens storing in hun reis door den mist. Goedgekeurd werd het voorstel van Ged. Staten tot vaststelling eener ver ordening op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van. pro vinciale steigers. Het voorstel van hetzelfde college tot bestendiging der verordening op de hef fing van tolrecht op de provinciale we gen werd goedgekeurd. Zóó dus behoorde het te wezen maar liet spreekt van zelf dat de werkelijke toestand niet altoos beantwoordde aan hetgeen den wetgever voor oogen had gestaan. In het begin toch van Octo ber 1719 kwam er bij de classis van Walcheren, waaronder het land van Cadzand in die dagen hoordo, een brief in van den Raad van State, waarin de ze verklaarde gehoord te hebben, dat de onderwijzers in Staats-Vlaanderen en elders niet allen hun ambt naar behoo- ren vervulden, en de classis om inlich ting vroeg. Dientengevolge begaf zich een deputatie van drie predikanten in Juni 1720 naar Staats-Vlaanderen om van plaats tot plaats te onderzoeken hoe het met de plichtsvervulling van de Schoolmeesters geschapen stond. Hun bevinding deelden zij korten tijd daar na aldus aan den Raad mede Sluis in Vlaanderen. Hier neemt de Duitsche (Nederduitsche) schoolmeester alle deelen van zijn ambt volgens Hun Edel Mogenden schoolreglement wel en behoorlijk waar. Hetzelve doet ook de Fransche schoolmeester. Sas van Gent. Daar hebben wij het- Daarna kwam ter tafel het algemeen verslag der afdeelingen betreffende het voorstel van den heer van Waesberghe, tot opheffing der provinciale tollen en vrijstelling van de gemeente Goes en de gemeenten in Schouwen en Duiveland van hare bijdragen voor afkoop van tol rechten. Bij de stemming over het voorstel in de verschillende afdeelingen bleek, dat 14 leden zich met het voorstel vereenig- den, 18 leden zich er tegen verklaarden en 4 leden zich hun stem voorbehiel den. Ged. Staten ontraden aanneming van het voorstel. Er wordt een breedvoerige discussie over het voorstel gevoerd waarbij de heer van Waesberghe het warm verde digde op billijkheids- en moraliteitsgron- den. Ten slotte werd het voorstel aange nomen met 20 tegen 18 stemmen, zoo dat met ingang van 1 JVLei 1909 de provinciale tollen worden opgeheven. Aangenomen werd het voorstel om aan de vereenigde handwerkslieden te Neuzen voor 1907 een subsidie te ver- leenen van ƒ200, mits door de gemeen te en door belangstellenden ieder ƒ125 worde bijgedragen. Afwijzend werd beschikt op de ver zoeken om een subsidie voor een te Neu zen op te richten ambachtsschool, om een subsidie van ƒ1000 voor de burger avondschool te Middelburg, om subsidie voor onderwijzers aan land- (tuin)bouw- wintercursussen en om verhooging van het pensioen van W. F. Harte te Neu zen als gewezen agent bij den provinci alen Stoombootdienst op de Wester- schelde. Door Ged. Staten was een wijziging voorgesteld in het algemeen reglement voor de polders en waterschappen. De hoofdbedoeling daarvan is aan zelfde van te berichten. Oostburg. Hier gaat het als voren. Aardenburg. Hier hebben wij het mede naar ordre bevonden. Philippine. Hier voldoet de school meester aan de artikelen van U Edel Mogenden schoolreglement. IJzendijke. Tot last van den school meester alhier, verklaart de kerkeraad eenpariglijk dat zij niets en heeft in te brengen. Groede. De schoolmeester houdt hier de-school naar U Edel Mogenden regle ment. St. Anna ter Muiden. Komt overeen met het vorige. Waterland (d. i. Waterlandkerkje). Hier heeft het Edele College 's Lands van den Vrije tot Sluis aangesteld Mar- tinus Baart in plaats van Pieter Slock, een man van 74 jaar die niot meer in staat is, en heeft de voorschreven Mar- tinus Baart zijnen dienst naar behooren tot nog toe waargenomen. Breskens. Hier zijn geen bezwarin gen tegen den schoolmeester voorgeko men. Sint Kruis. Hier heeft de school- Ged. Staten de bevoegdheid te geven om wanneer dit door hen noodzakelijk wordt geacht de wijze van aanleg to bepalen van werken bestemd tot water- keering, zeewering of oeververdediging en ook Ged. Staten de bevoegdheid te verleenen om indien zij het noodig ach ten te bepalen dat op. de zeedijken vol gende eerste binnendijken verhotSgd en verzwaard moeten worden en de daarin gelegen kunstwerken waterkeerend ge maakt, ten koste van de polders of wa terschappen, welke door den binnendijk bij doorbraak van den zeedijk onmid dellijk tegen liet zeewater worden be schermd. Een voorstel van den heer Heyse om de behandeling aan te houden tot do zomerzitting werd verworpen met 20 tegen 18 stemmen. Daarentegen werd aangenomen een voorstel Fokker om de hoofdstrekking, die betreffende de binnendijken aan te houden tot de zomervergadering. Dit .geschiedde met 29 tegen 9 stemmen. Na die stemmingen werd het gewij zigd ontwerp-exeept art. 17 in behande ling genomen en goedgekeurd. Vastgesteid werden nieuwe bijzonde re reglementen voor de waterschappon De vrije polders onder Tholen en Oun- Vosmeer. Op voorstel van het Ged. college werd afwijzend beschikt op het verzoek van de Hollandsclie Mij. van landbouw, om subsidie uit de provinciale kas voor de in 1907 te 's-Graveuhage te houden ten toonstelling. Daarentegen werd aan de Mij. tot be vordering van landbouw en veeteelt in Zeeland een krediet geopend van ten hoogste ƒ500 als bijdrage in de kosten van deelneming aan die tentoonstelling, onder voorwaarde dat door haar en door de provinciale regelingscommissie voor de paardenfokkerij een gelijke som voor meester zich steeds begeerig getoond in zijn schooldienst zich wel te kwijten, en weet de kerkeraad niets waarin hij zich naar behooren niet zou hebben go dragen. Sehoondijke. De kerkeraad verklaart dat hun schoolmeester zijnen dienst on berispelijk in persoon waarneemt. Cadzand. Hier appliceert zich de schoolmeester met alle vlijt en naar stigheid om, zoo na als mogelijk is, U Edel Mogenden reglement na te komen, hoewel hij een man is van volle 72 jaar, maar daar is echter gebrekkelijkhe'id speciaal omtrent de le, 2e en 9e arti kelen van het 2e kapittel. Omtrent den len artikel (verplichting om school te houden van 8 tot 11 en vau 1 tot 4 uur), omdat de kinderen wijds en zijds wonende zoo weinig bij zonder in den winter opkomen, waarom de school begint des morgens te 9 uren en duurt tot bij 12 uren. Het 2e artikel (vorplichting om enkel op de Woensdag- en Zaterdagnamidda gen en slechts 2 weken in het jaar va- cantie te geven) wordt ook niet strikt waargenomen maar gomeenlijk van No-

Breskensche Courant | 1906 | | pagina 1