Gemengd. kei voorstel zich ook maar in het minst laat leiden door don wenseh om toe te geven aan eenigorlei „misplaatsten aan drang tot bezuiniging". Beslist over tuigd, dat van de vermindering van het blijvend gedeelte noch voor de weer kracht van het volk, noch voor de open bare orde eenig nadeel te verwachten is, achtte de Minister van Oorlog zich verplicht dien maatregel te nemen, om dat daarvan niet alleen eenebelangrijke vermindering van lasten voor de schat kist het gevolg is, maar daarmede bo vendien eene zeer aanmerkelijke ont heffing van persoonlijken druk voor een groot deel der militieplichtigen gepaard gaat. Naarmate de verschillende lagen der bevolkiug meer algemeen tot den dienstplicht zijn en zullen worden ge roepen, behoort alles te worden verme den wat bij de natie den indruk zou kunnen wekken, als werden van de dienstplichtigen andere of meerdere diensten gevorderd dan in hot belang van 's lands defensie noodig is. Neemt men nu in aanmerking dat het blijvend gedeelte, op de sterkte als tot dusver, in stand is gehouden, niet ten behoeve van de geoefendheid der dienstplichtigen, doch veel meer om in speciale behoeften van den dienst, met name wacht- en corveediensten te voorzien, dan is het niet anders dan te waardeeren, dat de Minister van Oorlog het voor deze dien sten benoodigd aantal manschappen tot het minimum wenscht terug te brengen, ten einde daarvoor voor zooveel immer mogelijk te voldoen aan den eisch, die zijns inziens gesteld moet worden, dat het verblijf der dienstplichtigen onder de wapenen, voor voover bereikbaar, uitsluitend dienstbaar gemaakt worde aan hunne militaire vorming. „Dat de vermindering van het blij vend gedeelte, zoowel met het oog op de mogelijkheid eener mobilisatie als met betrekking tot het voorkomen van of het optreden bij rustverstoring of troebelen, voorzieningen noodzakelijk maakt, wordt gereedelijk erkend, doch de Minister van Oorlog stelt zich voor, bij de behandeling van het achtste hoofdstuk der ontwerp-Staatsbegrooting aan te toonen, dat die voorzieningen zijn getroffen, te dezen aanzien het noó- dige is verricht, zoodat er dan ook in derdaad voor eenig nadeelig gevolg van den maatregel geenerlei vrees behoeft te worden gekoesterd." Dit namens het geheele Kabinet ge geven antwoord toont welke groote be- teekenis de regeering hecht aan den maatregel. Men krijgt den indruk dat het hier om iets veel ernstigers gaat dan een gewone schermutseling. BRESKENS, 20 November 1906. De zitting van den Militieraad in Zeeland is voor wat het militie-kanton Oostburg betreft bepaald op Zaterdag 12 Januari 1907. Schoondijke, 18 Nov. Heden morgen brengen, dat zij „mede in de kerk ge- schiktelijk mochten zingen en in de particuliere kerkelijke catechisatie met vaardigheid antwoorden" terwijl men ze verder in de school moest laten lezen een van de evangeliën of apostolische zendbrieven. Voor het onderwijs moch ten alleen „goede en profijtelijke boe ken" worden gebruikt, „met rede en eerbaarheid overeenkomende", geen „licht vaardige, superstitieuse en der Gerefor meerde religie nadeelige". Van de goede zou de classis een lijst opmaken en aan de schoolmeesters over handigen, en gestadig zou door de be trokken classis, hare gedeputeerden en de predikanten toezicht moeten gehou den worden of deze bepaling werd na geleefd, geschiedde dit niet, dan hadden zij den schuldigen onderwijzer te waar schuwen, bleef hij ongehoorzaam, dan moest hij van zijn ambt en wedde wor den ontzet. (Wordt vervolgd.) omstreeks half tien is het zoontje van V., toen hij bij het afspannen van een paard behulpzaam was, daar onder geraakt en zoodanig door het paard op zijn been getrapt, dat het genoemd li chaamsdeel heeft gebroken. Toen de eerste geneeskundige behan deling door den heer dr van Noppen was verleend, is het kind naar huis ge bracht. Schoondijke. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier zijn benoemd tot ouderling den heer Joh. Risseeuw Iz. en tot diaken den heer Adr. Luteijn Anthz., beiden met ingang van 1 Janu ari a. s. Volgens besluit van voornoemden kerke raad zullen als proef, in de wintermaan den de godsdienstoefeningen aanvangen voorm. half 10. Door de politie te Middelburg zijn gearresteerd de 19jarige dienstbode E. S. B. en de Sljarige baker de wed. M. A., geboren E. C. C. A., verdacht van diefstal van een hanglamp, beelden, por- tretlijsten, klokken en andere grootere en kleinere voorwerpen, ten nadeple van den winkelier S., aldaar. Alle ontvreemde voorwerpen zijn op gespoord en door de politie in beslag genomen. De diefstal moet gepleegd zijn terwijl de patroon voor zaken af wezig was en diens echtgenoote zich in het kraambed bevond, en het toezicht op den winkel aan genoemde dienstbode was opgedragen. De verdachten hebben een volledige bekentenis afgelegd. Nabij Toulonvoer een onderzeesche boot een passagiersboot met 300 perso nen aan. De schok was vrij hevig en onder de passagiers ontstond een paniek, die echter door het kloeke optreden dei- bemanning werd bedwongen. Beide sche pen bekwamen averij, doch niet ernstig. De passagiersboot kon haar reis na een kort oponthoud voortzetten, de onderzee sche boot moest naar het droogdok wor den gesleept. In de Golf van Kiel werd de kruiser „Hamburg" door een torpedoboot aan gevaren. Laatstgenoemd vaartuig werd zwaar beschadigd, de kruiser slechts on beduidend. Eenige dagen geleden vedween uit Katwijk een jongste bediende van de firma N. Parlevilt met eenig geld en een fiets aan deze firma toebehoorend. In Rozendaal werd het rijwiel van den jeugdigen avonturier gevonden. Hijzelf was naar Parijs gereisd, vanwaar hij Za terdag aan zijn ouders te Leiden bericht van aankomst zond. Do moeder van den knaap is bij het ontvangen van deze tijding zoo geschrokken, dat haar opna me in het ziekenhuis wensehelijk werd geacht. Eenigen tijd na aankomst is zij overleden. Uit de Seine, nabij de brug Aus- terlitz te Parijs, haalde men het lijk op een man, die aan handen en voeten was gebonden en klaarblijkelijk het slachtoffer was van een misdaad. Daar na meldde zich bij de politie een jong- mensch aan dat verklaarde getuige van de misdaad te zijn geweest. Hij was besteller aan het station van Lyon en toen hij, nadat de laatste trein was aangekomen, s nachts om 1 uur huis waarts keerde, werd hij eensklaps om ringd door vier mannen, die hem beva len mee te gaan en met messen dreig den als hij mocht tegenstribbelen. Be vend gehoorzaamde hij en nu vertelden zij hem, dat zij een verrader moesten terechtstellen en een getuige noodig had den. Op de Seinekade ontmoetten zij een rijtuig, waar nog vier mannen uit stapten. Een daarvan was de veroor deelde, wien de handen op den rug ge bonden waren. De zeven anderen namen hem en den getuigo moe naar do lan dingsplaats der Seine-bootjes onder aan de brug, daar werden ook de voeten van den veroordeelde vastgebonden en men liet hem zacht in het water, waar hij terstoud zonk. De zeven mannon, waarschijnlijk leden van een dievenbende, verdween daarop in de duisternis, zon- dfer naar den getuige om te zien. De rijwielhandelaar J. M. Smits was Vrijdagavond tegen 6 uur met twee jongens aan het werk in zijn wipkel, Kerkstraat 196, te Amsterdam, toen plotseling het vertrek in brand stond. Overal voedsel vindende, sloegen de vlammen fel om zich heen, zoodat in een oogenblik de winkel in lichte laaio stond. De twee jongens waren onmiddellijk op straat gehold. Was Smits ook maar zoo verstandig geweest! Hij evenwel was naar boven geloopen, waarschijnlijk met do gedachte nog iets van waarde te kun nen redden. De ongelukkige kwam in de zich snel verspreidende vlammen om. Later vond do brandweer zijn lijk ver brand op de eerste verdieping. Smits was even 30 jaar oud. Hij was gehuwd en had een kind, een meisje van 6 jaar. Moeder en kind waren uit toen do ramp gebeurdo. Men kan zich haar treurige thuis komst denken! Het perceel, drie verdiepingen hoog, bradde geheel uit. Alles was verzekerd. De bewoners van perceel No. 200' welk huis veel waterschade bekwam, vortelden, dat bij het uitbreken van den brand eenige 'knallen werden ge hoord. Dit komt overeen met de ver klaring van anderen, dio beweerden, dat de brand ontstaan was ten gevolge van het ontploffen van een hoeveelheid benzine. - De 12de Nov. was een angeluks- dag voor de spoorwegen in Noord-Ame rika. Ten eerste kwam te Woodville (Indiana) ten gevolge van verkeerden wisselstand een landverhuizerstrein, die een snelheid had van 60 KM. per uur, in botsing mot een goederentrein. Vreeselijk was de schok. Do twee vernielde locomotieven sloegen van den dijk af en sleepten een aantal wagons in hunne vaart mede. Toen was een vroeseiijk tooneel te aanschonwen. Door het vuur uit de locomotieven raakten de wagons in brand en uit de branden de wagons weerklonk het gejammer dor gewonden, die het vuur steeds naderbij zagen komen en niet in staat waren zich te redden. De reizigers, die onge deerd waren gebleven, boden zooveel mogelijk hulp en ook uit Woodville en andere omliggende plaatsen daagden al spoedig redders op. Maar het reddings werk was buitengewoon moeilijk, de ar me slachtoffers zaten bekneld tusschen de vernielde wagens en slechts weinigen konden uit hun netelige positie worden verlost. Het aantal dooden wordt geschat op 50, terwijl bovendien een 40-tal reizigers meer of minder ernstig werden g- v. ui i. Te Sargents (California) sprong de stoomketel van een locomotief, waardoor twee mannen gedood en een doodelijk gewond werd. De ontploffing was zoo hevig, dat ook een gedeelte van het station werd vernield. Te Detroit (Michian) botste een rangeo- rende locomotief met zulk een kracht tegen het station, dat dit gedeeltelijk ineenstortte, waardoor een man werd gedood en een aantal anderen gewond. En ton slotte werden te Eurka (Missou ri) nog ongeveer dertig personen, waar van twee levensgevaarlijk, gewond bij een ontsporing, Zondagmiddag om 12 uur had een ontploffing plaats in de basilique van St. Pieter te Rome, nabij het altaar van Navicella. De ontploffing hoeft geen schade aangericht, alleen een paniek te- weeggedracht onder de bezoekers van de kerk, waaronder zich kardinaal Ram- polla, aartspriester van de basilique, be vond, doch niemand is gekwetst. De pa niek werd spoedig bedwongen, dank zij zij de tegenwoordigheid van geest van den priester, die op het altaar dienst deed en bij het hooren van de ontploffing zeide: „Stel u gerust, het is het schot van 12 uur." Het is namelijk de gewoon te dat dagelijks, klokslag 12 uur, van het fort een kanonschot wordt afgevuurd. Echter verspreidde zich de kruitdamp in de kerk, zoodat do kerkgangers za gen, dat er iets anders gaande was, maar de eerste schrik was nu reeds ge weken. Op een stelling, die geplaatst was voor herstellingen aan het altaar van Navicella en het grafmonument van paus Clement XIII, het werk van den beeldhouwer Canova, vond men de bom, een blikken consorvenbus, die met kruit gevuld was geweest, en waarin onderin spijkers lagen. Slechts het kruit was ontploft, de spijkers waren op hun plaats gebleven. Men heeft niemand zien vluch ten, zoodat er geen spoor is van de da ders. Do bom heeft veel overeenkomst met die, welke in het café Aragno ont plofte. Do paus werd onmiddellijk van het gebeurde op de hoogte gesteld door kardinaal Merry del Val en zeide dat men God moest danken, dat er geen ongelukken bij gebeurd waren. Des mid dags om 2 uur verleende de paus au diëntie in de troonzaal aan 200 bezoe kers, Italianen en vreemdelingen. Zaterdagavond geraakte de spoor wegarbeider H. te Kesteren tusschen de buffers van twee wagens van een ran geerenden trein. Doodelijk gekwetst werd hij opgenomen. Zaterdagavond 8 uur brak brand uit in den stal van den paardenkooper Lehman, in de rne de Flandre te Parijs. Het vuur ontstond in de bergplaats van hooi en voeder, een houten loods achter het huis on vond daar zooveel voedsel, dat ook weldra het huis was aangetast, waarin verschillende werkplaatsen wa ren gevestigd, terwijl de bovenverdie pingen bewoond werden. De taak van de brandweer was zeer moeilijk, daar men wegens de nauwe doorgangen 't vuur bijna niet bereiken kon. Het geheele huis is uitgebrand on een Italiaansche kapel, die er aan grensde, is eveneens door het vuur verwoest. Met veel moei te slaagde de brandweer er in het be lendend huis, waarin een groote voor raad alcohol geborgen was, te behouden. De bewoners konden nog tijdig vluch ten, maar een zieke vrouw, die in haar bed reeds door de vlammen omringd was, stierf van angst, ofschoon men haar nog kon wegbrengen, alvorens het vuur haar had bereikt. Bovenbien werden twee spuitgasten verwond, doch niet ernstig. De materieele schade wordt op 500.000 francs geschat. Uit Amersfoort meldt men: Vrijdahnacht is bij het station, hoogst- waarshijnlijk tengevolge van een twist, een rangeerder zoo geslagen, dat hij bin nen enkele oogenblikken een lijk was. De politie doet onderzoek. De getroffene, de.rangeerder H. Drost, van de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij, was afkomstig uit Ame- rongen. De verslagene is omstreeks 9 uur per prancard naar het politie-bureau ver voord. De dader is onbekend. De politie, die natuurlijk de zaak onderzoekt, tast tot heden in don blinde. Er loopen geruch ten, dat de verslagene als verrader be kend stond van diefstallen bij de Hol landsche IJzeren SpoorwegMaatschappij. Hieromtrent kan men geen zekerheid krijgen. Men meldt uit Den Haag In den laatsten tijd werden hier ter stede een schrikbarend aantal rijwielen gestolen. Geen dag ging er voorbij of er werd bij de politie van een of meer rijwieldiefstallen aangifte gedaan. In verband hiermede stelde een hoofd inspecteur mot twee rechercheurs een nauwkeurig onderzoek in, met het ge volg dat zij een goede vangst deden. In twee woningen in de Jan Steen-

Breskensche Courant | 1906 | | pagina 2